Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: auto na leasing  (Přečteno 1485 krát)

PetraRaA

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
auto na leasing
« kdy: Srpen 25, 2010 »

Dobrý den. Pročetla jsem \"skoro všechny\" články a jestli tomu dobře rozumím, tak pokud je auto na leasing, který ještě splácíme a je leasing psaný na manžela, který je zaměstnanec u jiné firmy a já jsem OSVČ, tak je pro mě nejlepší, pokud budu mít auto bezplatně vypůjčené a budu dávat do nákladů pouze spotřebované náklady za PHM? A silniční daň bude muset platit manžel? A je nutná kniha jízd? Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
auto na leasing
« Odpověď #1 kdy: Srpen 25, 2010 »

Předpokládám, že manžel uzavřel leasingovou smlouvu v době trvání manželství a práva a povinnosti z této nájemní smlouvy se tedy vztahují i na vás, máte tedy auto v nájmu. Jako výdaje na pracovní cesty si můžete uplatnit výdaje za spotřebované PHM v prokázané výši na základě knihy jízd a dokladů o nákupu PHM. Silniční daň bude platit manžel, vy si budete moci zaplacenou daň uplatnit ve výdajích.
IP zaznamenána

lenkakopplova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
auto na leasing
« Odpověď #2 kdy: Září 28, 2010 »

Dobrý den, mám dotaz ohledně nákupu ojetého automobilu na leasing či na úvěr. Můj partner je OSVČ od letošního roku, vede si daňovou evidenci a potřebuje koupit auto, které bude používat k podnikání i k soukromým účelům.
Hradí si silniční daň (má nyní auto,které není zahrnuto v obchodním majetku) a výdaje na auto chce uplatnit paušálem. Nyní pokud zakoupí auto ještě v tomto roce, jaký nákup vozidla je vhodnější (z hlediska uplatnění nákladů) a poradíte mi prosím, jak správně účetně? Partner není plátcem DPH a uvažuje o koupi vozidla cca do
150 000,-Kč. Trošku v tom tápeme, tak Vám velice děkuji za odpověď
IP zaznamenána
Stran: [1]