Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Odpočet DPH  (Přečteno 6501 krát)

ondras

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Odpočet DPH
« kdy: Červen 11, 2010 »

Dobrý den,
máte skvělé stránky.

Můj dotaz je, jestli je možné nějak získat zpět DPH, které jsem zaplatil za zakoupený výrobní prostředek. Prostředek jsem zakoupil ještě před tím, než jsem získal licenci k výrobě a nyní ještě nejsem plátce DPH.
Konkrétně, koupil jsem fotovoltaickou elektrárnu a ČEZu zatím účtuji bez DPH.

Děkuji.
Ondráš

P.S. Jsem jen prostý strojní inženýr, účetnictvím doposud nepolíbený
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Odpočet DPH
« Odpověď #1 kdy: Červen 12, 2010 »

DPH můžete získat zpět pouze za předpokladu, že se stanete plátcem DPH. V prvním přiznání k DPH si budete moci uplatnit nárok na odpočet při změně režimu (podle § 74 zákona o DPH) z majetku, který jste pořídil v období 12 měsíců před registrací.

Upozorňuji, že pokud se stanete plátcem DPH, tak budete odvádět DPH i z energie, kterou jste použil pro vlastní spotřebu. Zvažte, zda se vám vyplatí stát se plátcem DPH jen kvůli nároku na odpočet. Pokud máte FVE na střeše RD, tak byla zřejmě uplatněna snížená sazba (DPH, které si odečtete), ale odvody budou v sazbě základní (DPH, které budete odvádět ze soukromé spotřeby).
IP zaznamenána

ondras

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Odpočet DPH
« Odpověď #2 kdy: Červen 14, 2010 »

Dobrý den,

děkuji za odpověď. Při výrobě el. energie využívám formu podpory Zelený bonus. Je sice pravda, že budu platit DPH i za vlastní spotřebu, ale i tohle DPH mi zaplatí ČEZ, takže čistý výsledek je stejný jako, když zůstanu neplátcem. Elektrárnu jsem si postavil sám ze součástek, takže bohužel mám na ní 20% DPH.
Dávám dohromady klady a zápory:

Klady: dostanu DPH z elektrárny ihned zpět (tak mě napadá, asi pak nemůžu přestat být plátcem dokud nevrátím státu na DPH aspoň to, co jsem od něj získal, což je tedy asi zápor. Je nějaký termín, do kdy musím výrobou DPH vrátit?), můžu si říct o DPH i pro např. výpočetní techniku, kterou pak mohu využít i pro nevýrobní účely.

Zápory: Zřejmě nějaké omezení pro zrušení plátcovství DPH, větší administrativa (no ale bez práce nejsou koláče)

Nebo se v něčem mýlím?

Děkuji za odpověď
Ondráš
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Odpočet DPH
« Odpověď #3 kdy: Červen 14, 2010 »

Záporem je náročnější administrativa. Neplátci stačí, když jednou za rok podá přiznání k dani z příjmů, plátce musí navíc podávat čtvrtletně (někdy i měsíčně) přiznání k DPH. Neplátce si vystačí se zákonem o daních z příjmů, plátce se musí řídit i zákonem o DPH a není to vždy procházka růžovým sadem.

Plátcem DPH musíte být minimálně 1 rok. Hmotný majetek (FVE) sledujete 5 let a pokud byste v tomto období zrušil registraci, tak budete vracet část uplatněného odpočtu. Příklad: letos v červnu se stanete plátcem, uplatníte nárok na odpočet daně a příští rok v listopadu zrušíte registraci k DPH. Jednu pětinu uplatněného odpočtu jste si jakoby zasloužil, ale čtyři pětiny budete vracet státu. Pokud byste zrušil registraci až v roce 2015, tak byste nemusel vracet DPH.    

Můžete si říci i o DPH z výpočetní techniky. Předpokládám, že se nebude jednat o hmotný majetek, cena 1 předmětu bude do 40 tis. Kč, takže nebude platit pětileté testovací období. Pokud ale budete techniku využívat i pro činnosti, ze kterých neodvádíte DPH (nejčastěji pro osobní potřebu), pak máte 2 možnosti:
a) uplatníte si jen poměrnou část DPH, podle toho, jaký poměr využití techniky předpokládáte
b) uplatníte si daň v plné výši, ale při soukromém využívání techniky budete DPH odvádět.
Pokud byste po čase techniku vyřadil do osobního užívání, tak při vyřazení odvedete DPH, základem daně je cena obvyklá.
IP zaznamenána

ondras

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Odpočet DPH
« Odpověď #4 kdy: Červen 21, 2010 »

Dobrý večer,

děkuji za odpověď. Narazil jsem na dole citovaný článek. Domníval jsem se, že odpočet DPH se použije tehdy, když s DPH nakoupím majetek pro uskutečnění své ekonomické činnosti (konkrétně FVE). O toto DPH si pak můžu říct finančnímu úřadu a dostat ho zpět. Za vyrobenou energii dostanu zaplaceno včetně DPH a to musím odevzdat. Nebo je ještě nějaká možnost odpočtu i pro toto DPH, které je zaplaceno mě? O čem vlastně článek hovoří? Režim \"zelený bonus\" funguje tak, že účtuji veškerou vyrobenou energii a je jedno, kolik energie takto vyrobené sám spotřebuju.

