Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Jak evidovat půjčení vlastního kapitálu?  (Přečteno 2306 krát)

Guitarist

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7

Dobrý den, ke konci roku 2011 jsem vložil na účet v bance osobní vklad ve výši 57500Kč (zaevidoval jej příjm. pokl. dokladem) a následně z něj půjčil 32500Kč (poslal na jiný účet), které se mi vrátí až v roce 2012 a samozřejmě s úrokem. Jak mám zaevidovat těch 32500Kč? Předpokládám, že to bude asi jako nedaňový výdaj a pak budu muset akorát zdanit ty úroky. Takže bych to měl udělat třeba jako výběr části osobního vkladu a až zase přijdou zpět tak jako osobní vklad a úroky zvlášť, které pak zdaním?
Díky za odpověď.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Jak evidovat půjčení vlastního kapitálu?
« Odpověď #1 kdy: Leden 03, 2012 »

Dobrý den. Proč pokladní doklad, když vše probíhá přes Bú,
Tak jako je Váš vklad nedaňovým \"příjmem\", bude i půjčená částka nedaňovým výdajem a zdaníte jen úroky. Vedete DE nebo uplatňujete výdaje %?
IP zaznamenána

Guitarist

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Jak evidovat půjčení vlastního kapitálu?
« Odpověď #2 kdy: Leden 03, 2012 »

No myslel jsem, že musím pokladním dokladem evidovat i vklady a výběry na BÚ nebo jak je mam tedy zaevidovat. Vedu DE.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Jak evidovat půjčení vlastního kapitálu?
« Odpověď #3 kdy: Leden 03, 2012 »

Pokud vedete DE a máte podnikatelský účet, tak evidujete výpis z banky. Pokladní doklady se používají  při  pohybu peněz mezi pokladnou a bankou. Vy jste psal o osobním vkladu na účet.
IP zaznamenána

Guitarist

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Jak evidovat půjčení vlastního kapitálu?
« Odpověď #4 kdy: Leden 04, 2012 »

OK takže na ten osobní vklad na účet mi bude stačit třeba jen potvrzení o transakci z internet. ban. nebo musím dát celý výpis a to pak stačí celoroční nebo za každý měsíc zvlášť?
IP zaznamenána

Guitarist

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Jak evidovat půjčení vlastního kapitálu?
« Odpověď #5 kdy: Leden 08, 2012 »

Můžete mi tedy prosím poradit, jak to mám zapsat do DE?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Jak evidovat půjčení vlastního kapitálu?
« Odpověď #6 kdy: Leden 08, 2012 »

Ukázky daňové evidence najdete zde:
http://www.jakpodnikat.cz/neplatce-dph-navod.php

Transakce na běžném účtě dokládáte výpisem z účtu. Stačí jeden celoroční.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Jak evidovat půjčení vlastního kapitálu?
« Odpověď #7 kdy: Leden 08, 2012 »

Předpokládám, že svůj účet používáte na podnikatelské účely a jednotlivé výpisy (obvykle) měsíční zahrnujete do DE. Samozřejmě záleží na počtu pohybů, jestli měsíčně nebo ročně.
Zdrojem pro zápisy v DE je tedy výpis z banky - může být i stažený z internetového bankovnictví.
 
1. Do banky jste dal  osobní vklad - máte výpis z banky, do DE jako příjem neovlivňující základ daně
2. Půjčka převodem - máte výpis z banky, do  DE jako výdaj neovlivňující základ daně
3. Vrácení půjčky a úroků na účet - máte výpis z banky, do DE zaevidujete vrácenou jistinu jako příjem neovl. základ daně a úrok jako příjem ovliv. základ daně.
IP zaznamenána

Guitarist

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Jak evidovat půjčení vlastního kapitálu?
« Odpověď #8 kdy: Leden 09, 2012 »

Super, díky moc. Přesně to jsem potřeboval vědět.

A ještě jedna otázka. :) Účet používám jen na podnikatelské účely a někdo mi říkal, že bych ho měl nahlásit na finančáku? Je to tak?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Jak evidovat půjčení vlastního kapitálu?
« Odpověď #9 kdy: Leden 09, 2012 »

Ano, ta povinnost vyplývá z daňového řádu. Pokud budete hlásit, tak jim rovnou předejte nebo pošlete kopii smlouvy o vedení účtu.
IP zaznamenána
Stran: [1]