Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Dokdy ZAPLATIT dan z prijmu a kdy mohu nejdrive podat? + soc. a zdrav.  (Přečteno 4075 krát)

Filip90

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18

Dobry den, kdy nejdrive mohu podat dan. priznani? Slo by to jiz ted? A kdybych jej podal jiz ted v lednu, tak dokdy ma byt dan, soc. a zdrav. pojisteni zaplaceno? Je to nejak dano, nebo je tam lhuta od podani dan. priznani? Potrebuji totiz zazadat v bance, v co nejkratsim terminu o uver na zaklade danove priznani z roku 2011. Dekuji Vam moc za odpoved.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Daňové přiznání můžete podat třeba hned zítra. Daň je splatná do 2.4.2012 (pak jsou tam ještě další 4 pracovní dny bez sankcí).

Přehledy o příjmech a výdajích můžete odevzdat stejný den, jako přiznání. Doplatky pojistných jsou splatné do 8 dnů od podání přehledů.
IP zaznamenána

Filip90

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18

A mohl bych to udelat takto, ze ted v lednu podam danove priznani, ale prehledy podam treba az v breznu? Nekde jsem totiz cetl, ze zdravotni se ma zaplatit do 8 dnu od podani dan. priznani, neni to tedy takhle v praxi? Diky moc za odpoved.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Ano, je to možné. Na odevzdání obou přehledů máte čas do konce dubna bez ohledu na datum odevzdání daňového přiznání. Zdravotní pojištění už se také platí do 8 dnů od odevzdání přehledu (novela zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, zákon č. 138/2011 Sb., platí od 1. srpna 2011).
IP zaznamenána

Filip90

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18

Tak Vam moc dekuju za odpoved, jen takova poznamka, na webu je to tu spatne, je tam stale \"Zdravotní pojištění doplatíme do osmi dnů od podání daňového přiznán...\"
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Děkuji za upozornění, dáme to do pořádku.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916

Moje zkušenost: Přeplatek Vám samozřejmě vrátí ale až do 30 dní (možná se pletu v počtu dní a je to 60, nejsem si jistá) po posledním termínu pro podání daňového příznání. Tedy po 31.3. (2.4.2012)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Moje zkušenost. Loni podával poplatník přiznání už v polovině ledna, aby rychle odevzdal přehledy a platil zálohy na ZP a SP podle příjmů roku 2010. Na FÚ si vypsal extra žádost o vrácení přeplatku s pozdějším datem, protože na základě žádosti, která je součástí daňového přiznání, a na které vyplnil datum odevzdání přiznání, FÚ nemůže přeplatek vrátit. Naštěstí ho na to upozornili. Je to napsané i v pokynech pro vyplnění přiznání.
Kopíruji z pokynů pro rok 2011:
Žádost o vrácení přeplatku na dani z příjmů fyzických osob ? údaje vyplňte, pokud žádáte o vrácení přeplatku podle § 154 a § 155 daňového řádu. V případě, že podáte žádost o vrácení přeplatku a vratitelný přeplatek nevznikne do 60 dnů ode dne podání žádosti, žádost správce daně zamítne. Dále upozorňujeme, že případná plná moc uložená u správce daně pro zmocněnce na zpracování a předložení DAP neopravňuje tohoto zástupce k podepsání žádosti o vrácení přeplatku na dani. Jeho zmocnění se již tohoto úkonu netýká. Žádost o vrácení přeplatku je možné také podat samostatně.

Přeplatek musí vzniknout do 60 dnů ode dne podání žádosti. Kdy vznikne přeplatek? Až když je vyměřena daň a ta je vyměřena v poslední den lhůty pro podání přiznání (do té doby se může výše přeplatku změnit, můžete beztrestně podat několik opravných přiznání a bude platit jen to poslední), letos by tedy měla být vyměřena daň 2. dubna. Pokud odevzdáte daňové přiznání a požádáte o vrácení přeplatku před 2. únorem, tak do 60 dnů od podání žádosti nevznikne vratitelný přeplatek (ten vznikne až 2.4.) a FÚ žádost o vrácení zamítne.

Není to podle výkladu daňového řádu, toto platilo už v době účinnosti zákona o správě daní a poplatků § 64/4 ZSDP.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916

Děkuji také. Já jsem ještě žádné přiznání před 1. únorem nepodávala. :-)
IP zaznamenána

majinka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 16

Zdravím, je možné podat přehledy na OSSZ a ZP dříve než na FÚ? Na OSSZ mám přeplatek a na FÚ  a ZP zase nedoplatek. Lze to, když už se na přehledy neuvádí datum podání daňového přiznání?
Díky, Majka.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719

Dobrý večer, ano, lze. Taky jsem to jeden rok tak udělala a bylo to v pohodě.
IP zaznamenána
Stran: [1]