Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8

Autor Téma: Silniční daň  (Přečteno 104030 krát)

rene

  • Host
Silniční daň
« Odpověď #60 kdy: Únor 23, 2008 »

dobry den,
rad bych se zeptal jestli je mozne uplatnit do nakladu povinne ruceni a havarijni pojistku v pripade ze mam vozidlo psane na ico, ale naklady uplatnuju pausalni castkou za km i za BA. vozidlo slouzi pouze k podnikani. A pokud ano, jak je to vykazovanim platby ktera mi prisla od pojistovny jako nahrada skodne udalosti.
dekuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň
« Odpověď #61 kdy: Únor 24, 2008 »

1. máte auto zařazeno v obchodním majetku a pak uplatňujete veškeré výdaje v prokázané výši (případně je krátíte v poměru, v jakém vozidlo používáte i k soukromým účelům), nelze uplatnit paušální částkou za km a náhradu za spotřebované PHM. K prokázaným výdajům patří i zaplacené povinné ručení, havarijní pojištění, dálniční známka, opravy, nakupované PHM, atd. Přijaté plnění od pojišťovny je v tomto případě zdanitelným příjmem.

2. auto nebylo zařazeno do obchodního majetku (nevadí, že je auto psané na IČ), je vaše soukromé a vy si uplatňujete pouze výdaje na pracovní cesty. Výdajem je základní náhrada 3,80 (nyní 4,10) Kč/km a náhrada za spotřebované PHM podle průměrné spotřeby vozidla. Povinné ručení i havarijní pojistku si platíte jako soukromá osoba, přijatá náhrada od pojišťovny je osvobozena od daně z příjmů.
IP zaznamenána

JitkaK

  • Host
Silniční daň
« Odpověď #62 kdy: Únor 26, 2008 »

Dobrý den.
Máme auto v podnikání a nyní bychom jej chtěli vyjmout. Musím  mít odhad nebo stačí si sehnat kolik asi stojí auto? Je na něm DPH,které musím odvést. Doufám, že jen z nynější ceny. Šlo by to obejít /udělat / přes darovací smlouvu, abychom neměli výlký příjem? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň
« Odpověď #63 kdy: Únor 26, 2008 »

Při vyřazení vozidla z obchodního majetku do osobního užívání neplatíte daň z příjmů, tu byste platili při prodeji auta. Pokud jste uplatnili DPH na vstupu, pak při vyřazení odvádíte daň z ceny obvyklé. Při darování (příbuzný v řadě přímé a pobočné) neplatíte daň z příjmů, ale DPH se odvádí.
IP zaznamenána

Libor Hermann

  • Host
Silniční daň
« Odpověď #64 kdy: Únor 27, 2008 »

Dobrý den, prosím o radu. Jsem OSVČ, používám os. auto k vedlejší činnosti. Auto mám na leasing, splátky nedávám do nákladů ( nechci ho později vkládat do OM, ale jen jednoduše odečítat paušály 4,10kč/km + benzin). Můžu nyní v průběhu leasingu odečítat benzin paušálně u cest do zahraničí? A můžu nyní uplatnit další skutečné výdaje - povinné ručení, havarijní pojištění, montáž zamykání řadící páky, zimní pneu + disky, atd. ? Samozřejmě krácené v poměru soukromé km/ služební km. Nebo jak správně postupovat? Děkuji.
IP zaznamenána

JIRKAZ

  • Host
Silniční daň
« Odpověď #65 kdy: Únor 28, 2008 »

Dobrý den, jsem soudní znalec a několikrát (asi 2×do roka) použiji k cestě ke klientovi soukromé vozidlo a jemu také vyúčtuji cestovné (cenu benzinu a pevnou částku - letos 4,10 Kč). Z hrubých příjmů - znalečného - si odečítám pro výpočet daně z příjmů pouze paušál 40%. Musím platit silniční daň? Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň
« Odpověď #66 kdy: Únor 28, 2008 »

Měl byste platit SD za měsíce, ve kterých jste alespoň jednou použil auto k podnikání. Způsob uplatňování výdajů nemá vliv na povinnost placení silniční daně. Musíte zkrátka tvrdit, že za klientem jezdíte autobusem, nebo na koloběžce:-)
IP zaznamenána

Renata

  • Host
Silniční daň
« Odpověď #67 kdy: Únor 29, 2008 »

Používám k podnikání automobil, který není majetkem firmy. Uplatňuji cestovní náhrady za pohonné hmoty. Prosím, můžete mi poradit jak vypočítám paušální náhradu za 1km/kč  nebo kde bych mohla najít postup tohoto výpočtu? Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

marie vorosova

  • Host
Silniční daň
« Odpověď #68 kdy: Březen 04, 2008 »

