Témata > Daň z příjmu

Daň z pronájmu bytu - výpočet

<< < (2/8) > >>

Rapeva:
Paní Zdenko, prosím ještě jednou, už asi vím.
Pokud byt pronajímám a uplatňuji výdaj % z příjmu, pak úroky nemohou být odečitatelnou položku snižující základ daně.
Pokud ale pronajímám a uplatňuji skutečné náklady, mohu úroky uplatnit jako výdaj k dosaženému příjmu.
Je to tak OK?
Ještě jednou děkuji.

Zdena:
Ano, OK.

fifinka:
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: pronajímám byt dle §9, vedu si přehled výdajů a příjmů. Byt mám v osobním vlastnictví. Za minulý rok mám dost velké úroky z hypotéky a další výdaje, chci se zeptat zda je možné že bych si vytvořila kartu majetku na byt a odpisy bych pro příští rok zmrazila a uplatnila je v době, kdy budu mít nižší úroky z hypotéky a menší výdaje(např v dalším roce)? Můžu kuchyňskou linku, která mám za více než 40tis odepisovat v 2 odpisové skupině? děkuji za odpověď.

Zdena:
Odpisování hmotného majetku (bytu) můžete přerušit. Pokud nejsou úroky součástí pořizovací ceny bytu, tak je můžete uplatnit jako výdaj v tom roce, ve kterém jste je zaplatila, nelze odložit do dalších let. Vy máte volně stojící kuchyňskou linku?

fifinka:
děkuji za odpověď. Kuchyňská linka nebyla součástí bytu, tak byla koupena a domontována až po koupi. Ale asi se musí o cenu kuchyňské linky zvednout cena za byt, neboť je pevně spojená s bytem? Ještě jsem se chtěla zeptat zda mohu odložit odpisy i když bydlím v polovině pronajímaného bytu? Jak je to poté s úroky z hypotéky? Můžu si 1/2 použít jako nezdanitelnou částku a 1/2 jako daňový výdaj u pronájmu? Asi bych to doložila čestným prohlášením či dodatkem ke smlouvě.

Pak mi ještě není jasné jak postupovat když se pronajímá družstevní byt. Na družstevní byt je hypotéka a mám nárok na úroky z hypotéky. Když si je dám loni do výdajů z pronájmu jak budu postupovat v dalších letech, když budou úroky menší a menší. Můžu přejít na paušál 30%? Ale musím mít v roce kde se naposledy použily skutečné příjmy a výdaje vše uhrazeno do 31.12.xxx? děkuji moc za odpověď.

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

[*] Předchozí strana

Přejít na plnou verzi