Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přechod z paušálu na skutečné náklady jen na 1 rok !??  (Přečteno 1642 krát)

aladin

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24

Zdravim,

Chci se zeptat ohledne dani a respektive i zdravotni a soc. pojisteni.
OSVC jsem tretim rokem.2008 a 2009 rok jsem mel vydaje pausalem (80 procent prijmu).2009 jsem mel prijem  cca 400 000 (vydaje 320 000) a oficialni prijem byl tedy cca 6600kc (tedy pro banku onicem).
V lednu chceme vyrizovat hypoteku a potrebuji tedy vetsi ofycialni prijem a premyslim jak to udelat aby to slo a moc to nebolelo.
Chci se tedy zeptat, jestli lze za rok 2010 mit naklady podle skutecnosti (tedy nejlepe bez nakladu) kdyz za rok 2008 a 2009 jsem mel v priznani naklady pausalem.?
Penez bude letos cca stejne - tedy 400 000, kdybych je tedy priznal vsechny (bez nejakych nakladu- tedy vsechno zisk) tak bych sice asi zaplatil hodne na danich a ostatnich odvodech, ale prijem pro banku by byl cca 33 300 !Ale jde mi o to abych pak dalsim rokem mohl opet vyuzivat pausal.Vim ze se mi zvysi zalohy na odvody,ale co uz delat kdyz chceme bydlet....

Dekuji moc za informace jak a jestli to jde jak jsem zhruba popsal.

Moc dekuji !!!!!!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přechod z paušálu na skutečné náklady jen na 1 rok !??
« Odpověď #1 kdy: Říjen 05, 2010 »

V přiznání za rok 2010 můžete uplatnit skutečné výdaje a v roce 2011 opět výdaje procentem z příjmů. Při změně způsobu uplatňování výdajů (z paušálu na skutečné a naopak) je třeba provést úpravy základu daně podle § 23/8 zákona o daních z příjmů. Pokud jste měl k 31.12.2009 nějaké pohledávky (nezaplacené faktury), tak byste měl podat dodatečné daňové přiznání za rok 2009 a pohledávky dodanit (pokud byly v 2010 uhrazeny, tak už nebudou v příjmech). Jestliže budete od roku 2011 přecházel zpět na paušál, tak se snažte, abyste k 31.12.2010 nevykázal žádné pohledávky, ani zásoby, jinak byste musel provést úpravy základu daně roku 20110 (pohledávky a zásoby zvyšují základ daně, možno snížit o závazky).

Pokud v roce 2010 neuplatníte k příjmům žádné výdaje, nebo jen symbolických pár korun, tak ze 400 tis. Kč odvedete 58.400,- Kč sociálního a 27.000,- Kč zdravotního pojištění. Daň z příjmů je individuální, záleží na počtu vyživovaných dětí, možná vyživujete i manželku, máte nějaké nezdanitelné části základu daně ....

Vysoké zálohy na pojistné můžete v roce 2011 řešit žádostmi o snížení pojistného. Žádosti se podávají dopředu vždy jen na jedno čtvrtletí, pak je třeba podat novou žádost. Pokud budete podávat dodatečné přiznání za rok 2009, pak budete podávat i opravný přehled za rok 2009 pro OSSZ.
IP zaznamenána
Stran: [1]