Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ - dálkovém/distanční studium  (Přečteno 3758 krát)

teejay

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
OSVČ - dálkovém/distanční studium
« kdy: Duben 12, 2011 »

Prosím vás mohl by mi někdo poradit jak je to v případě studia tohoto typu, jestli platí stejné věci jako u denního studia? Mám v plánu začít tento rok  dálkově studovat školu ale ještě předtím se stát OSVČ a potřeboval bych vědět, jestli budu muset platit zálohu na soc. a zdrav. pojištění a jestli mi to na začátku příštího roku vrátí když dodám potvrzení o studiu.. Ještě jednou zdůrazňuju že to studium bude dálkové nebo spíš distanční, do školy bych chodil prakticky jen na zkoušky... A jinak živnost by to byla jenom vedlejší činnost s nízkými zisky do těch 59,000 ročně. Díky...
IP zaznamenána

teejay

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
OSVČ - dálkovém/distanční studium
« Odpověď #1 kdy: Duben 13, 2011 »

Tak si odpovím sám... vypadá to že při jakémkoliv studiu a pokud můj výdělěk nepřevýší tu hranici vedlejší činnosti, za mě soc. a zdrav. bude platit stát...

Nevím ale pořád jak to budu řešit na živnostenském úřadě když dejme tomu za měsíc půjdu vyřídit živ. list, tak budu muset vyplnit že se jedná o hlavní činnost, když školu začnu až o pár měsíců později? A až potom od nového roku změnit činnost na vedlejšía vrátí mi zálohu pojištění? Prosím poraďte kdo se v tomto vyznáte, opravdu moc děkuji...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ - dálkovém/distanční studium
« Odpověď #2 kdy: Duben 14, 2011 »

Tak to jste si neodpověděl moc dobře:-) V první řadě jste měl uvést, jakou školu budete studovat. Pokud střední nebo vyšší odbornou školu, tak nebudete považován za studenta. Budete platit pojistné na ZP a SP alespoň z minimálního vyměřovacího základu.
Pokud budete studovat vysokou školu, pak forma studia nebude hrát žádnou roli, budete považován za nezaopatřené dítě. V prvním roce podnikání neplatíte žádné zálohy, v dalších letech až podle výsledku roku předcházejícího.
Ovšem do doby zahájení studia bude podnikání vaší hlavní činností a budete platit minimální zálohy, které vám nikdo nevrátí.
IP zaznamenána

biker90

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
OSVČ - dálkovém/distanční studium
« Odpověď #3 kdy: Duben 26, 2011 »

Dobrý den,
řeším podobný problém. Chtěl bych si teď založit živnost, a jak jsem pochopil, bude to hlavní činnost. Z toho plyne povinnost platit zálohy na pojištění. Zajímá mě, co musím udělat, poku se dostanu na VŠ. Musím někde něco měnit nebo to bude automaticky považováno za vedlejší činnost. Dokdy budu platit ty zálohy? Dejte tomu, že budu mít potvrzení o studiu, platné od 1.7.2011 do 30.9.2012. Zaplatím tedy pouze za květen a červen nebo je budu platit do konce roku a pak mi je vrátí?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ - dálkovém/distanční studium
« Odpověď #4 kdy: Duben 26, 2011 »

Pokud budete přijat ke studiu na VŠ, tak to oznamte své zdravotní pojišťovně a na OSSZ. Jestliže se stanete studentem 1.7.2011, tak za červenec už nebudete muset zaplatit zálohu (pokud byste stal studentem až od 2.7., tak budete celý červenec považován za OSVČ hlavní). Pokud byste platil zálohy z minimálního vyměřovacího základu i v měsících, kdy budete mít živnost jako vedlejší, tak vám bude přeplatek záloh po podání přehledu o příjmech a výdajích vrácen.
IP zaznamenána

biker90

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
OSVČ - dálkovém/distanční studium
« Odpověď #5 kdy: Květen 15, 2011 »

Děkuji za předchozí odpověď. Při čtení mě napadl ještě jeden dotaz. Jak je to s těmi zálohami, když si živnost založím 1. nebo 2. v měsíci? Má to také vliv nebo budu platit zálohu za celý měsíc, kdy si živnost založím, bez ohledu na den, kdy to udělám? ((Teď jsem na úřadě práce.))
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ - dálkovém/distanční studium
« Odpověď #6 kdy: Květen 15, 2011 »

Pokud během měsíce (třeba i poslední den v měsíci) zahájíte výkon samostatné výdělečné činnosti, tak za tento měsíc zaplatíte minimální pojistné.
IP zaznamenána

honza86

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
OSVČ - dálkovém/distanční studium
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 19, 2011 »

Dobrý den, řeším teď podobný problém, co jsem tu našel... Od 7/2011 jsem studentem VŠ - kombinovaného(dálkové) studia. Přišel mi teď z VZP dopis, že u nich dlužím x peněz za neplacené zálohy a penále(platil jsem minimální předtím - neměl jsem vysoké výdělky).

Problém je v tom, že ani nevím, na co se mám odvolat a proč nesouhlasit... :D Do odvolání přikládám potvrzení o studiu, ale vůbec nevím, na co se obrátit v textu a jak daný dokument vůbec oficiálně nazvat.

Díky za rady
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ - dálkovém/distanční studium
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 20, 2011 »

Tak zajděte na pobočku a vyřiďte to osobně. Pokud je Vám do 26 let, pak v době vysokoškolského studia (forma nerozhoduje) je plátcem pojistného i stát _ podle ustanovení § 7 odst. 1 písm. a) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění.
To neznamená, že byste nemusel platit žádné zálohy, ale platíte jen podle dosažených výsledků z předcházejícího roku (nemusíte platit minimální zálohy).
IP zaznamenána
Stran: [1]