Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Odepisování auto - lze či nelze?  (Přečteno 6714 krát)

dadacek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Odepisování auto - lze či nelze?
« kdy: Únor 06, 2011 »

Dobrý den.
Na úřadech si přepíšu auto (mementálně psané na matku) na sebe (budu majitel v TP), abych mohl uplatňovat výdaje paušálem.
Přihlásím ho na FÚ k silniční dani.
Chci se ale zeptat, jestli mi něco přinese, když ho zahrnu do ObchodníhoMajetku?
Pokud ano, to se hlásí při zápisu na FÚ? Toto mi není totiž jasné, co to přesně znamená \"zápis do OM\".
Auto mi matka přenechá bezplatně, mohu si něco odepisovat (třeba nějakou zůstatkovou cenu)? (auto koupené 9.2007 - takže by byl ještě rok k odepisování,kdyby bylo zařazeno k podnikání od začátku). Nebo mi ho musí prodat (třeba jen papírově) za nějakou částku, kterou já začnu odepisovat?
Další dotaz, pokud ho do OM nezařadím, tak uplatňuji jen výdaje paušálem, ale nemohu si uplatnit další výdaje (opravy, kapaliny, náplně..), je to tak?
Děkuji za objasnění dotazu.
Dalibor.
IP zaznamenána

jarmilapytlikova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Odepisování auto - lze či nelze?
« Odpověď #1 kdy: Únor 11, 2011 »

dobrý den. Koupila jsem si auto pro podnikání v červnu 2010 a tudíž mám nárok na odepisování pouze 2 roky v ramci povodní. Zjistila jsem však, že za loňský rok pro mne není nutné použít odpisy.Je možné odložit odepisování a začít s odpisy až letos? Jestli ano jak dlouho pak budu auto odepisovat?
IP zaznamenána

dadacek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Odepisování auto - lze či nelze?
« Odpověď #2 kdy: Únor 11, 2011 »

Ano, lze přerušit odpisy jakéhokoliv majetku.. obávám se, ale že se pak již nebude vztahovat zrychlený odpis (ten povodnový), ale klasický 5ti letý.. Ovšem pokud jste se letos dostala do daňového mínusu (což soudím, jelikož nechcete odepisovat),mohlo by se Vám to v průběhu 5let hodit :)
Snad jsem odpověděl, jak potřebujete.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Odepisování auto - lze či nelze?
« Odpověď #3 kdy: Únor 16, 2011 »

Citace: dadacek
Dobrý den.
Na úřadech si přepíšu auto (mementálně psané na matku) na sebe (budu majitel v TP), abych mohl uplatňovat výdaje paušálem.
Přihlásím ho na FÚ k silniční dani.
Chci se ale zeptat, jestli mi něco přinese, když ho zahrnu do ObchodníhoMajetku?
Pokud ano, to se hlásí při zápisu na FÚ? Toto mi není totiž jasné, co to přesně znamená \"zápis do OM\".
Auto mi matka přenechá bezplatně, mohu si něco odepisovat (třeba nějakou zůstatkovou cenu)? (auto koupené 9.2007 - takže by byl ještě rok k odepisování,kdyby bylo zařazeno k podnikání od začátku). Nebo mi ho musí prodat (třeba jen papírově) za nějakou částku, kterou já začnu odepisovat?
Další dotaz, pokud ho do OM nezařadím, tak uplatňuji jen výdaje paušálem, ale nemohu si uplatnit další výdaje (opravy, kapaliny, náplně..), je to tak?
Děkuji za objasnění dotazu.
Dalibor.
Pokud vám maminka přenechá bezplatně, tak bych je zatím nezařazovala do OM, mohlo by být posouzeno jako dar přijatý v souvislosti s podnikáním a zdaněno. Pokud by vám maminka auto prodala, pak v ceně obvyklé. Při ceně nad 40.000,- byste auto odpisoval.

Zařazení do OM je pouze formalita (zavedete si kartu majetku), nikam se nehlásí.

Pokud auto nezařadíte do OM, tak nemůžete uplatňovat výdaje na jeho opravy, pojištění, dálniční známku atd. Můžete si uplatnit náhrady (základní sazbu náhrady + náhrady za PHM), nebo paušální výdaj na dopravu.
IP zaznamenána

Evula

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Odepisování auto - lze či nelze?
« Odpověď #4 kdy: Únor 24, 2011 »

1.února 2010 jsem koupila a hned zařadila do majetku firmy/lékařka/osobní automobil Toyota.Zaplatila jsem akontaci 250000 a na zbytek podepsala úvěrovou smlouvu s Toyota Financial Services Czech s.r.o.První splátku 17400 Kč jsem zaplatila 31.01.2010.Počítala jsem s rychlým odpisem na 2 roky,ale vzhledem k tomu,že v technickém průkazu je jako majitel auta až do splacení úvěru zapsána Toyota Financial Services a já jsem jen jako provozovatel,domnívá se má účetní,že rychlý odpis nebude možný.Stejně tak prý nebude možno využít paušál na pohonné hmoty 5000 Kč za měsíc,když nejsem majitelem auta v TP.Kdybych rychle doplatila celou cenu automobilu /dle smlouvy mám tu možnost/,mělo by to ještě význam?Pokud ne,jakým způsobem se bude auto odepisovat? Děkuji za zodpovězení dotazu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Odepisování auto - lze či nelze?
« Odpověď #5 kdy: Únor 26, 2011 »

Pokud nejste vlastníkem vozu, tak nemůžete uplatnit mimořádné odpisy. Domnívám se, že ani rychlé doplacení ceny automobilu neumožní uplatnit mimořádné odpisy, nebudete prvním vlastníkem. Zřejmě jste s věřitelem uzavřeli smlouvu o zajišťovacím převodu vlastnického práva, na základě smlouvy o výpůjčce byste mohli uplatňovat odpisy podle § 31 nebo § 32 ZDP.
Paušální výdaj na dopravu je možné uplatnit u auta vlastního, nebo v nájmu, u bezplatně vypůjčeného auto (na základě smlouvy o výpůjčce) nelze uplatnit.
IP zaznamenána

krauzino

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Odepisování auto - lze či nelze?
« Odpověď #6 kdy: Leden 23, 2012 »

loni jsem koupil auto a uplatnil odpisy, letos mám malé příjmy a hodilo by se mi odpisy odložit, je to možné, pokud ano jakým způsobem? děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Odepisování auto - lze či nelze?
« Odpověď #7 kdy: Leden 23, 2012 »

Ano je to možné. Na kartě hmotného majetku si poznamenejet, že odpisy za rok 2011 nebyly uplatněny.
IP zaznamenána
Stran: [1]