Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Živnostenský list a zároveň s.r.o.  (Přečteno 3317 krát)

Machi

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Živnostenský list a zároveň s.r.o.
« kdy: Srpen 26, 2010 »

Dobrý den,
rád bych se zeptal na otázku, která mě již delší dobu trápí. Jsem jednatelem a jediným majitelem (své) s.r.o. a zároveň mám jako fyzická osoba živnostenský list (nyní pozastavený) na podnikání mj. ve stejném oboru, jako podniká moje s.r.o.

Rád bych se zeptal, zda je možné mít takto bez obav s.r.o. a aktivní ŽL na stejné obory podnikání. Ptám se z toho důvodu, že s.r.o. je plátce DPH kvůli transakcím s plátci ze zemí EU a rád bych pro (české) klienty, kteří nejsou plátci (resp. i pro neplátce ze zemí EU) nabízel faktury bez DPH na živnostenský list. Jde mi hlavně o to, že neplátce z EU se po přijetí služby od jiného plátce z EU musí stát automaticky nově plátcem, což pro většinu podnikatelů / firem není přijatelné.

Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Živnostenský list a zároveň s.r.o.
« Odpověď #1 kdy: Srpen 26, 2010 »

Podle mého názoru se nemáte čím trápit.  V § 136 obchodního zákoníku je sice vysloven zákaz konkurence: jednatel nesmí podnikat ve stejném, nebo obdobném oboru. Porušení zákazu má důsledky stanovené v § 65 obchodního zákoníku, společnost je oprávněna požadovat vydání prospěchu z obchodu atd. Pokud společnost neuplatní svá práva, tak je všechno v pořádku, kde není žalobce, tam není soudce.
IP zaznamenána

Machi

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Živnostenský list a zároveň s.r.o.
« Odpověď #2 kdy: Srpen 27, 2010 »

Dobrý den,
moc děkuji za odpověď, pokud může problém vzniknout jen mezi jednatelem - s.r.o. a nefiguruje v tom nijak stát, tak je to super.

Děkuji za odpověď...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Živnostenský list a zároveň s.r.o.
« Odpověď #3 kdy: Srpen 28, 2010 »

Ještě k DPH a povinnému plátcovství objednatele služby. Pokud jako podnikající FO (sice neplátce, ale osoba povinná k dani) poskytnete osobě povinné k dani (jakékoliv osobě, která samostatně vykonává ekonomické činnosti) do EU službu, u které se místo plnění přechyluje za odběratelem (například poradenství), tak se dnem poskytnutí služby povinně stáváte plátcem a odběratel též.
IP zaznamenána

Machi

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Živnostenský list a zároveň s.r.o.
« Odpověď #4 kdy: Srpen 30, 2010 »

Dobrý den,
\"poskytnete osobě povinné k dani\" - tímto je myšlena osoba povinná k platbě DPH nebo i jakékoli jiné daně (tj. prakticky každá podnikající FO)? Pokud se jedná jen o DPH, tak s tím počítám.

Děkuji...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Živnostenský list a zároveň s.r.o.
« Odpověď #5 kdy: Srpen 30, 2010 »

Osobou povinnou k dani je každá právnická nebo fyzická osoba, která samostatně uskutečňuje ekonomické činnosti (zjednodušeně: podniká). Je jedno, zda je plátcem DPH, či nikoliv.

V původním příspěvku jste uvedl, že neplátce z EU se po přijetí služby od plátce stává také plátcem a proto chcete nabízet neplátcům ze zemí EU faktury od neplátce (na živnostenský list). Pokud ale jako fyzická osoba podnikatel neplátce poskytnete službu do EU podnikateli neplátci a místo plnění se přechýlili do EU (přechýlení místa plnění závisí na druhu služby, projděte si § 10 až 10g ZDPH), tak se dnem poskytnutí služby povinně stanete plátcem a odběratel též, neboť přijal službu od plátce.
IP zaznamenána

Machi

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Živnostenský list a zároveň s.r.o.
« Odpověď #6 kdy: Srpen 31, 2010 »

Tak toto jsem vůbec netušil, v tom případě moje světoborná idea rozdělení klientů pod s.r.o. a ŽL ztrácí význam :). Moc Vám děkuji za informace a za ušetření problémů...
IP zaznamenána
Stran: [1]