Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: úroky v bance  (Přečteno 2839 krát)

jakub.rychetsky

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22
úroky v bance
« kdy: Květen 07, 2008 »

Mám ještě jeden dotaz ohledně úroků v bance. Prosím pouze o potvrzení mé domněnky. Mám v bance účet, ale je na soukromou osobu (tedy ne na IČ), úroky připsané na tento účet by měli být již zdaněné. Pouze pokud je účet založen jako podnikatelský je třeba tyto úroky uvádět jako daňový příjem, nebo jako zvláštní příjem do daňového přiznání a danit je. Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
úroky v bance
« Odpověď #1 kdy: Květen 08, 2008 »

Ano, je to tak. Na vašem soukromém účtu banka připíše úrok, ze kterého srazí daň a tu odvede, vy se o nic nestaráte. Na běžných (podnikatelských) účtech banka připisuje úrok nezdaněný, o jeho zdanění se musíte postarat sám. Nejde o příjem z podnikání podle § 7 zákona o daních z příjmů (i když je účet zřízen pro toto podnikání), nýbrž o příjem z kapitálového majetku podle § 8 ZDP. V daňovém přiznání tvoří příjmy z kapitálového majetku dílčí základ daně. Zjednodušeně: přijaté úroky dáte do základu daně podle § 8 a neuplatníte k nim žádné výdaje. Bankovní poplatky, spojené s běžným účtem, si uplatníte jako výdaj na podnikání v § 7.
IP zaznamenána

Lucik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
úroky v bance
« Odpověď #2 kdy: Leden 19, 2009 »

Dobrý den,

chtěla bych se jen ujistit, zda problém s úroky v bance chápu. Mám založený podnikatelský účet, je úročen sazbou 0,1%. Toto připsání úroky není tedy zdaněno a já musím toto zdanění uvést v příjmech dle §8, i když to dělá 4,- za měsíc? A poplatky za převod,za vedení účtu, to zahrnu do uznatelncýh výdajů dle §7.

Předem děkuji za odpověď a přeji příjemný den
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
úroky v bance
« Odpověď #3 kdy: Leden 20, 2009 »

Ano, přesně tak:-)
IP zaznamenána
Stran: [1]