Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: uplatnění slevy na manželku  (Přečteno 1443 krát)

nikitka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
uplatnění slevy na manželku
« kdy: Únor 07, 2012 »

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, který příjem  je rozhodující při uplatnění slevy na manželku.Jsem OSVČ , s podnikáním jsem začala v srpnu loňského roku do té doby jsem byla vedena na ÚP, Příjmy z podnikání (tržba) byly přes 300 000, ale výdaje včetně zřizovacích, jsou přes 400 000, tudíž  výdaje převyšují příjmy, v daňovém přiznání budu v mínusu, ale jak to je pro posouzení toho, zda si manžel na mně  může uplatnit slevu. Prosím o radu, zda má manžel nárok uplatnit si na mně slevu či nikoli. Moc děkuji
nikitka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
uplatnění slevy na manželku
« Odpověď #1 kdy: Únor 07, 2012 »

Pro uplatnění slevy na vyživovanou manželku rozhoduje PŘÍJEM, tedy peníze, které přijala. Přijala 300 tis. Kč., manžel nemá nárok na uplatnění slevy.

Pokyn D 6:
K § 35ba odst. 1 písm. b)
Vlastními příjmy manželky (manžela) se rozumí úhrn všech vlastních příjmů
dosažených ve zdaňovacím období nesnížených o daňové výdaje (hrubý příjem)
včetně příjmů, které podléhají srážkové dani nebo jsou osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob nebo nejsou předmětem této daně.
IP zaznamenána

nikitka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
uplatnění slevy na manželku
« Odpověď #2 kdy: Únor 07, 2012 »

Paní Zdenko,
opravdu Vám moc děkuji, já jsem si to taky myslela, ale manžel pořád tvrdil opak.Jste opravdu super a všichni jsme rádi, že nám tady pomáháte a radíte, mějte se moc hezky.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
uplatnění slevy na manželku
« Odpověď #3 kdy: Únor 07, 2012 »

Nikitko, hlavně berte všechny mé odpovědi s rezervou a správný závěr si vyvoďte sama, například z citovaného pokynu D 6. Už jsem to tu dnes jednou psala, jsme v diskusním fóru, nikoliv v daňové poradně. Můžeme si tu poklábosit a vyměnit názory, ovšem vyslovené závěry nejsou nijak závazné.

V uvedeném případě bych si opravdu netroufla uplatnit slevu na manželku. Pokud ji manžel přesto uplatní, tak by měl být seznámen s rizikem doměření daně:-)
IP zaznamenána

olincle

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
uplatnění slevy na manželku
« Odpověď #4 kdy: Únor 16, 2012 »

Dobrý den,zaměstnanec má manželku bez vlastních příjmů,ale manželka  má životní pojistku.Může si manžel uplatnit odpočet pojistného z pojistky ,která je psaná na manželku.?Nevím si rady..děkuji za odpověď  olincle
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
uplatnění slevy na manželku
« Odpověď #5 kdy: Únor 16, 2012 »

Dobrý den, olincle, zaměstnanec si může uplatnit jen slevu na manželku, která nemá vlastní příjmy, nemůže ale užít odpočet životního pojištění na její rodné číslo. J
IP zaznamenána

olincle

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
uplatnění slevy na manželku
« Odpověď #6 kdy: Únor 22, 2012 »

Děkuji za odpověď...O
IP zaznamenána
Stran: [1]