Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Datum pořízení vs. registrace - Silniční daň a odpočet DPH  (Přečteno 1271 krát)

vanacek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3

Dobrý den,

27.10. jsem koupil na IČO nový osobní automobil. K datu 27.10. jsem se přihlásil k silniční dani, protože jsem hned začal auto používat k firemním účelům.  Silniční daň jsem spočítal a zaplatil za tři měsíce (říjen, listopad a prosinec). Fakturu za auto a první účtenku za benzín jsem dal jako svoje výdaje do přiznání k DPH za 4. čtvrtletí 2010. V TP je ale zapsáno datum registrace 1.11. (nějaký den trvá, než se vyřídí SPZ, těch pár dní se jezdí na těch zelených dočasných). No a teď se mi ozvali z FÚ, že mám špatně přizníní k dani silniční, že to má být až od data registrace. Což o to, o nic nejde, budu na dani silniční platit o pár korun míň, ale co ten odpočet DPH, taky si budu moct odpočítávat až od data registrace? U benzínu čert to vem, ale co auto? To vypadá jako nesmysl - přece by jinak nešly provozovat vůbec odpočty DPH za nová vozidla... Zase na druhou stranu - pokud nejsem plátce silniční daně, můžu si za tohle období dát výdaje za auto jako odpočet DPH? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Nárok na odpočet DPH při pořízení auta se neřídí dnem registrace auta na dopravním inspektorátu, ale dnem uskutečnění zdanitelného plnění podle daňového dokladu. Totéž platí u PHM.

Silniční daň se opravdu platí až od data registrace v registru silničních vozidel, takže ušetříte pár drobných:-)
IP zaznamenána
Stran: [1]