Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Jsem zaměstanec a zároveň podnikám na ŽL, můžu mít zaměstnance?  (Přečteno 3280 krát)

kolca

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7

Dobrý den,

chtěla bych poprosit o radu. Otec je státní zaměstnanec a zároveň má živnostenský list na živnost volnou - přednáškovou činnost. Může ohlásit další živnost volnou - maloobchod a zároveň mě zaměstnat a určit odpovědnou osobou za tu druhou živnost?

Já jsem v současné době na rodičovské dovolené. OD června 2011 budu osoba celodenně pečující o dítě do 7 let věku. Kdybych si já založila živnost volnou, brala by se mi jako vedlejší činnost nebo jako hlavní?

Děkuji moc za informace

Kolca
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Zřejmě máte na mysli odpovědného zástupce ve smyslu § 11 živnostenského zákona. Při provozování živnosti volné nemá tatínek žádnou povinnost ustanovit odpovědného zástupce. Může tak učinit dobrovolně, ale nevím, proč by to dělal. Zaměstnání mezi otcem a dcerou nic nebrání.
Pokud pobíráte peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek, tak budete při založení živnosti považována za OSVČ vedlejší.
IP zaznamenána

kolca

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7

Zdeni moc děkuji. Pokud tedy nebudu po třetím roce synova věku pobírat ani mateřskou ani rodičák a pouze budu nahlášena jako osoba celodenně pečující o dítě do sedmi let věku, tak by to byla činnost hlavní?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Pro účely sociálního pojištění (které je pořádně drahé, od 2011 minimálně 1.807,- Kč měsíčně) budete po ukončení pobírání rodičovského příspěvku  považována za OSVČ hlavní. Pozor, už od měsíce, ve kterém jste neměla rodičák po celý měsíc.
U zdravotní pojišťovny by se dala uhrát osoba celodenně pečující, takže byste odváděla pojistné jen ze skutečného výdělku, nemusela byste platit pojistné z minimálního vyměřovacího základu. Celodenní péči je třeba oznámit na ZP.
IP zaznamenána

kolca

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7

Děkuji moc.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Ještě dodávám, že pokud byste se vrátila do práce, nebo jste byla zaměstnána u tatínka a zároveň byste podnikala, tak budete považována za OSVČ vedlejší. ZP byste platila jen ze skutečných příjmů jednou za rok. SP v prvním roce podnikání bez záloh, v dalších letech až podle daňového základu z podnikání.
IP zaznamenána

kolca

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7

Děkuji. Ještě se zeptám - tatínek by si tedy tatínek ohlásil ještě živnou volnou - maloobchod - jednalo by se o internetový obchod - ale problém je, že bydliště máme rozdílné - on Praha, já Prostějov - a ten internetový obchod bych dělala jen já - tzn. posílala balíčky atd. - na podacím lístku by muselo být jeho jméno a adresa, že? Nebo by šlo, že by měl jedno místo podnikání Praha a na druhou živnost místo podnikání Prostějov - adresa mého bydliště?
Omlouvám se, že vás tak zahlcuji dotazy, ale toto jsem v zákoně nenašla.
Ještě jednou moc děkuji za odpovědi a přeji krásné Vánoce a štastný nový rok.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Pokud bude internetový obchod provozovat tatínek, tak by mělo být na podacích lístcích jeho jméno (podle živnostenského zákona je třeba provozovat živnost vlastním jménem). Může si ale zřídit provozovnu v Prostějově (provozovna se oznamuje na ŽÚ) a na podacím lístku by pak podle mého názoru mohla být prostějovská adresa.
IP zaznamenána
Stran: [1]