Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Podnikání studentů - co vše je potřeba  (Přečteno 922 krát)

VendyV

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Podnikání studentů - co vše je potřeba
« kdy: Červen 25, 2011 »

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat. Chtěla bych si založit vlastní e-shop a prodávat věci (oblečení, bižuterie,...) dovážené z Ameriky. Je mi ale 17 a půl, takže předpokládám, že sama za sebe nic v tuhle chvíli nezmůžu. Není to tak? Na tuhle činnost bych potřebovala ten tzv. volný živnostenský list, ale ten si mohu nechat vystavit až když jsem plnoletá, že?

Takže s podnikáním budu muset půlrok počkat. Ale stejně bych se už takto dopředu ráda nechala informovat, co vše je potřeba a hlavně kolik to bude stát.

Vyčetla jsem, že pokud bych jako studentka měla z této živnosti čistý příjem do 50 000 Kč, nemusím odvádět žádnou daň z příjmu. Je to pravda? Ale i kdyby byla, tak bych musela dělat každý rok daňové přiznání, že? Takže si budu muset vést účetnictví?

Dále by mě zajímalo - jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním? Musím ho platit? Kolik by to bylo?

Jsou ještě nějaké další výdaje, se kterými bych měla počítat?

Díky moc za odpověď,
Vendula V
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Podnikání studentů - co vše je potřeba
« Odpověď #1 kdy: Červen 26, 2011 »

S podnikáním počkejte, až budete plnoletá.

Daň z příjmů byste platila až při zisku nad 184.400,- Kč. Daňové přiznání byste povinně musela odevzdat v případě, že by váš hrubý příjem (před odečtením výdajů) přesáhl 15.000,- Kč za kalendářní rok.

Sociální pojištění: první rok bez záloh, v dalších letech vždy podle daňového základu předcházejícího roku. Pokud budete mít nízký daňový základ (v roce 2011 průměrně 4.947,- Kč na 1 měsíc podnikání), tak nebudete platit pojistné. Více zde: http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-duchodove-zabezpeceni.php
čtěte vedlejší činnost s nízkými a vyššími zisky.

Zdravotní pojištění: první rok bez záloh, v dalších letech podle rozdílu příjmů a výdajů za předcházející rok. U zdravotního pojištění není žádná hranice zisku, do které byste nemusela platit pojistné, proto pokud nevykážete za příslušný rok ztrátu, tak budete v následujícím roce 2012 platit.
http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php
čtěte pojistné platí i stát.

Pokud byste přestala být studentkou, tak se automaticky stáváte OSVČ hlavní s povinností platit minimální pojistné na ZP a SP (letos 3.477,- Kč měsíčně) bez ohledu na výši příjmu.
IP zaznamenána

VendyV

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Podnikání studentů - co vše je potřeba
« Odpověď #2 kdy: Červen 27, 2011 »

Děkuju mnohokrát. Tak vidím, že to není nic jednoduchého! :)
IP zaznamenána
Stran: [1]