Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPFO a krácení úroků z poskytnutého úvěru na bytové potřeby  (Přečteno 1950 krát)

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719

OSVČ nemá zřízenou provozovnu, činnost provádí pouze u zákazníků, vyplývá to i z vystavených faktur. Nemá ani pronajatou kancelář.
 
 Doma vystavuje jen faktury, vyřídí nějaký email, telefon ( ve výdajích jen mobilní). DE si sám nevede, vše nosí k účetní a tam řeší.
 Ve výdajích neuplatňuje žádnou částku na el.en., vodné, stočné, alikv.část nájmu atd. Neskladuje žádný materiál.

 Takže se vlastně jedná jen o to, že někde v bytě má počítač, kde vystavuje faktury ( a to taky né denně ). Zaměstnance nemá.

 Nevím, zda mám v tomto případě řešit krácení nezd.částky úroků a už vůbec nevím, jak bych se k nějaké částce dopočítala.
 Navíc, když k DAP přiloží potvrzení banky, kde bude jiná částka, než uplatní, tak na sebe upozorní a naopak, když nepokrátí může se ptát
 FÚ, jestli neměl povinnost krátit ???? Asi taky záleží na výši uplatněných úroků, v tomto případě je na potvrzení částka cca 50 000 Kč.

 Nevím, jestli to moc  \"neprožívám\" ( v daném případě). Ještě jsem toto neřešila.  

 Děkuji za názory.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Podle mého názoru nepoužívá bytovou potřebu ani její část k podnikatelské činnosti a nemá tedy důvod ke krácení. Počítač je movitá věc, nikoliv bytová potřeba.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719

Zdeni, díky za názor a přeji pěkný víkend.
IP zaznamenána

fifinka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 89

Dobrý den, nevím si rady. Vlastním RD ve kterém z 1/3 podnikám. Dům nemám v obchodním majetku. Energie uplatňuji jen v poměrné části. Někde jsem četla, že musím mít RD v obchodním majetku, uplatňovat jen poměrnou část odpisů a pak si také můžu uplatňovat poměrnou část na energie, je to tak? Jak se poté chovají úroky z hypotéky, když v části bydlím a v části podnikám a nemám dům v obchod.majetku?dík katka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Proč byste musela mít RD v obchodním majetku? Rozhodnutí o vložení do OM je na podnikateli, nikdo jej k tomu nemůže nutit. Poměrnou část energií můžete uplatnit i bez vložení nemovitosti do OM.
IP zaznamenána

fifinka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 89

Tak to jsem ráda, ale teď nevím jak naložit s úroky z hypotéky,které jsou na daný dům. Abych je mohla použít jako odčitatelnou položku musím je zkrátit o poměrnou část ve které podnikám? Loni jsem dala do účetnictví celou část, co teď s tím? děkuji katka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Úroky byste měla zkrátit. Loňský rok bych už nechala být.
IP zaznamenána

fifinka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 89

a myslíte, že musím psát odůvodnění proč nedávám celou částku úroků? Protože výpis z banky(odpočet úroků) se musí přiložit k přiznání a bude na něm jíná částka než v přiznání. Pak se trochu bojím, že by si mohli všimnout, že to tam v loni je celé :(. díky moc kata
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Uplatnění odčitatelné položky je právo, nikoliv povinnost, takže bych žádné odůvodnění nepsala.
IP zaznamenána

fifinka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 89

díky moc za odpověď. jste zlato. uvidím jak to dopadne. zatím k.
IP zaznamenána
Stran: [1]