Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: základ daně u komisionářské smlouvy  (Přečteno 1888 krát)

janaje

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
základ daně u komisionářské smlouvy
« kdy: Červenec 18, 2010 »

Dobrý den, ráda bych se zeptala. Nejsem plátcem DPH, uzavřu komisionářskou smlouvu. např. na prodej lístků do divadla. Lístek do divadla á 600kč, má provize 100 kč. Klient pošle na můj účet cenu za lístek 600,-kč, já tu samou částku přepošlu divadlu. Divadlo vyfakturuje lístek, tedy 600kč, přímo klientovi, já pošlu divadlu fakturu na provizi na 100kč. Co je mým příjmem?  Musím do příjmu dát i cenu za lístek 600kč nebo jen tu provizi 100kč?

Předem děkuji za odpověď.
Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
základ daně u komisionářské smlouvy
« Odpověď #1 kdy: Červenec 21, 2010 »

Vaším příjmem je pouze provize. Lístky zůstaly ve vlastnictví komitenta, vy jenom zařizujete jejich prodej. Příjmy z prodeje cizího majetku nejsou příjmy z vašeho podnikání.
IP zaznamenána

janaje

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
základ daně u komisionářské smlouvy
« Odpověď #2 kdy: Červenec 22, 2010 »

Děkuji:)
IP zaznamenána

janaje

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
základ daně u komisionářské smlouvy
« Odpověď #3 kdy: Červenec 22, 2010 »

Ještě bych se ráda zeptala. Pokud na prodej lístků komisionářskou smlouvu neuzavřu a do objednávky divadlu pouze napíšu: \"fakturu vystavte přímo na klienta\" i v tomto případě, je mým příjmem jen provize? Pokud si chci do příjmů dávat jen provizi musím mít s divadlem uzavřenou komisionářskou smlouvu nebo stačí jen fakt, že divadlo vypíše fakturu přímo na klienta?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
základ daně u komisionářské smlouvy
« Odpověď #4 kdy: Červenec 27, 2010 »

Ano, budete pouze zprostředkovávat prodej, vaším daňovým příjmem bude jen provize. Peníze, které klienti pošlou na váš účet, evidujte pouze jako závazek vůči divadlu, nikoliv jako příjem z podnikání.
IP zaznamenána

janaje

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
základ daně u komisionářské smlouvy
« Odpověď #5 kdy: Srpen 02, 2010 »

Moc děkuji za srozumitelné, jasné odpovědi:). Ještě řeším, jak je to v případě, kdy mám s dodavatelem komisionářskou smlouvu.

Komitent ale nevystaví fakturu vůbec žádnou. Peníze projdou mým účtem. Mohu si na základě této smlouvy dát do příjmu jen tu provizi, i když nebudu mít fakturu žádnou a nebudu mít ani žádný jiný účetní doklad? Je komisionářská smlouva dostatečným dokladem i pro účetnictví, nebo musím dodavatele požádat o tu fakturu na klienta?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
základ daně u komisionářské smlouvy
« Odpověď #6 kdy: Srpen 02, 2010 »

Přijaté platby od klientů bych evidovala jako závazek vůči divadlu, přeposlání peněz jako snížení závazku. K tomu nějakou evidenci objednávek klientů a ceník lístků, to by mělo podle mého názoru stačit.
IP zaznamenána
Stran: [1]