Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Bezplatný pronájem vozidla synovi  (Přečteno 5310 krát)

jajina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 26
Bezplatný pronájem vozidla synovi
« kdy: Duben 03, 2008 »

Je mozné synovi pronajmout bezplatne vozidlo k podnikani - provozovani taxisluzby. Dle vyjadreni známého není vhodné pronajmout bezplatně, protože FÚ má výhradu,  musí se  jednat o pronájem za cenu bežnou, za kterou se vozidlo pronajímá např. od půjčovny.
Syn je v invalidním důchodu a když mu dám obvyklý nájem nebude schopen me splácet nájem. Já budu mít zisk (papírově) ze kterého budu platit daň a on mě bude vlastně dlužit.
Může mě někdo poradit, zda mu mohu auto pronajmout např. za 1 Kč.?
Děkuji za odpověd.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Bezplatný pronájem vozidla synovi
« Odpověď #1 kdy: Duben 03, 2008 »

Zkuste popřemýšlet nad smlouvou o výpůjčce podle občanského zákoníku, která je na rozdíl od nájemní smlouvy bezúplatná. Podrobnější informace včetně smluvního vzoru najdete zde:
 http://obcanske.juristic.cz/544611/
Syn by si pak ale mohl uplatňovat do výdajů na dopravu pouze náhradu za spotřebované pohonné hmoty.
Vy byste byla povinna platit silniční daň  hradit opravy vozidla.
I u této smlouvy by mohl mít FÚ výhradu - syn získal majetkový prospěch (tím, že neplatil nájemné za auto) a byl tak vlastně obdarován.
IP zaznamenána

Danny

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Bezplatný pronájem vozidla synovi
« Odpověď #2 kdy: Květen 24, 2013 »

Výše uvedené platí i pokud já jako fyzická osoba půjčuji či pronajímám vozidlo vlastnímu s.r.o. kde jsem společníkem? Nikdo přece nemůže myslet vážně že budu sám sobě platit nájem.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Bezplatný pronájem vozidla synovi
« Odpověď #3 kdy: Květen 24, 2013 »

FO a společník v s.r.o. může být samozřejmě jeden člověk, ale není to \"sám sobě\".
Nájem neplatíte sobě jako panu XY, ale platíte ho PRÁVNICKÉ osobě. Jsou to dva, různé daňové subjekty.
IP zaznamenána

Danny

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Bezplatný pronájem vozidla synovi
« Odpověď #4 kdy: Květen 24, 2013 »

Je tedy nějaká možnost jak poskytnout vlastní firmě soukromé vozidlo k užívání za symbolickou částku či za náklady na provoz?
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Bezplatný pronájem vozidla synovi
« Odpověď #5 kdy: Květen 25, 2013 »

Vlastní firmě můžete poskytnout soukromé vozidlo na základě Smlouvy, kterou podepíšete Vy, jako majitel vozidla (FO) a  s.r.o. - ideální by bylo, pokud jste dva jednatelé/společníci, tak aby Smlouvu za PO podepsal ten druhý. Pokud jste pouze jediný statutární zástupce, tak uveďte cenu pronájmu nějakou \"obvyklou\". Vodítkem může být cena za půjčení vozidla podobného typu v autopůjčovně.
IP zaznamenána
Stran: [1]