Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ a nemocenská  (Přečteno 3480 krát)

LULIN

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
OSVČ a nemocenská
« kdy: Listopad 12, 2010 »

Jsem veden na UP jako uchazečeč o zamestnání. Od 1.12.2010 začinám podnikat ( OSVČ).Již dnes vím že po pár dnech budu dlouhodobě na PN.Samozřejmě že se jako nová OSVČ do 8.dne prihlasim k nemocenskemu pojistění.
Potřebuji vědět že uvažuji správně.Neschopenka cca od 5.12.2010,14 dní nic,pak od19.12.2010 je nárok na nemocenskou?Z čeho se bude počítat? Z nemocenskeho poj. které zaplatim v lednu 2011 za prosinec 2010?Nebo se pracuje s rozhodnou dobou 12.měsícu?
Za leden 2011 když budu na PN celý měsíc již nebudu muset platit zálohy na pojištění(zdrav.nem.)?
Děkuji za odpověd.
IP zaznamenána

LULIN

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
OSVČ a nemocenská
« Odpověď #1 kdy: Listopad 15, 2010 »

Dobrý den.O odpověd jsem si zavolal na TEL.840406040.Je to linka CSSZ specializujici se na NEMOCENSKE POJISTENI.Paní potvrdila to co jsem předpokladal,začnu v prosinci podnikat(pozor do 8dnu od začátku podnikáni je nutno se prihlásit k nemocenskému pojištění) a omarodim,po 14dnech marodeni mám nárok na nemocenskou.A ted prijde ta pointa . CSSZ ceka jakou si zvolím výši zálohy.Když si v lednu(platí se zpětně od1 do 20 následujícího měsíce)zaplatím 1010KC,dostanu od 14 dne neschopenky po celou dobu marodění cca750Kc denně.!!!!!!!Toto muže posloužit  jako recept někomu kdo se chystá na dlouhodobé marodění(operace apod).Od příštího roku se nemocenské OSVC naváže na duchodové pojistění a placení na nemocenské pojistení OSVC se nevyplatí,TZ.pár měsícu marodit a po zkončení se odhlásit ,nebo přerušit OSVC.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ a nemocenská
« Odpověď #2 kdy: Listopad 15, 2010 »

Dík za zajímavou informaci.
IP zaznamenána

Monique

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
OSVČ a nemocenská
« Odpověď #3 kdy: Listopad 21, 2010 »

Lulin, o tomhle už jsem taky slyšela. Od roku 2011 by to ale mělo být jinak - nemocenské se bude vyplácet jen v případě 3 měsíců placení nemocenského pojištění před PN, tak by mě zajímalo, jestli to platí jen pro ty, co budou v PN až od ledna, nebo i pro ty, co nastopuí na PN v roce 2010... ale to by ti pravděpodobně na ČSSZ řekli, pokud by to mělo platit už v roce 2010...
IP zaznamenána

labradorka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
OSVČ a nemocenská
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 01, 2010 »

Dobrý den,od 1.7 2010 jsem OSVČ a platím si na připojištění měsíčně 500 kč,od 15.12 zřejmě půjdu na PN,mám nárok od 15 dne na nemocenskou a v jaké výši ? A budu si i po dobu nemocenské platit sociální a zdravotní a toto připojištění? A má cenu si od 1.1 2011 připlácet toto připojištění,nebo je lepší ho zrušit až skončím s neschopenkou? Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

simic

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
OSVČ a nemocenská
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 03, 2010 »

Dobrý večer, nevím jak soc.p., ale na zdravotním mi paní řekla, že pokud to není celý měsíc tak se záloha platí, myslím ,že na soc. to bude stejné.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ a nemocenská
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 03, 2010 »

Ano, pokud nejste celý měsíc (od prvního do posledního) v PN, tak platíte zálohy na ZP i SP.
IP zaznamenána

LULIN

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
OSVČ a nemocenská
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 28, 2010 »

Taková menší uvaha.Začátek podnikání prosinec 2010.Nemoc od 5.12.2010 do konce května 2011(PRIPOMINAM -na nemocenské pojišění za prosinec placene v lednu 2011 zaplatit 1010kč).Poté(po 6.měsících jakoby podnikání) přerušení živnosti a půjdu na pracák.Někdy v březnu podám danové priznání za rok 2010,kde samozřejmě nepřiznám příjmy za měsíc prosinec,ze kterých bych jako OSVC platil daně.
Následně musím na socialku.Zde si zvolím vyměřovací základ 52000kč(né 0kč z finančáku).Z těch 52000kč zaplatím 7592kč (29.5procenta z poloviny vym. základu)na soc.pojištění.Ve skutečnosti jen 5860kč (9792-1730-již zaplacená záloha )Teoreticky sociálka na potvrzení pro pracák uvede.1)pojištěn 6 měsíců,2)měl jako OSVC příjmy ze kterých se počíta podpora v nezaměstnanosti-26000kč (polovina z 52000kč).
Pracák bude vyplácet podporu v nezaměstnanosti kolem 13000kč měsíčně (to je maximální možná částka).Výdaj 5860kč za jeden měsíc sociálního pojištění se vrátí již za 0.5 měsíce,pak již samá pozitiva a  po 5,nabo9,nebo11 měsíců vydělávám.
Prosím o posouzení mé teorie.
Omlouvám se že jsem nereagoval v měsíci prosinci na diskuzi,ale takoví bolesti  rukou jaké jsem měl bych nepřál největšímu nepříteli.
IP zaznamenána
Stran: [1]