Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Sociální pojištění student nad 26 let  (Přečteno 3668 krát)

Jindris

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Sociální pojištění student nad 26 let
« kdy: Září 23, 2010 »

Dobrý den,

potřebovala bych Vás poradit prosím.
V prosinci mi bude 26 let, do konce prosince mám brigádu. Od nového roku (2011) nebudu mít žádný pracovní poměr, budu student a bude mi více než 26 let.
Je možné se přihlásit na pracovní úřad?  Pokud ne, kde a jakým způsobem se dá odhlásit placení sociálního pojštění? S nulovým příjmem nebudu schopna sociální pojištění platit.
Dále bych potřebovala doklad o bezdlužnosti na sociálce, mám se obrátit na pracovní úřad nebo kam?

Díky moc za jakékoliv informace.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Sociální pojištění student nad 26 let
« Odpověď #1 kdy: Září 26, 2010 »

Dokud se budete soustavně připravovat na budoucí povolání (budete studentkou), tak se nemůžete registrovat na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Pokud nebudete mít žádné příjmy, tak nebudete platit sociální pojištění, ani se nebudete nijak odhlašovat. Pokud podnikáte (ale o podnikání se v dotazu nezmiňujete), tak oznamte přerušení samostatné výdělečné činnosti. Doklad o bezdlužnosti vystavuje OSSZ.
Zdravotní pojištění budete muset platit (není možné se odhlásit) jako osoba bez zdanitelných příjmů, v současné době se platí pojistné ve výši 1.080,- Kč měsíčně.
IP zaznamenána

mitsch

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Sociální pojištění student nad 26 let
« Odpověď #2 kdy: Listopad 04, 2011 »

Dobrý den,
mám podobný dotaz. Také jsem studentem VŠ (doktorské studium) a v polovině prosince mi bude 26 let. Kromě studia mám ještě uzavřenou dohodu o provedení práce od začátku roku 2011 na jeden rok. Tu samou dohodu budu uzavírat i v novém roce (hned od začátku).
Rozumím, že budu muset platit zdravotní pojištění, ale jak to bude se sociálním? Je nutné si jej platit a kolik to bude? A kdy mi vzniká povinnost platit, již v prosinci či až v lednu?
Vyplatilo by se mi s ohledem na placení pojištění přejít na dohodu o pracovní činnosti?

Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Sociální pojištění student nad 26 let
« Odpověď #3 kdy: Listopad 05, 2011 »

Pokud budete mít uzavřenou dohodu o provedení práce (ze které se neodvádí zdravotní ani sociální pojištění), tak si budete od ledna 2012 platit pouze zdravotní pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů.
Dohoda o pracovní činnosti se vám (a hlavně zaměstnavateli, který odvádí 2/3 pojistného) podle mého názoru příliš nevyplatí. Minimální částku zdravotního pojištění stejně budete muset odvést (prostřednictvím zaměstnavatele), navíc bude sráženo sociální pojištění. Jedinou výhodu vidím v tom, že budete důchodově pojištěn a pokud splníte podmínky (12 měsíců pojištění v posledních 3 letech), tak vám v případě registrace na ÚP vznikne nárok na podporu v nezaměstnanosti.
IP zaznamenána

mitsch

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Sociální pojištění student nad 26 let
« Odpověď #4 kdy: Listopad 24, 2011 »

Děkuji za odpověď.
Ještě bych se rád zeptal, zda mám oznamovací povinnost vůči zdravotní pojišťovně ohledně mé povinnosti platit zdravotní pojištění kvůli dovršení 26 let, či mám vyčkat až se pojišťovna ozve sama.
Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Sociální pojištění student nad 26 let
« Odpověď #5 kdy: Listopad 24, 2011 »

Máte oznamovací povinnost.
IP zaznamenána
Stran: [1]