Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Výdaje na auto, zařazení do OM, odpisy, paušál, pojištění  (Přečteno 10532 krát)

Lida111

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8

Dobrý den paní Zdeno,
o paušálu na auto zde je napsáno toho hodně, ale nemůžu se nikde dočíst, jaké výdaje na auto vlastně mohu uplatnit.
Vedu DE, mám auto pro služební i soukromé účely. Za rok 2008 jsem uplatnila v nákladech spotřebu PHM a amortizaci auta. Pro rok 2010 bych chtěla využít paušál 4000 Kč měsíčně.
A moje otázky tedy jsou:
1) musí nebo může být vloženo auto do OM a uplatňovany odpisy? Auto koupeno v roce 2008, ten rok jsem odpisy neuplatnila.
2) mohu k paušálu využít ještě náklady na povinné a havarijní pojištění, STK, opravy, pneumatiky - vše kráceno o 20% když využívám auto i soukromě?
3) mohu vést k těmto všem výdajům ještě knihu jízd a uplatnit náhradu za ujeté km?

Předem mockrát děkuji
Lída
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

1) Pokud chcete uplatňovat odpisy, tak musí být auto vloženo do obchodního majetku.

2) Pouze u auta vloženého do OM

3) 3) Náhrady (základní sazba + náhrada za spotřebované PHM) se uplatňují jen u vlastního auta, které jste nevložila do OM.
IP zaznamenána

Lida111

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8

Dobrý den paní Zdeno,
moc děkuji za odpověď. Ještě se chci prosím zeptat na to vložení auta do OM. Jaké kroky mám v tom udělat? Jaká evidence se musí zavést? A musím auto odepisovat? Nevím totiž jaké příjmy budu mít příští rok, tak bych asi raději odpisy nechtěla. Ale nevím, jestli to jde - mít auto v OM a neuplatňovat odpisy, ale pouze pojistné, opravy, pneumatiky apod. Auto jsem koupila od prvního majitele za 120 tisíc v roce 2008, platba v hotovosti.

Moc děkuji a hezký den
Lída
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Auto můžete vložit do obchodního majetku třeba jen v symbolické ceně 1,- Kč. Pokud nemáte evidenci drobného majetku do 40 tis. Kč (není sice povinná, ale někdy je užitečná), tak si ji zaveďte, stačí formou seznamu: Název předmětu, cena, kdy zařazeno do OM, kdy vyřazeno z OM.

Druhou možností je, že si zjistíte, za kolik byste auto pořídila ke dni jeho vložení do OM v nebližším bazaru, nejlépe zprůměrovat ceny 3 nejbližších bazarů. Pokud byste auto pořídila alespoň za 40.001,- Kč, tak bych zavedla kartu hmotného majetku. Na kartu si poznamenáte vstupní cenu majetku (reprodukční pořizovací cena podle § 29/1/d) ZDP), z této ceny byste počítala odpisy. Odpisování majetku je vaše právo, nikoliv povinnost, takže nemusíte žádné odpisy uplatňovat. Odpisy uplatňujete k 31.12., takže na konci příštího roku můžete zjistit, že by se hodil nějaký výdaj a odpis bude k dispozici. Doporučuji zvolit rovnoměrné odpisování, u kterého můžete použít třeba jen část ročního odpisu, a zbytek vám zůstane do příštích let.

Pokud byste auto vyřadila z OM, tak příjem z jeho případného prodeje podléhá dani z příjmů ještě 5 let po vyřazení z OM.
IP zaznamenána

Lida111

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8

Paní Zdeno,
moc děkuji za Vaše rady. Můžete mi ještě prosím poradit s výpočtem odpisů? Průměrná cena mého auta je nyní 110 000 Kč.
Pokud jej vložím v lednu 2010, tak mohu uplatnit odpisy za celý rok nebo odpisy se nekrátí počtem měsíců?
A jak vypočítám odpisy v prvním roce a v těch dalších?
Když vložím auto do OM, tak musím mít návazný výdajový doklad z banky nebo z pokladny?
Dosud jsem měla jen drobný majetek, který jsem dávala jednorázově do výdajů a žádné odpisy neřešila.Omlouvám se, ale majetku opravdu nerozumím :-(
Pokud si založím kartu hmotného majetku na auto, tak na této kartě si mohu vypočítávat odpisy a počítat zůstatkovou cenu?
A snad už poslední dotaz - když nebudu mít příští rok dostatečné příjmy, mohu auto z OM vyřadit a nechat si ho jen pro soukromé užívání (neplánuji prodej).

