Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Odpočet DPH při změně režimu - vazba na daň z příjmů  (Přečteno 4207 krát)

Jitas

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 28

Zdravím, poradíte někdo prosím? FO se stala plátcem DPH k 1. 10. 2009, v přiznání k DPH za IV.kv.2009 uplatnila nárok na odpočet daně při změně režimu (ze zásob), tato částka je zdanitelným příjmem, ale teď nevím, zda zahrnout do příjmů roku 2009, nebo až 2010, kdy de
facto o tuto částku ponížila odvod DPH?
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
Odpočet DPH při změně režimu - vazba na daň z příjmů
« Odpověď #1 kdy: Březen 22, 2010 »

Podle mého názoru stav zásob byl ke dni 30.9.2009 a nárok byl uplatněn za rok 2009 i když se podávalo přiznání až v roce 2010.Já bych rozhodně dala do příjmů roku 2009.
IP zaznamenána

Jitas

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 28
Odpočet DPH při změně režimu - vazba na daň z příjmů
« Odpověď #2 kdy: Březen 22, 2010 »

Děkuji za odpověď. Já bych to taky dala do r. 2009, přijde mi to logické, i když jste zatím první, kdo se mnou souhlasí, ostatní by to dali do r. 2010 (až přijde vratka nadm. odpočtu z FÚ). Volala jsem i na FÚ, ale paní na příjmovce vůbec nechápala, o čem mluvím :O
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Odpočet DPH při změně režimu - vazba na daň z příjmů
« Odpověď #3 kdy: Březen 22, 2010 »

Podle mého názoru jde o příjem roku 2010. Kdyby vykázala nadměrný odpočet, tak by vratka přišla až v roce 2010.
IP zaznamenána

Jitas

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 28
Odpočet DPH při změně režimu - vazba na daň z příjmů
« Odpověď #4 kdy: Březen 22, 2010 »

Já vím, ale zase má v roce 2009 vyšší náklady na pořízení zásob, ze kterých odpočet uplatnila (do nákladů vstupují v ceně včetně DPH), tak by mi přišlo spravedlivé dát to do příjmů roku 2009. Ale je zase pravdou, že v DE neplatí princip časového rozlišení, takže opravdu váhám. Přiznám se, že by mi lépe pasovalo dát to do příjmů r. 2009, FO je totiž za r. 2009 ve ztrátě :-) Nevím ale, jaký by byl postih od FÚ, pokud by to opravdu patřilo do r. 2010 a já to dala do 2009.
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
Odpočet DPH při změně režimu - vazba na daň z příjmů
« Odpověď #5 kdy: Březen 22, 2010 »

Více věřím Zdeně,jak sobě,jen mi to tak připadá logické,zítra můžu zavolat na FÚ také,ale myslím,že dopadnu stejně jako vy.Ale zkusím to.
IP zaznamenána

jitt

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 34
Odpočet DPH při změně režimu - vazba na daň z příjmů
« Odpověď #6 kdy: Březen 22, 2010 »

řeším podobný případ a někde jsem četla, že se DPH ze zásob pořízených před plátcovstvím DPH musí vyloučit z výdajů toho roku. Takže za mne rozhodně 2009 .Já teĎ
IP zaznamenána

jitt

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 34
Odpočet DPH při změně režimu - vazba na daň z příjmů
« Odpověď #7 kdy: Březen 22, 2010 »

Omlouvám se , nějak jsem si to odeslala dřív....Já teď jen řeším jestli to vyloučit mimo DPFO nebo v tabulce E.
Budu pokládat nový dotaz.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Odpočet DPH při změně režimu - vazba na daň z příjmů
« Odpověď #8 kdy: Březen 23, 2010 »

Citace: Jitas
Já vím, ale zase má v roce 2009 vyšší náklady na pořízení zásob, ze kterých odpočet uplatnila (do nákladů vstupují v ceně včetně DPH), tak by mi přišlo spravedlivé dát to do příjmů roku 2009. Ale je zase pravdou, že v DE neplatí princip časového rozlišení, takže opravdu váhám. Přiznám se, že by mi lépe pasovalo dát to do příjmů r. 2009, FO je totiž za r. 2009 ve ztrátě :-) Nevím ale, jaký by byl postih od FÚ, pokud by to opravdu patřilo do r. 2010 a já to dala do 2009.
Myslíte, že to bude FÚ nějak řešit? Jestli vám to bude lépe pasovat v roce 2009, tak to dejte do tabulky E jako úpravu zvyšující základ daně podle § 23 ZDP. Logicky by se měl snížit základ daně roku 2009, kdy byla DPH ve výdajích, na druhou stranu v DE časově nerozlišujete. DPH při změně režimu je zmíněna v Pokynu D-300 (k § 23, bod 9.) a hovoří se zde o příjmu, nikoliv o úpravách základu daně.
IP zaznamenána

Jitas

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 28
Odpočet DPH při změně režimu - vazba na daň z příjmů
« Odpověď #9 kdy: Březen 23, 2010 »

No, právě si říkám, že snad to řešit nebudou. V pokynu D-300 není nic podrobnějšího o tom, do jakého období zahrnout, takže pojedu podle pravidla \"co není zakázáno, je dovoleno\" :-) Moc děkuji za odpovědi.
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
Odpočet DPH při změně režimu - vazba na daň z příjmů
« Odpověď #10 kdy: Březen 23, 2010 »

Tak mi na FÚ bylo sděleno,že patří do roku 2009,sice to nedokázali opřít o nějaký jasný pokyn,ale prý je to lepší,než případné dodanění a penále.To jsou odborné odpovědi,že.
IP zaznamenána

Jitas

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 28
Odpočet DPH při změně režimu - vazba na daň z příjmů
« Odpověď #11 kdy: Březen 23, 2010 »

Jarmilo, to jste hodná, že jste to ověřovala na FÚ. Pořád jste dopadla lépe než já, když paní nevěděla, o čem mluvím a nakonec řekla, že má za dveřma lidi a takhle po telefonu není vhodně to řešit :-) Ono se možná v názoru do kterého roku budou jednotlivé FÚ lišit, ale myslím, že opravdu v žádné legislativě není jasně řečeno, do kterého období to patří, tak pak bude záležet na nás, abychom to případně obhájili. Děkuji a přeji pěkný den.
IP zaznamenána
Stran: [1]