Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: drobná výpomoc  (Přečteno 6398 krát)

jitka

  • Host
drobná výpomoc
« kdy: Říjen 22, 2007 »

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou o radu. Vedu daňovu evidenci. Můžu si uplatnit daňový výdaj - drobné výpomoci, práci, které mi provádí příbuzní, pobírající starobní důchod? Do jaké výše je mohu vyplatit, aby tento příjem nemuseli zdaňovat a já si ho mohla uplatnit do daňových výdajů? Postačí jako daňový doklad výdajový pokladní doklad?

Předem děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 579
    • http://www.jakpodnikat.cz
drobná výpomoc
« Odpověď #1 kdy: Říjen 29, 2007 »

Takové výdaje uplatnit můžete, nejlépe jako  příležitostou činnost viz http://www.jakpodnikat.cz/prilezitostna-cinnost.php, nebo  na Dohodu o provedení práce, viz http://www.jakpodnikat.cz/dohoda-provedeni-prace.php (u té už je to dobré sladit se slevami na dani).
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
drobná výpomoc
« Odpověď #2 kdy: Listopad 03, 2007 »

Citace: jitka
Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou o radu. Vedu daňovu evidenci. Můžu si uplatnit daňový výdaj - drobné výpomoci, práci, které mi provádí příbuzní, pobírající starobní důchod? Do jaké výše je mohu vyplatit, aby tento příjem nemuseli zdaňovat a já si ho mohla uplatnit do daňových výdajů? Postačí jako daňový doklad výdajový pokladní doklad?

Předem děkuji za odpověď.
U příjemce by mělo jít o příležitostnou (nahodilou, nikoliv soustavnou, či opakující se) činnost, kterou by mohl provést například na základě příkazní smlouvy podle § 724 až 732 občanského zákoníku. Smlouva sice nemusí nutně mít písemnou formu, ale docela kraťoučká smlouva neuškodí, vyhnete se případnému zpochybnění výdaje. Vzor příkazní smlouvy najdete na internetu, například tady: http://new.ecn.cz/index.stm?x=74653#03
Příbuzný může příležitostnou činností, osvobozenou od daně z příjmů, získat max. 20 000 Kč ročně. U vás bude vyplacená odměna výdajem na zajištění příjmů.
IP zaznamenána

Morgana

  • Host
drobná výpomoc
« Odpověď #3 kdy: Únor 05, 2008 »

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na příkazní smlouvu.Bude na ni pracovat poživatel starobního důchodu,jak to bude mít s odvodem sociálního a zdravotního pojištění a odvodem daně?Do 20 000 Kč ročně je osvobozen od daně z příjmů,s vyšším příjmem musí tedy podat daňové přiznání a podat Přehled o příjmech a výdajích  zravotní pojišťovně a správě sociál.pojištění?
Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
drobná výpomoc
« Odpověď #4 kdy: Únor 05, 2008 »

Pokud půjde opravdu o příležitostnou činnost - nebude se tedy jednat o samostatnou výdělečnou činnost - tak bude jeho příjem podléhat jenom dani z příjmů, bez povinnosti odvádět ZP a SP.
IP zaznamenána

Radek Hladík

  • Host
drobná výpomoc
« Odpověď #5 kdy: Únor 10, 2008 »

Dobrý den.  Rád bych se zeptal na možnost zaměstnání poživatele starobního důchodu. Jedná se o výpomoc na prodejně v rozsahu 30-60 hodin měsíčně. Jakou formu a na jakou smlouvu je nejlépe zvolit.
Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
drobná výpomoc
« Odpověď #6 kdy: Únor 10, 2008 »

Do vyčerpání 150 hodin za kalendářní rok bych volila dohodu o provedení práce, lze uzavřít i na opakující se činnosti, ušetříte na ZP a SP. Na zbytek roku už dohodu o pracovní činnosti.
IP zaznamenána

JanaU

  • Host
drobná výpomoc
« Odpověď #7 kdy: Únor 14, 2008 »

Chtěla jsem se zeptat jak je to při vykonávání práce pro manžela. Jsem na rodičovské dovolené ráda bych manželovi vedla účetnictví zatím to dělá firma jak to udělat aby mi mohl vyplacet peníze legálně?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
drobná výpomoc
« Odpověď #8 kdy: Únor 18, 2008 »

Můžete být manželovou spolupracující osobou, na kterou manžel rozdělí příjmy a výdaje. Spolupráci je třeba oznámit na FÚ, OSSZ a zdravotní pojišťovně.
IP zaznamenána

jvanek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
drobná výpomoc
« Odpověď #9 kdy: Duben 03, 2012 »

Jsem důchodce a v minulém roce (2011) jsem si přivydělával (nemám živnostenský list, nejde o soustavnou činnost) na příkazní smlouvy a licenční smlouvy k užití autorského díla. Výdělek činil v součtu přes 100 000.- Kč. Podal jsem daňové přiznání, ale také také Přehled OSVČ pro ZP Škoda a zaplatil vypočtenou částku zdravotního pojištění. Měl jsem ZP platit? V případě, že ne, mám nárok na opravný prostředek a jaký?
IP zaznamenána
Stran: [1]