Ještě jednou mockrát děkuji
Lída
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Je jedno, jestli auto vložíte prvního ledna, nebo posledního prosince, odpisy za rok 2010 se budou počítat stejně. K vložení auta do OM nepotřebujete žádný návazný pokladní či bankovní doklad _ auto nekupujete, ale vkládáte do OM. Auto můžete kdykoliv z OM zase vyřadit.

Na začátku odpisování si zvolíte, zda budete auto odpisovat rovnoměrně, nebo zrychleně. Zvolený způsob pak musíte dodržovat po celou dobu odpisování (nejde jeden rok odpisovat zrychleně a druhý rok rovnoměrně).

Při rovnoměrném odpisování si můžete uplatnit odpisy ve výši:
2010     12.100,- Kč
2011     24.475,-  Kč
2012     24.475,- Kč
2013     24.475,- Kč
2014     24.475,- Kč

Při zrychleném odpisování si můžete uplatnit odpisy ve výši:
2010        22.000,- Kč
2011        35.200,- Kč
2012        26.400,- Kč
2013        17.600,- Kč
2014          8.800,- Kč

Uplatněné odpisy a zůstatkovou cenu uvádíte na kartě hmotného majetku.
IP zaznamenána

Lida111

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8

Paní Zdeno, jste moc laskavá, moc děkuji za pomoc.

Lída
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Rádo se stalo:-)
IP zaznamenána

Lida111

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8

Dobrý den Zdeno,
ještě mě napadla jedna otázka: Když uplatním odpisy v roce 2010, v roce 2011 a další rok už nebudu mít tolik příjmů, mohu auto vyřadit z OM, i když jsem ho celé neodepsala? Neplánuji ale prodej. Jaký mohu uvést důvod vyřazení?

Moc děkuji
Lída
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Auto můžete kdykoliv vyřadit. Důvod: vyřazení do osobního užívání.

Pokud budete mít auto v OM na počátku roku (prvního ledna) a vyřadíte je v průběhu roku (kdykoliv mezi druhým lednem a posledním prosincem), tak si můžete uplatnit ve výdajích 50% ročního odpisu.  Nebo auto necháte v obchodním majetku, nebudete uplatňovat odpisy, ale uplatníte si například jen pojistné a opravy.
IP zaznamenána

PetraK

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9

Dobry den,
navazu na diskuzi vyse,jsem OSVC, vedu DE,  1.12.2010 jsem si poridila auto, zaradila do OM, porizovaci cena 241 000Kc. Jakz odpis mohu uplatnit v roce 2010? Cely za rok 2010 nebo kratim na 1/12 ?
dekuji
Petra
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Můžete uplatnit celý odpis pro rok 2010.
IP zaznamenána

PetraK

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9

děkuji
IP zaznamenána

Lida111

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8

Dobrý den paní Zdeno,
ještě bych se chtěla ujistit, abych neudělala nějakou chybu. Mohu k odpisům zaúčtovat i paušál 4000 Kč a výdaje na havarijní a povinné ručení?

Moc děkuji
Lída
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Ano, kromě odpisů hmotného majetku si můžete uplatnit krácený paušální výdaj na dopravu 4.000,- Kč za každý celý kalendářní měsíc. Ale odpisy a všechny ostatní výdaje (kromě silniční daně) musíte pokrátit o 20%. Nebo to řeknu opačně: uplatníte si jenom 80% ročního odpisu, jenom 80% zaplaceného havarijního... atd.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2