Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: výdaje procentem  (Přečteno 2655 krát)

mlynarovar

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
výdaje procentem
« kdy: Březen 01, 2011 »

dobrý den,

prosím o odpověď na následující dotaz,

OSVČ uplatňuje výdaje procentem, má řemeslnou živnost, ale ne na svůj výuční list, ale na zákonného zástupce, ještě nemá 6 let praxe jak to vyžaduje Živnostenský zákon, a tak mi na FÚ řekli, že nemůže uplatnit výdaje 80%
ale jen 60%, a to do té doby, než uplyne ta šestiletá lhůta, a mě se to nějak nezdá, předchozí účetní uplatňovala 80%. Pokud ale opravdu může mít výdaje jen 60%,
co s ním mám udělat v tom roce, kdy tu lhůtu naplní, zákonného zástupce má od 6/2006. tedy v r.2011, za celý rok 80%?

děkuji

Mlynářová
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
výdaje procentem
« Odpověď #1 kdy: Březen 01, 2011 »

Zákon o daních z příjmů nezkoumá, zda má daňový poplatník potřebnou kvalifikaci. Pokud má PŘÍJMY z řemeslné živnosti (a to má), tak si k nim uplatní výdaje ve výši 80% příjmů.
IP zaznamenána

míraz

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
výdaje procentem
« Odpověď #2 kdy: Březen 02, 2011 »

Jsem lékař  a kromě příjmů ze zaměstnání vykonávám soukromou chirurg.praxi . V r.2010 budu z této vedlejší podnikatelské činnosti uplatňovat výdaje paušálem (asi 40%, že?). Ale původně jsem chtěl uplatnit výdaje dle skutečných nákladů vč. výdajů na cestovné a proto jsem zaplatil v lednu 2010 celou zálohu na silniční daň na r.2010.
Mohu tedy FÚ požádat o vrácení této zálohy na sil.daň ?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
výdaje procentem
« Odpověď #3 kdy: Březen 02, 2011 »

Chirurg podniká podle zvláštních předpisů, může tedy uplatnit výdaje ve výši 40% příjmů.

Silniční daň už zřejmě máte vyúčtovanou, přiznání se podávalo do 31. ledna 2011. Povinnost platit silniční daň nijak nesouvisí se způsobem uplatňování výdajů, souvisí s používáním vozidla (předpokládám, že nejde o nákladní auto nad 3,5 tuny) pro podnikání.
IP zaznamenána

Vaculíková

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
výdaje procentem
« Odpověď #4 kdy: Březen 07, 2011 »

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli můžu uplatnit paušál 80% u OSVČ která dělá instalaterství, ale cca 1/2 příjmů mu plyne z provizí u firmy která dodává instalaterský materiál. Druhá polovina je z instalaterských služeb. Děkuji.
IP zaznamenána

dave

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
výdaje procentem
« Odpověď #5 kdy: Březen 09, 2011 »

Dobrý večer, začínám s podnikáním a chtěla bych se zeptat, zda můžu uplatnit paušál 80% u OSVČ- řemeslná činnost pekařství a cukrářství a zda opravdu není potřeba schovávat žádné účtenky, faktůry (tedy mé výdaje) a stačí zaznamanávat  jen celkové příjmy? Připadá mi to jako nejjednodušší způsob. Pracuji sama, zaměstnance nemám, tak nevím co by bylo pro mě lepší, zda paušál nebo skutečné výdaje. Moc děkuji za radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
výdaje procentem
« Odpověď #6 kdy: Březen 09, 2011 »

Zatím všechny doklady schovávejte a teprve po skončení roku se rozhodněte, který způsob uplatňování výdajů bude výhodnější. Sečtěte si příjmy a vypočítejte z nich 80%. Pokud bude vypočítaná částka zhruba stejná, nebo vyšší než součet výdajových dokladů, tak bude výhodnější paušál.
IP zaznamenána

dave

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
výdaje procentem
« Odpověď #7 kdy: Březen 10, 2011 »

Paní Zdeničko, moc děkuji za radu.
IP zaznamenána
Stran: [1]