Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: ODPISY -můžeme oplatnit u auta na splátky?_  (Přečteno 4284 krát)

šárka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23

Dobrý večer,Zdeni,je mi jasné,že máte všeho teď v březnu až  po víko :-(  , ale obrátil se na mě dnes  kolega s dotazem ,takže stručně,vede DE,koupil v měsíci 11/2010 auto , které VLOŽIL DO  majetku,má cenu 140 tisíc a ve smlouvě o koupi má dodnuté splátky 11 ticíc  korun měsíčně.Do peněžního deníku jdou pokud si myslím  2 splátky po 11 tisís a co odpis? Může uplatnit? Ve smlouvě má,že auto je dnem převzetí jeho, .Díky moc,stačí jen stručně,Vaše Šárka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
ODPISY -můžeme oplatnit u auta na splátky?_
« Odpověď #1 kdy: Březen 21, 2011 »

Dobrý večer, Šárko. Už mám docela dost, ale tohle je tak lehký dotázek, že si nad ním spíš odpočinu:-)

Pokud je auto dnem převzetí ve vlastnictví kupujícího (nebyla sjednaná výhrada vlastnictví, například až po úhradě poslední splátky), tak může vložit do obchodního majetku a začít odpisovat. Uplatní si odpis pro první rok odpisování (rovnoměrný 15.400,-, zrychlený 28.000,-) který nebude nijak krátit podle počtu měsíců, po které bylo auto v OM. Pokud auto využíval i pro soukromé účely, nebo uplatňoval krácený paušální výdaj na dopravu tak roční odpis pokrátí. Splátky půjdou do peněžního deníku nedaňově, výdaje na pořízení hmotného majetku nejsou daňově uznatelným výdajem, cenu auta dostáváte do daňových výdajů až cestou odpisů hmotného majetku.
IP zaznamenána

šárka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23
ODPISY -můžeme oplatnit u auta na splátky?_
« Odpověď #2 kdy: Březen 22, 2011 »

Děkuji Zdeničko za odpověď,já vím o Vás , že jste noční sova a k tomu se pro nás obětujete i soboty a neděle .
Přežijte březnový adrenalin a zase někdy tady,i když já tady čumákuju a sbírám rozumy denně.Šárka
IP zaznamenána

katca

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
ODPISY -můžeme oplatnit u auta na splátky?_
« Odpověď #3 kdy: Březen 27, 2011 »

Dobrý den,
omlouvám se za \"věcnost\", ale předpokládám, že toho máte moc:-). Jsem OSVČ, neplátce DPH, uplatňuji skut. náklady. 31. března 2010 jsem zakoupila nové vozidlo (1.majit.) na úvěr ( pořiz cena 337, vlastní zdroje 100, výše úvěru 237 (+ úroky+ pojistné). Auto vložím do majetku.
a) odpis počítám z pořiz.ceny=337?
b) odpis normální ( je to 11%= z poř. c?)nebo mohu zrychlený 60% z poř ceny?
c)Používám-li auto i k sour. účelům použiji paušál 4000 (krátí se to nějak dle skutečně najetých kilometrů? najela jsem méně než odpovídá 4000Kč měsíčně).
d)Jak/z čeho vypočtu \"Hm. majetek na konci zdaň. období\"?  Mohu dát úroky z úvěru, pojištění, + běžné náklady pneu, servis... do nákladů, resp. pokrácené na 80%?
Co píšu v DAP do tabulky D bod 7 na konci zdaň. období? Myslím tím z toho úvěru?
Nikdy jsem nic neodepisovala, tak se velice omlouvám za banální dotazy. Předem oc děkuji, Katka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
ODPISY -můžeme oplatnit u auta na splátky?_
« Odpověď #4 kdy: Březen 28, 2011 »

Nemám toho moc, už mám dost, píšu blbosti a raději bych měla sundat ruce z klávesnice:-) No, auto snad ještě zvládnu:

a) odpis počítáte z pořizovací ceny 337. Vzhledem k tomu, že jde o nové auto, bych do PC zahrnula i poplatek za registraci v registru motorových vozidel

b) můžete zvolit rovnoměrné odpisy (11%), zrychlené odpisy (koef. 5), nebo mimořádné odpisy (pozor na výpočet mimořádných odpisů, v roce 2010 to určitě nebude 60% vstupní ceny, odpis bude jen za 8 nebo 9 měsíců podle data registrace). Pokud uplatníte krácený paušální výdaj na dopravu, tak si daňově uplatníte jen 80% ročního odpisu (zbývajících 20% půjde nedaňově) a je přitom jedno, jaký způsob odpisování jste zvolila

c) krácený paušální výdaj na dopravu už se dále nekrátí:-) najeté kilometry nemusíte evidovat.

d) úroky z úvěru, pojištění, servis můžete dát do výdajů, ale budete je krátit na 80%.

Hmotný majetek na konci zdaňovacího období = zůstatková cena HM, tj. vstupní cena majetku snížená o odpisy (i o těch 20% ročního odpisu, který si nemůžete daňově uplatnit).

Do tabulky D v bodě 7 napíšete, kolik jste dlužila k 31.12.2010 (nesplacenou část úvěru).
IP zaznamenána

katca

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
ODPISY -můžeme oplatnit u auta na splátky?_
« Odpověď #5 kdy: Březen 28, 2011 »

Děkuji moc. Sqělá pomoc! Smekám. Vše OK, bod c) špičkové :-) K poslední větě (D bod 7) se vším tj. celkovou částku vč. úroků atd.? Díky moc a prosím vydržte pro neznalce, jako jsem třeba já :-)
P.S.Ty \"ruce z klávesnice\" sundat ... , jojo  po několika stech stránkách dokumentace k tendru(překládám) s termínem včera bylo pozdě většinou už nevím, zda se nabízená věc lítá nebo se třeba jí  :-)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
ODPISY -můžeme oplatnit u auta na splátky?_
« Odpověď #6 kdy: Březen 28, 2011 »

Závazky se vším všudy. Nelámejte si tím příliš hlavu a zapište nějaké číslo, které se alespoň trochu blíží pravdě, stejně to nikdo nebude kontrolovat:-)
IP zaznamenána

katca

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
ODPISY -můžeme oplatnit u auta na splátky?_
« Odpověď #7 kdy: Březen 28, 2011 »

:-))) dík.
IP zaznamenána

juragr

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
ODPISY -můžeme oplatnit u auta na splátky?_
« Odpověď #8 kdy: Březen 29, 2011 »

Dobrý den,
prosím o informaci, jak řešit odpis při nákupu nové dodávky (do majetku firmy). Jsme první majitelé, mohu uplatnit i navýšení odpisu o 10% v prvním roce? A jaká je pak zůstatková hodnota auta?
Předem děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
ODPISY -můžeme oplatnit u auta na splátky?_
« Odpověď #9 kdy: Březen 30, 2011 »

Jako první vlastníci můžete u vozidla kategorie N uplatnit zvýšení odpisu v prvním roce odpisování o 10%. Zůstatková cena = pořizovací cena - odpisy.
IP zaznamenána
Stran: [1]