V čem spočívají záludnosti zákona o DPH? Moje dosavadní představa: Když koupím něco pro uskutečnění své ekonomické činnosti, DPH dostanu zpět. Vše co vyúčtuji z podnikatelské činnosti vyúčtuji s DPH a toto DPH zaplatím finančnímu úřadu. Když koupím majetek, který využívám k podnikatelské činnosti jen z části, DPH dostanu zpět jen v příslušné výši podle velikosti podnikatelské části. Zelený bonus z FVE dostávám z celé výroby, takže si řeknu o celé DPH z nákupu FVE. Ještě doplním, že do sítě dodanou energii nikdo nevykupuje a dodávám ji zadarmo. Moje podnikatelská činnost je pouze \"zelený bonus\".

Děkuji za odpověď, doufám, že jsem svým dotazem nevybočil z ujednání o formulaci dotazů. Pokud ano, omlouvám se.

Ondráš

Nárok na odpočet DPH
Pakliže poplatník DPH odvádí, bude ho zřejmě zajímat i případný nárok na odpočet daně. V případě přímého prodeje do rozvodné sítě je situace jasná. Poplatník má nárok na plný odpočet DPH. Poněkud složitější bude režim ?zelených bonusů?. Tady je část energie spotřebovaná pro vlastní potřebu a část dodaná do rozvodné sítě. Postupuje se v souladu s § 72 zákona o dani z přidané hodnoty: \"Pokud plátce přijatá zdanitelná plnění použije jak pro uskutečnění své ekonomické činnosti, tak pro účely s ní nesouvisející, má nárok na odpočet daně pouze v poměrné výši odpovídající rozsahu použití pro ekonomickou činnost.\"
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Odpočet DPH
« Odpověď #5 kdy: Červenec 27, 2010 »

Dobrý večer. Podle mého názoru máte nárok na odpočet DPH z pořízeného majetku v plné výši. Majetek (FVE) používáte pouze k uskutečňování svých ekonomických činností (i když touto činností je ostatní vlastní spotřeba), ze kterých odvádíte daň a proto nevidím důvod ke krácení nároku na odpočet.
IP zaznamenána

Petr Hus

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Odpočet DPH
« Odpověď #6 kdy: Srpen 13, 2010 »

Dobrý den, mohl by mi někdo poradit? Vlasním malou FVE 5kWp. Stal jsem se poté, co jsem si jí pořídil, plátcem DPH. To mi vrátili. Nebudou na tuto složku nahlížet jako příjem z důvodu pozdější registrace? Nebudu muset z tohoto DPH odvést daň z příjmu? Děkuji za rady a pomoc.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Odpočet DPH
« Odpověď #7 kdy: Srpen 13, 2010 »

Předpokládám, že jste si uplatnil nárok na odpočet daně z hmotného majetku při změně režimu. V tom případě máte u daně z příjmů 2 možnosti:
a) vrácenou daň přiznat do příjmů
b) o vrácenou daň snížit vstupní cenu hmotného majetku
Podrobněji v Pokynu D-300, pokyn k § 23, body 9 a 10
IP zaznamenána

rocakova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Odpočet DPH
« Odpověď #8 kdy: Září 26, 2010 »

Dobrý večer,
potřebovala bych poradit, jsem OSVČ a chtěla bych si koupit auto na leasing. V rámci úspory peněz jsem přemýšlela nad raregistrováním k DPH. Bude to pro mě výhodné??? Děkuji M.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Odpočet DPH
« Odpověď #9 kdy: Září 27, 2010 »

Neumím odhadnout, jak moc pro vás bude registrace výhodná. Výraz plátce je odvozen od slova platiti, nikoliv odečítati:-) Počítejte s tím, že jako plátce budete odvádět DPH ze svých uskutečněných plnění a pro odběratele ? neplátce, kteří si nemohou odečíst DPH, zřejmě budete dražší. Pokud byste auto používala též k soukromým účelům, tak za toto soukromé používání budete bud krátit DPH na vstupu (podle leasingové smlouvy máte pouze právo odkoupit předmět leasingu a budete si uplatňovat nárok na odpočet postupně ze splátek), nebo budete daň odvádět (podle leasingové smlouvy máte povinnost předmět odkoupit a DPH při pořízení majetku si uplatníte jednorázově). Prodej, nebo trvalé vyřazení auta do osobního užívání, je také zdanitelným plněním a budete tedy odvádět DPH.
IP zaznamenána

Petr1234

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Odpočet DPH
« Odpověď #10 kdy: Leden 10, 2011 »

Dobrý den, před půl rokem jsem si pořídil malou sluneční elektrárnu 5 kWp na střechu rodinného domu a stal jsem se plátcem DPH. Ctěl jsem se Vás zeptat, jestli je možné fakturovat osobě blízké spotřebovanou vyrobenou elektřinu v rámci zeleného bonusu? Pak bych vlastně všechnu energii prodával a nemusel bych o tuto energii ponižovat.
Děkuji, s pozdravem a díkem Petr.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Odpočet DPH
« Odpověď #11 kdy: Leden 16, 2011 »

Ano, je to možné. Upozorňuji, že při fakturaci osobě blízké musí být základem daně cena obvyklá.
IP zaznamenána
Stran: [1]