Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Doklad při přechodu  (Přečteno 1618 krát)

Forum

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 57
Doklad při přechodu
« kdy: Duben 03, 2011 »

Dobrý den,

před 1.4. jsem nebyl plátce DPH. Dodal jsem zboží a čekám na jeho uhrazení dobírkou. Něco mi už přišlo - jak to zohlednit v účetnictví? Ještě v režimu \"neplátce\" (tzn. bez rozepisování DPH), nebo už normálně jako plátce? Zboží bylo dodáno před 1.4., kdy jsem se stal plátcem.
Děkuji!
IP zaznamenána

Forum

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 57
Doklad při přechodu
« Odpověď #1 kdy: Duben 04, 2011 »

Jen se připomínám s dotazem.
Ještě bych rád zodpověděl jednu věc, bude-li to ještě ve Vašich silách - mám auto v OM na IČ a měsíčně jej splácím. Splátka je rozdělena na 3 položky: jistina, úrok a pojištění. Před DPH jsem si dával do daňového výdaje úrok a pojištění a jistinu jsem dával do nedaňového (auto odepisuji). Jak to rozepisovat v režimu plátce DPH? Musím zpětně na všechny tyto 3 položky dopočítat daň koeficientem?
Každopádně, moc děkuji za zodpovězení obou dotazů.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Doklad při přechodu
« Odpověď #2 kdy: Duben 04, 2011 »

Zboží jste prodal ještě jako neplátce, takže přijatá úhrada bude také v režimu neplátce.

Při splátkách úvěru na auto postupujte stejně, jako dosud.

Pokud jste auto pořídil 12 měsíců před registrací, tak si můžete uplatnit nárok na odpočet DPH při změně režimu (§ 79 zákona o DPH).
IP zaznamenána

Forum

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 57
Doklad při přechodu
« Odpověď #3 kdy: Duben 04, 2011 »

Děkuji Vám, zboží je tedy jasné a co se týče splátek, mám to tedy rozepisovat jako doteď a nezohledňovat nikde DPH, ano?
Auto jsem pořídil v 09/2007, ale nárok uplatňovat nbudu (nebo musím?).
Pokud Vás mohu obtěžovat ještě s jedním dotázkem - jak naložit v rámci DPH s poštovným? Poštovné neúčtuji zákazníkům a jde mi na vrub. V souvislosti se změnou od dubna se měnilo něco i na poště, ale tem mi nebyli schopni nic říci. I nadále dostanu potvrzený podací lístek, ale bez rozepsaného DPH, což tedy znamená, že jej nemohu použít jako doklad (nesplňuje ani ostatní náležitosti). Nebo jsem vedle a zásilky jsou osvobozeny? Nějak se v tom plácám a jen díky Vám se trochu orientuji. Děkuji za odpověď a pevné nervy s námi méně znalými :)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Doklad při přechodu
« Odpověď #4 kdy: Duben 04, 2011 »

U auta pořízeného v roce 2007 si při změně režimu (z neplátce se stává plátce) nemůžete uplatnit nárok na odpočet. Pokud se jedná o osobní auto, pak při jeho pořízení (pořízeno před 1.4.2009) zákon ani nárok na odpočet DPH nepřipouštěl. Pokud byste osobní auto prodával (už jako plátce), tak je prodáte bez daně. Vyřazení do osobního užívání by také bylo bez odvodu DPH. Splátky rozepisujte jako doteď.

Dívala jsem se na stránky ČP na balíky zde:
http://ceskaposta.cz/cz/sluzby/baliky/default.htm
Cena s DPH je uvedena pouze u obchodních balíků, u ostatních balíků jde o služby osvobozené od daně. Pokud neposíláte obchodní balíky, tak nebudete mít daňový doklad, na jehož základě byste mohl odečítat DPH.
IP zaznamenána

Forum

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 57
Doklad při přechodu
« Odpověď #5 kdy: Duben 05, 2011 »

Děkuji Vám velice, je mi to jasné a doufám, že Vás chvilku nebudu otravovat pro Vás s jistě triviálními dotazy :)
IP zaznamenána
Stran: [1]