Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Jak se daní Paypal?  (Přečteno 5321 krát)

peta

  • Host
Jak se daní Paypal?
« kdy: Srpen 13, 2008 »

Dobrý večer,

rád bych se pozeptal, jak se daní Paypal služba. Mám na Paypal účtu nějaké peníze a když částka překročí tolik dolarů (euro), že to dá přes jeden až tři tisíce korun, tak je převedu na účet český. Tam už je částka v korunách, převede se automaticky dle aktuálního kurzu.

Je to košér takhle to dělat, prostě převést částku, kdy se mi to hodí? A pak do přiznání přiznat příjem, který mi v určitou dobu \"přistál\" na účtu? A co ten zbytek peněz na Paypal účtu?

Děkuji.

Petr

P.S.: Jde mi pouze o příjmy, nikoli výdaje.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Jak se daní Paypal?
« Odpověď #1 kdy: Srpen 14, 2008 »

Když já nevím, jak funguje PayPal služba, můžete mi to nějak jednoduše popsat? Pokud možno v holých větách, každou zopakovat nejméně dvakrát. Nebo raději nakreslit:-)
IP zaznamenána

peta

  • Host
Jak se daní Paypal?
« Odpověď #2 kdy: Srpen 15, 2008 »

Dobrý večer,

jedná se službu, kde máte online účt vázaný na bankovní kartu. Místo čísla účtu tam je však e-mail a peníze chodí na ten online účet. Vybrat jdou tak, že si je převedete na vlastní bankovní účet. Můžete převádět jakoukoli částku a kdykoli. Peníze tam jsou posílány nejčastěji v eurech a dolarech, ale klidně i vkorunách. Pokud si libovolnou částku převedete na účet, sama se převede na koruny dle aktuálního kurzu.

Toť vše. :-)

Díky
IP zaznamenána

Český antiúředník

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 83
Jak se daní Paypal?
« Odpověď #3 kdy: Srpen 16, 2008 »

Názor laika, co nemá rád byrokracii a regulaci podnikání (počítám s tím, že vedete daňovou evidenci):

Když chcete danit, musíte každý příjem evidovat a nějak ho doložit (faktura, smlouva o dílo, atd.). K těmto dokladům je pak ještě nutné dodat výpis z účtu nebo účtenku, aby případná kontrola z FÚ viděla, že v evidenci máte všechny přijaté platby, nic jste nezatajil a platby \"sedí\".

--- > tak nějak jsem rozebral základy evidování příjmů v daňové evidenci :-)

Ohledně bankovního účtu - bankovní účet mít podnikatel nemusí, platby lze přijímat i v hotovosti.

--- > tím pádem po mně nemůže FÚ vyžadovat bankovní výpis (když nemám účet)

Pokračujeme dál:

Co to je bankovní účet? Je to jen účet v bance? Ale co když mám účet v družstevní záložně? Nebo mám účet u PayPal, PayPay, Moneybookers...?

Závěr:

dle mého názoru lze účet u PayPal považovat za \"bankovní účet\", protože se chová úplně stejně (můžu platby příjímat i posílat, můžu si vytisknout výpis).

V PayPal nastavení máte možnost přidat více emailů, navrhuji mít jeden email pro osobní platby, jeden email pro podnikatelské platby. Takto jeden PayPal účet rozdělíte na dva účty. (Kdo má právnickou osobu, může založit PayPal Business na firmu, a pro sebe soukromou osobu zřídit PayPal Personal). Periodicky (třeba jednou ročně) si podle \"podnikatelského emailu\" vyfiltrujete všechny podnikatelské platby, výpis si vytisknete a přiložíte k daňové evidenci.

Myslím, že je jedno, že výpis bude anglicky, řekl bych, že na FÚ tomu porozumí.

Samozřejmě v průběhu roku musíte všechny přijaté (odeslané) podnikatelské platby zapisovat do Evidence příjmů (a Evidence výdajů, pokud evidujete).

Závěr všech závěrů:

Každý podnikatel může mít kolik bankovních účtů chce: třeba u KB, ČSOB a ČS... Také můžete mít nekonečně účtů v zahraničí (Německo, Polsko, USA, Austrálie...). Jen je potřeba pro kontroly z FÚ archivovat výpisy z účtu. Proč bychom nemohli PayPal účet považovat za běžný bankovní účet? Domnívám se, že v tom není rozdíl.

Ještě podotýkám, že PayPal má bankovní licenci v Lucembursku.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Jak se daní Paypal?
« Odpověď #4 kdy: Srpen 18, 2008 »

Ještě bych doplnila maličkost (myslím, že byla předmětem dotazu):
do přiznání přiznáváte příjem ke dni, kdy vám zákazník zaplatil, třeba v cizí měně. To znamená příjem, který vám v určitou dobu přistál na Paypal účtu:-) Příjem v cizí měně si přepočítáte na koruny podle pravidel, které si stanovíte. Více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/cizi-mena.php

Následný převod částky na vlastní bankovní účet už je nedaňová záležitost, pouhý pohyb peněžních prostředků, už se nejedná o příjem z podnikání.
IP zaznamenána
Stran: [1]