Citace: jazaci
Dobrý den, mám auto v majetku firmy, letos dokončím odpisy. Auto chci převést do os. vlastnictví a nadále vést jen evidenci jízd pro podnikání. Mohu dát sil. daň do nákladů? Musím nechat přepsat TP z IČa na fyzickou osobu? Moje bývalá účetní tvrdí, že stačí vnitřní doklad do účetnictví, že nadále bude auto vedeno jako soukromé a cesty budou účtovány podle toho. Co ještě smím dát do nákladů?
IP zaznamenána

PetraN.

  • Host
Silniční daň
« Odpověď #69 kdy: Březen 05, 2008 »

můžu se zeptat na průměr pro cestovní náhrady na soukromé vozidlo a průměrnou cenu PHM? děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň
« Odpověď #70 kdy: Březen 05, 2008 »

Pro zaměstnance, nebo pro podnikatele?
Průměrné ceny PHM  pro podnikatele za rok 2007 najdete na stránkách MF ČR, nebo například zde:
http://business.center.cz/business/finance/dane/benzin.aspx
Sazba základní náhrady v roce 2007 - 3,80 Kč/km a od 1.1.2008 - 4,10 Kč/km.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň
« Odpověď #71 kdy: Březen 05, 2008 »

Citace: marie vorosova
Citace: jazaci
Dobrý den, mám auto v majetku firmy, letos dokončím odpisy. Auto chci převést do os. vlastnictví a nadále vést jen evidenci jízd pro podnikání. Mohu dát sil. daň do nákladů? Musím nechat přepsat TP z IČa na fyzickou osobu? Moje bývalá účetní tvrdí, že stačí vnitřní doklad do účetnictví, že nadále bude auto vedeno jako soukromé a cesty budou účtovány podle toho. Co ještě smím dát do nákladů?
Dotaz uživatele Jazaci byl zodpovězen, odpověď kopíruji:

Zaplacenou silniční daň můžete dát celou do nákladů - výdaj je jednoznačně spojen jen s podnikáním, při soukromém užívání auta byste SD neplatil/a/.
Přepis v TP není nutný, auto je stále psané na fyzickou osobu.
Při vyřazení OA do osobního užívání stačí zápis na kartě majetku. Jako výdaj na podnikání uplatníte pouze silniční daň a náhradu za spotřebované PHM, základní náhradu 3,80 (4,10) Kč/km uplatnit nelze.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň
« Odpověď #72 kdy: Březen 05, 2008 »

Citace: Libor Hermann
Dobrý den, prosím o radu. Jsem OSVČ, používám os. auto k vedlejší činnosti. Auto mám na leasing, splátky nedávám do nákladů ( nechci ho později vkládat do OM, ale jen jednoduše odečítat paušály 4,10kč/km + benzin). Můžu nyní v průběhu leasingu odečítat benzin paušálně u cest do zahraničí? A můžu nyní uplatnit další skutečné výdaje - povinné ručení, havarijní pojištění, montáž zamykání řadící páky, zimní pneu + disky, atd. ? Samozřejmě krácené v poměru soukromé km/ služební km. Nebo jak správně postupovat? Děkuji.
Při cestách do zahraničí můžete použít náhradu výdajů v případech, kdy nelze výdaj prokázat. Takže záleží na tom, kam cestujete, při cestách po Evropě budou určitě paragony od čerpadel k mání.
Podle odborné literatury lze při použití pronajatého osobního automobilu k pracovní cestě zahrnout do daňových výdajů pouze spotřebu pohonných hmot v prokázané výši na základě doložených dokladů o jejich nákupu. Nejjednodušší asi bude, když z některých soukromých cest uděláte cesty pracovní:_)
IP zaznamenána

xonny

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Silniční daň
« Odpověď #73 kdy: Březen 06, 2008 »

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli musím nějak prokazovat to, že byla cesta spojena s podnikáním a popřípadě dokazovat to, že nebyla soukromá. Letos platím daň poprve a mám v tom zmatek. Jsem OSVČ a auto mám soukromé....
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň
« Odpověď #74 kdy: Březen 06, 2008 »

V evidenci pracovních cest uvádíte důvod a cíl cesty, to stačí. Nějaké větší prokazování by přišlo na řadu až v případě, kdyby při kontrole připadala být správci daně vaše evidence nevěrohodná.
IP zaznamenána
Stran: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8