Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DE-ŽL-Zprostřed.obchdu a služeb/stav. spoř. atd.-uzavíraní smluv  (Přečteno 1854 krát)

Michaela K.

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 99

Dobrý den paní Zdeno,
provozuji na základě ŽL finanční služby (penzijní připojištění, stavební spoření, úvěry)
V roce 2010 musím uplatnit skutečné výdaje.
Nemám pohledávky-respektivě nic nevystavuji.
Musím příjmy , které obdržím v lednu 2011 od pojištovny zpětně dodanit v dodateč. DPFO za předchozí rok.
V předchozím roce 2009 jsem uplatňoval paušální výdaj ve výši 60%.
Nějak jsem se do toho zamotal a nevím si rady.
Všude se píší, že se musí zvýšit základ daně o neuhr. pohled., které by byly zdanitelným příjmem.
Já přeci nemám žádné pohledávky.
Prosím o radu a děkuji  KarelK
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Pokud jste práci dokončil do konce roku a znáte její cenu, tak máte k 31.12.  pohledávku. Skutečnost, že nic nevystavujete, nehraje roli, pohledávka existuje. Ale pochybuji, že by to někdy někdo důkladně zkoumal.

Jestliže jste v roce 2010 uplatňoval prokázané výdaje a budete je uplatňovat i v roce 2011, tak pohledávky vůbec neřešíte. Příjmy přiznáváte  v roce, ve kterém jste přijal peníze, pohledávky se nedodaňují, neboť nedochází ke změně způsobu uplatňování výdajů.
IP zaznamenána

Michaela K.

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 99

Dobrý večer paní Zdeno, děkuji moc za konzultaci mého dotazu / Už jsem byl z toho celý zoufalý.
Chápu  tedy dobře, že  pokud  neznám cenu (výši provize), tak neexistuje  ani pohledávka.
V roce 2011 bych chtěl opět přejít na paušál /respektivě na  % výdaje z příjmů/.
Při této činnosti nelze přesně říci, že jsem práci dokončil do konce roku, neboť plnění ze smluv a dalších pojištěních bývá vyúčtováno i v dalších měsících. (provize z ČMSS)
Chápu tedy dobře, že pokud si to obhajím něměl by být problém, že při této změně způsobu uplatnění výdajů jsem nedodanil provizi, která mi byla připsána na účet např. 10.1.2011.
Děkuji moc  za případné další reakce  KarelK
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Ano, myslím, že pokud si toto obhájíte, tak by neměl být problém.
IP zaznamenána

zjitka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3

Dobrý den,
mám podobný problém, známý je finanční poradce a chce přejít z paušálu na skutečné výdaje a nevím, zda dávat dodatečné DP, protože nevím, zda k 31.12.2010 existovala pohledávka. Žádné faktury nevystavuje, za zprostředkování smluv neví, jakou dostave provizi, až když mu přijdou peníze na účet. Prosím poradíte mi, zda dát DP nebo ne?

Děkuji
IP zaznamenána
Stran: [1]