Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Daňová evidence a půjčka  (Přečteno 3440 krát)

mirda19

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Daňová evidence a půjčka
« kdy: Květen 24, 2010 »

Dobrý den, mám následující dotazy.

Vlastním na ŽL šicí dílnu a využívám starý šicí stroj, který nemám v majetku podniku.

1) Mohu si na tento stroj dát jako výdaj DE nákup šicích patek, opravu atd.?

2) Do konce roku plánuji nákup nové mašinky (starý budu využívat i nadále), jelikož se jedná o cenu kolem 30.000Kč a chci si ho koupit na splátky. Musím mít podnikatelský úvěr nebo stačí nějaký běžný úvěr? A jak to je s uplatněním výdajů za splátky?

Děkuji za Vaši reakci
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňová evidence a půjčka
« Odpověď #1 kdy: Červen 01, 2010 »

1) Pokud nemáte stroj v obchodním majetku, tak nemůžete uplatňovat výdaje na jeho údržbu a opravy. Není problém vložit stroj do OM, třeba v symbolické ceně 1,- Kč.

2) Můžete si vzít jakýkoliv úvěr. Nákup stroje (i když ho zaplatíte z úvěru) rovnou do výdajů, splátky úvěru nedaňově.
IP zaznamenána

anoela

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 52
Daňová evidence a půjčka
« Odpověď #2 kdy: Červen 08, 2010 »

chtěla bych se zeptat ohledně úvěru jak ho učtovat,když zadám si splátky uvěru do ostatních závazků a příjde vypis z účtu běžného kde je splátka uvěru už spolu s bankovním poplatkem za vedení toho uvěrového učtu dohromady strhlá a pak příjde vypis z úvěrového učtu a tam je to rozdělené na splátku a poplatek. splátka nejde do daňových výjadů,kdežto bankovní poplatky ano nebo ne? a nebo to mám počítat i s tím poplatkem a celé i s tím to dát do ostatních závazků? nevím co s tím,nebo když mi příjde vypis a ja si zadam dle v.s. řádek vyskočí mi jiná částka, lepší by bylo kdyby i na tom běžném účtu měli obě částky zvlášť nebo jestli mi poradíte co s tím jestli nedělám něco špatně moc dííky
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňová evidence a půjčka
« Odpověď #3 kdy: Červen 16, 2010 »

V daňové evidenci nemusíte o úvěrovém účtu nijak účtovat. Ve výpisu z běžného účtu máte odepsanou jen jednu částku, která zahrnuje splátku jistiny, úrok i poplatek za vedení úvěrového účtu. Ve výpisu z úvěrového účtu máte rozepsané, z čeho se ta jedna částka přesně skládá. Výpis z úvěrového účtu stačí přiložit k výpisu z BÚ a podle něj rozepsat částku do daňové evidence. Nevím, jestli vám program umožňuje složený zápis, u toho mého to nejde, takže musím pořídit dva řádky. První řádek: splátka jistiny (vazba na knihu závazků), nedaňový výdaj. Druhý řádek: sečtený úrok z úvěru a poplatek za vedení úvěrového účtu, daňový výdaj, provozní režie.
IP zaznamenána

anoela

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 52
Daňová evidence a půjčka
« Odpověď #4 kdy: Červen 17, 2010 »

děkuji mě to taky v programu nejde takže to udělám jak říkáte sem právě nevěděla co s tím opravdu moc dííky
IP zaznamenána
Stran: [1]