Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Paušální výdaje na dopravu 2012  (Přečteno 4561 krát)

Svídová

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Paušální výdaje na dopravu 2012
« kdy: Prosinec 01, 2011 »

Dobrý den, vedu DE a dočetla jsem se, že se nově musí paušální výdaj na auto
(5000 Kč nebo 4000 Kč) evidovat v deníku na konci každého měsíce. Do teď se mohl odpis provést hromadně, za celý rok v daňovém přiznání. Mám, prosím, správné informace? A pokud správně rozumím, tak po novu si mohu jeden měsíc odepsat 5.000 Kč a druhý 4.000 Kč, když použiji auto k soukromé cestě? Děkuji za pomoc.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Paušální výdaje na dopravu 2012
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 03, 2011 »

Dobrý večer. Můžete, prosím, napsat, kde jste se ty novinky dočetla? Klidně postupujte tak, jak jste byla dosud zvyklá. Já jsem například uvedla paušální výdaj na dopravu za celý rok na konec peněžního deníku jako daňový výdaj bez pohybu peněžních prostředků, tím se mi dostal do výdajů na ř. 102 přílohy a do přehledů o příjmech a výdajích. Ale můžete uvést jen v daňovém přiznání na ř. 106 přílohy jako úpravu snižující rozdíl mezi P a V.

V měsících, kdy auto používáte výlučně k podnikání, uplatníte nekrácený paušální výdaj na dopravu 5.000,- Kč. V měsících, kdy jste je používala i pro soukromé účely, uplatníte krácený paušál 4.000,- Kč. Není to nic nového, toto platí už od roku 2009.
IP zaznamenána

Svídová

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Paušální výdaje na dopravu 2012
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 04, 2011 »

Děkuji za rychlou odpověď. Mě jenom zmátl tento článek ze stránek /Podnikatel.cz/  tak jsem zpanikařila. Tyto stánky jsem považovala za důvěryhodné. http://www.podnikatel.cz/clanky/pausal-na-dopravu-2011-v-danove-evidenci/?ic=kolotoc-header&icc=01
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Paušální výdaje na dopravu 2012
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 04, 2011 »

Není to myšleno tak, že :  a) pokud budou součástí částky uvedené v ř.102, příloha č.1 = musí být měsíčně v daňové evidenci?
                                      b) pokud uvedu součtem za celý rok, tak pak musím do tabulky E, příloha č.1 ?

Jaký na to máte názor vy, paní Zdeno?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Paušální výdaje na dopravu 2012
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 04, 2011 »

Netuším, co nám chce básník říci:-) Požadavky na vedení daňové evidence jsou zakotveny v ustanovení § 7b zákona o daních z příjmů. Daňová evidence má obsahovat údaje o příjmech a výdajích v členění potřebném pro zjištění základu daně. Nevidím tam žádný požadavek na měsíční sledování příjmů a výdajů, tato povinnost byla naposledy v roce 2004, kdy jsme vedli jednoduché účetnictví. Způsob vedení DE si může každý poplatník stanovit sám podle svých potřeb. Výdaje si může zapisovat denně, týdně, dekádně, měsíčně, kvartálně ... Důležité je, aby správně vyčíslil základ daně.

V článku se uvádí, že dle platné legislativy do konce roku 2010 se paušální výdaj na dopravu nezapisoval do deníku příjmů a výdajů a celková částka paušálu se uváděla až do daňového přiznání. To není pravdivé tvrzení. Paušální výdaj na dopravu je od roku 2009 výdajem na dosažení příjmů ve smyslu § 24/2/zt) ZDP a nic Vám nebrání (ani nebránilo) zapsat jej do daňové evidence stejně, jako tam zapisujete výdaje za materiál, nájemné, telefon, odpisy HM atd. a je jedno, jak často zapisujete (telefon zřejmě měsíčně, odpisy ročně). Pokud zapsán není, tak se nic zlého neděje, pro tyto případy máme (už řadu let) po ruce ustanovení § 23/3/c) bod 2., podle kterého můžeme (v daňovém přiznání v tabulce E) snížit rozdíl mezi příjmy a výdaji o částky nezahrnuté do výdajů, které lze podle tohoto zákona do výdajů zahrnout.

Jestli se chcete podívat, jaká změna se nám od r. 2011 vloudila do ZDP, tak nahlédněte sem:
http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx
§ 24/2/zt) _účinný od 1.1.2011 a § 25/1/x) ZDP _účinnost od 1.5.2011.
Předchozí znění příslušných ustanovení je přeškrtnuté, novelizované znění je vytištěno tučným písmem
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Paušální výdaje na dopravu 2012
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 05, 2011 »

Taky nechápu, co nám tím chtěl básník říci a souhlasím s  tím, co jste uvedla.
 
 V článku se mj.uvádí :...daňová poradkyně Pavla Blažková ujistila, že možnost FO vedoucí DE neomezuje uplatnit si v DPFO souhrnou částku,
                                     i když měsíčně výdaje v DE neuváděla.
                                 a pak :
                                 Od roku 2011 uplatňují FO paušály na dopravu - měsíčně v DE
                                                                                                     - v celkové částce v DPFO
                                                                                                     ( odtud má úvaha)  
                                 ale dále uvedeno :
                                 K dani z příjmů FO :
                                 A) u poplatníků vedoucí účetnictví..........na ř.č.106 Přílohy 1
                                 B) u polatníků vedoucí DE..................... mohou být uplatněny v souhrnné částce na ř.102 Přílohy č.1
                                                                                             -------------------------------------------------------------------

Z toho mi vyplývá, že vše je jak doposud, tak tomu článku nerozumím ( že by byly nějaké změny)
IP zaznamenána
Stran: [1]