Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: auto do nákladů - objasnění nejasností  (Přečteno 1884 krát)

dadacek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
auto do nákladů - objasnění nejasností
« kdy: Prosinec 22, 2010 »

Dobrý den.
Už jsem něco o automobilech k podnikání početl (i zde na foru), ale né všechno mi objasnilo moje otázky, takže budu rád, když mi někdo moje otázky objasní.
Dopředu děkuji.
Ve všech případech chci vozidlo využívat já, obvzláště pro cestu mezi domovem a provozovnami, nákupy zboží, výjezdy za obchodními zástupci a jednotlivými partnery, podniky.. => nebude \"papírově\" používáno pro soukromé účely. Knihu jízd jsem ochoten véct.
Obě auta jsou v tuto chvíli psány na jinou osobu (matku). Obě byla zakoupena v hotovosti v autosalonu před 3 roky.
1. Pokud tedy chci vozidla využívat (a uplatňovat si je v nákladech) pro svoji osobu, musí se přepsat na mě? = budu 2. majitel (a vše související okolo s přepisem na magistrátu)
2. Když začnu uplatňovat paušální výdaje (5 000Kč), co dále mohu ještě uplatnit do nákladů? Zejména mě zajímá, zda-li jde: opravu auta (např. nehoda ať už moji, nebo cizí vinou resp. neznámý pachatel na parkovišti, případně spoluúčast havarijního pojištění), výměna pneumatik (koupení nových letních na další sezónu a obráceně), servisní prohlídky, kapaliny do ostřikovačů, olej atd..
3. Silniční daň se platí jak jsem se dočetl čtvrtletně a dopředu, takže na leden - březen 2011 jsem to promeškal a nemohu automobil zapsat do podnikání? A částka, kterou mi vypočtou kalkulačky i na Vašem serveru je ta čtvrtletní nebo roční? Pro 1200ccm je to 1800 Kč.
4. Pokud se rozhodnu, že místo paušálu chci výdaje dokazovat reálně (doložená tankování, pojistky - havarijní, zákonné) komu toto oznamuji, resp. co pro to mám udělat? (Kdyby se totiž četnost jízd zvětšila, asi by bylo vhodnější uplatnit reálné náklady než paušální..)
5. Může vozidlo řídit i jiná osoba? Např. někdo z rodiny, když ho (minimálně papírově, bez odpracovaných hodin) uvedu jako svého zaměstnance (DPP).
6. Mohu si uplatnit nějaké náklady za vozidlo jako takové? Asi ne, když ho mamka přepíše bezplatně na mě..? (Odhaduji zbytkovou cenu vozidel přes 150tis)
7. Dočetl jsem se, že cesty mezi provozovnami nelze dávat do nákladů? Je to pravda? Pokud ano, co si píšete do knihy jízd? Mám obě provozovny cca 20km od místa bydliště, takže auto je skoro nutnost (obvzláště, když dovážím nějaké zboží).
To je snad vše, děkuji za odpovědi i na jednotlivé body.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
auto do nákladů - objasnění nejasností
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 29, 2010 »

1. Maminka může auta bezplatně vypůjčit, nebo pronajmout. V obou případech by platila silniční daň. Při výpůjčce nelze uplatnit paušální výdaj na dopravu.

2. Pokud budou auta napsaná na vás a vložíte je do obchodního majetku, tak můžete kromě paušálu 5.000,- Kč uplatňovat i výdaje za opravy, údržbu, pojištění atd.

3. Záloha za leden až březen 2011 se platí do 15. 4. 2011, takže jste nic nepromeškal. Částka 1.800,- Kč je roční sazba daně, která může být ještě snížena o určité procento podle data první registrace vozidla.

4. Nikomu neoznamujete, ale v jednom zdaňovacím období (roce) musíte uplatňovat výdaje na stejné auto stejným způsobem, buď paušál, nebo prokázané výdaje.

5. Vozidlo může řídit zaměstnanec.

7. Pokud máte na mysli odpisy hmotného majetku, tak půjde o majetek vyloučený z odpisování (§ 27/1/ch) ZDP).

7. Cesty mezi provozovnami jsou OK, ale některé FÚ nechtějí uznávat cesty mezi bydlištěm a provozovnou.
IP zaznamenána
Stran: [1]