Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2 3 ... 7

Autor Téma: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat  (Přečteno 57327 krát)

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 579
    • http://www.jakpodnikat.cz

Než napíšete dotaz, projděte články o silniční dani a výdajích na auto:

http://www.jakpodnikat.cz/silnicni-dan-dph.php
IP zaznamenána

maketaf

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #1 kdy: Leden 04, 2009 »

Chtěla bych se zeptat, jestli si mohu uplatnit skutečné výdaje za naftu u auta, které využívám k podnikání, ale vlastní jej maminka a já (bezplatná výpůjčka)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #2 kdy: Leden 04, 2009 »

Můžete uplatnit pouze NÁHRADU za spotřebované pohonné hmoty podle průměrné spotřeby vozidla, vypočítané z údajů v technickém průkazu. Při výpočtu náhrady můžete použít prokázané ceny PHM (prokazujete dokladem o nákupu PHM), nebo ceny, které vyhlašuje MPSV pro účely výpočtu cestovních náhrad zaměstnanců.
IP zaznamenána

maketaf

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #3 kdy: Leden 05, 2009 »

Mám ještě jeden dotaz, (jedná se stále o vypůjčené auto od maminky, která platí sd a já si uplatňuji náhrady do výdajů) musí maminka odvést sd za čtvrtletí, ve kterém jsem si žádné náhrady do účetnictví neuplatnila? Nejspíš ano, mám pravdu? Děkuji
IP zaznamenána

xonny

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #4 kdy: Leden 05, 2009 »

Chtěl bych se optat na jedno - přihlásil jsem se k placení silniční daně, zaplatil jsem za první čtvrtletí 2008, ale neujel jsem v rámci podnikání ani kilometr, přesněji mám tak nízké náklady, že bych zbytečně platil daň.
Musím se nějak odhlásit, nebo co mám vlastně nyní udělat. Ten první poplatek klidně oželím.... Děkuji za informaci
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #5 kdy: Leden 06, 2009 »

Citace: maketaf
Mám ještě jeden dotaz, (jedná se stále o vypůjčené auto od maminky, která platí sd a já si uplatňuji náhrady do výdajů) musí maminka odvést sd za čtvrtletí, ve kterém jsem si žádné náhrady do účetnictví neuplatnila? Nejspíš ano, mám pravdu? Děkuji
Maminka platí SD jen za ty měsíce, ve kterých bylo její auto použito k podnikání. Čtvrtletní platby jsou pouze zálohami na daň, které maminka vyúčtuje v přiznání k SD. Tam uvede počet měsíců, ve kterých jí vznikla daňová povinnost (tedy měsíce, ve kterých jste si uplatnila náhrady) a vypočítá daň. Pokud hradila čtvrtletní zálohy, pak mamince vznikne přeplatek na dani.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #6 kdy: Leden 06, 2009 »

Citace: xonny
Chtěl bych se optat na jedno - přihlásil jsem se k placení silniční daně, zaplatil jsem za první čtvrtletí 2008, ale neujel jsem v rámci podnikání ani kilometr, přesněji mám tak nízké náklady, že bych zbytečně platil daň.
Musím se nějak odhlásit, nebo co mám vlastně nyní udělat. Ten první poplatek klidně oželím.... Děkuji za informaci
V zásadě nemusíte dělat nic. Podle § 15, odst. 1, zákona 16/1993 Sb.,o dani silniční podává daňové přiznání poplatník, jemuž vznikla daňová povinnost. Daňová povinnost vzniká v případě, že jste auto použil k podnikání. Pokud tomu tak nebylo, pak nemusíte podávat přiznání a zaplacenou zálohu můžete nechat svému osudu. Správce daně vás ale může vyzvat, abyste přiznání podal a v tom případě mu budete muset vyhovět.

Osobně bych podala do 31. ledna 2009 přiznání k silniční dani, ve kterém bych zapsala do políček pro měsíce, ve kterých vznikla daňová povinnost, samé nuly a vykázala přeplatek na dani. K přiznání bych přiložila žádost o vrácení přeplatku, případně o jeho převedení na jinou daňovou povinnost (třeba DPH, nebo daň z příjmů) a připsala též žádost o zrušení registrace k dani silniční.
IP zaznamenána

magdaly

  • Host
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #7 kdy: Únor 05, 2009 »

Mohu podat priznani k dani silnicni i na jinem financnim urade, nez pod ktery patrim? Cetla jsem, ze priznani k dani z prijmu lze podat na jakemkoli fin. urade, ze jsou fin. urady povinne si to mezi sebou predat. Plati to i pro toto? Dekuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #8 kdy: Únor 05, 2009 »

Ano, platí.
IP zaznamenána

IVETAO

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #9 kdy: Září 04, 2009 »

Dobrý den,
chystáme se koupit nákladní auto (AVII s kontejnerem) a nyní uvažujeme, zda je pro nás výhodnější dát auto do podnikání či ne. OSVČ (automechanik).
Silniční daň musím platit od roku 2009 vždy? Jsme plátci DPH - takže si můžu uplatit celou částku DPH i když budem auto pronajímat soukromým osobám?
Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #10 kdy: Září 09, 2009 »

Jestli má Avie největší povolenou hmotnost 12 tun a vyšší, tak je třeba vždy platit silniční daň. Pokud by nebyla využívána k podnikání, tak je možné snížit sazbu jen o 48%.

Pokud bude auto využíváno k ekonomickým činnostem - a pronájem je také ekonomickou činností - tak si můžete uplatnit celou částku DPH na vstupu. Pronájem budete účtovat s 19% DPH na výstupu bez ohledu na to, komu auto pronajímáte.
IP zaznamenána

IVETAO

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #11 kdy: Září 10, 2009 »

Dobrý den, v zákoně o silniční dani je od 1.1.2009 nejvyšší povolená hmotnost snížena na 3,5 t, a je tam výslovně psáno \"bez ohledu na to, zda jsou používana k podnikání - těch 48% je v nějakém pokynu?
Děkuji.
Přeji hezký den.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #12 kdy: Září 10, 2009 »

Pročtěte též odstavce 9 (možnost stoprocentního osvobození vozidla nad 3,5 t do 12 tun v případě, že není používáno k podnikání) a 10 (to je těch 48% u vozidel nad 12 t) zákona o dani silniční.
IP zaznamenána

IVETAO

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #13 kdy: Září 15, 2009 »

Dobrý den,
Avii už máme doma. ŽL rozšířen na pronájem movitých věcí, protože získání koncesní listiny na provozování autodopravy je trochu finančně náročnější. Stačí, když povedu pouze knihu jízd? + samozřejmě faktury za pronájem. Lístky od nafty jdou celé do nákladů a mám nárok na odpočet DPH. Mohu si dát do nákladů také ekologickou daň, kterou zaplatím u přepisu? Děkuji.
Přeji hezký den.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #14 kdy: Září 16, 2009 »

Pokud budete kromě holého pronájmu fakturovat též spotřebované PHM, tak půjdou lístky od nafty celé do nákladů s nárokem na odpočet DPH. Knihu jízd povedete určitě hlavně pro účely fakturace. Daně a poplatky jsou daňově uznatelnými výdaji podle § 24/2/ch) ZDP, ekologická daň není v § 25 ZDP vyloučena z daňově uznatelných, takže bych jí uplatnila v nákladech.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2 3 ... 7