Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: spotřeba auta  (Přečteno 2400 krát)

bao

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
spotřeba auta
« kdy: Únor 25, 2010 »

Dobrý večer,chtěla bych vás požádat o radu:
podnikatel vede DE,píše knihu jízd,počítám naftu+opotřebení - výdaje za naftu účtuji normálně z pokladny,ale jakým způsobem mám dostat částku za opotřebení (kmx3,90) do výdajů,když fyzicky žádnou částku nevydám.účtuji to v programu DE přes nefinanční knihu na učet 06 -ostatní finační náklady.děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
spotřeba auta
« Odpověď #1 kdy: Únor 26, 2010 »

Tady něco nehraje:-) Účtujete skutečnou spotřebu nafty a náhradu za opotřebení? Jedná se o vlastní auto nevložené do obchodního majetku?

Pokud jde o náhrady, tak do peněžního deníku jako nepeněžní operaci (neznám váš program), někdo uplatňuje až v daňovém přiznání v tabulce E.
IP zaznamenána

bao

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
spotřeba auta
« Odpověď #2 kdy: Únor 26, 2010 »

Ano,jedná se o vlastní auto,nevložené do majetku a účtuji skutečně podle knihy jízd naftu a opotřebení.Ale myslela jsem si,že tuto částku mohu rozdělit a část dát z pokladny,jako za naftu(ikdyž je fakt,že také fyz.nic nevyplácím).
takže pokud to dobře chápu,celou částku dám přes nefinanční knihu,protože mi pak skutečně v peněžním deníku vyjíždí v kolonce nepeněžní výdaje a nic dělit nebudu.
Mockrát vám děkuji
IP zaznamenána

bao

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
spotřeba auta
« Odpověď #3 kdy: Únor 26, 2010 »

Dobrý večer,
chtěla jsem vás požádat o radu:podnikatel má dům ve kterém v 1.ptře bydlí a v přízemí má hostinec.který provozuje od 7/09 .má nainstalované odpočtové hodiny na vodu a elektřinu.Zálohy platí přes SIPO.
 a) nahlásil mi odečet vody a elekřiny za rok do 2009,zjistila jsem si cenu vody za m3 a elektřiny za rok 2009,vynásobila a zaúčtovala přes pokladnu do výdajů.mám to správně? nebo mám zaúčtovat zálohy do účetnictví a počkat na vyúčtovací fa?
Výpisy SIPO jsem dostala k dispozici až teď.

Jak to správně dělat v roce 2010?
nebylo by tedy lepší zařídit stálou platbu záloh pro rok 2010 z firemního účtu,zálohy měsíčně účtovat do výdajů,ikdyž vlastně to budou i zálohy na spotřebu celého domu(domácnost i hostinec),ale co zase na konci roku?

Mám již hotové daňové přiznání,ale stále si nejsem jistá v této otázce,proto vás moc prosím o radu.

Děkuji jste moje záchrana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
spotřeba auta
« Odpověď #4 kdy: Březen 06, 2010 »

Citace: bao
Ano,jedná se o vlastní auto,nevložené do majetku a účtuji skutečně podle knihy jízd naftu a opotřebení.Ale myslela jsem si,že tuto částku mohu rozdělit a část dát z pokladny,jako za naftu(ikdyž je fakt,že také fyz.nic nevyplácím).
takže pokud to dobře chápu,celou částku dám přes nefinanční knihu,protože mi pak skutečně v peněžním deníku vyjíždí v kolonce nepeněžní výdaje a nic dělit nebudu.
Mockrát vám děkuji
Pokud vám program umožňuje použít nefinanční knihu, tak ji použijte. Výdaje na pracovní cesty jsou výdaji podle § 24 ZDP, nikoliv úpravou základu daně a v peněžním deníku je jim lépe, než v tabulce E. Také se vám bude lépe dělat přehled pro zdravotní pojišťovnu.

Pořád mi ale není jasné, proč účtujete výdaje za naftu. V případě auta nevloženého do OM počítáte NÁHRADU za spotřebované PHM (podle průměrné spotřeby, zjištěné z technického průkazu), nikoliv skutečnou spotřebu. Doklady o nákupu PHM byste potřebovala jen v případě, kdy byste u PHM chtěla použít cenu vyšší, než je vyhlášená, a dokládala byste skutečnou cenu. Ale i v tomto případě byste výdaje za PHM evidovala nedaňově, neboť daňovým výdajem je náhrada za PHM.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
spotřeba auta
« Odpověď #5 kdy: Březen 06, 2010 »

Citace: bao
Dobrý večer,
chtěla jsem vás požádat o radu:podnikatel má dům ve kterém v 1.ptře bydlí a v přízemí má hostinec.který provozuje od 7/09 .má nainstalované odpočtové hodiny na vodu a elektřinu.Zálohy platí přes SIPO.
 a) nahlásil mi odečet vody a elekřiny za rok do 2009,zjistila jsem si cenu vody za m3 a elektřiny za rok 2009,vynásobila a zaúčtovala přes pokladnu do výdajů.mám to správně? nebo mám zaúčtovat zálohy do účetnictví a počkat na vyúčtovací fa?
Výpisy SIPO jsem dostala k dispozici až teď.

Jak to správně dělat v roce 2010?
nebylo by tedy lepší zařídit stálou platbu záloh pro rok 2010 z firemního účtu,zálohy měsíčně účtovat do výdajů,ikdyž vlastně to budou i zálohy na spotřebu celého domu(domácnost i hostinec),ale co zase na konci roku?

Mám již hotové daňové přiznání,ale stále si nejsem jistá v této otázce,proto vás moc prosím o radu.

Děkuji jste moje záchrana
Výpisy SIPO si přiložte k pokladnímu dokladu, kterým jste zaúčtovala vypočítanou spotřebu za hostinec do výdajů (předpokládám, že vedete DE), aby bylo zřejmé, že částku, kterou jste uplatnila ve výdajích, opravdu v roce 2009 zaplatil. Přeplatek, nebo nedoplatek vypořádáte až v roce, ve kterém přijde vyúčtovací faktura.

Jestliže platí zálohy na spotřebu celého domu, tak je jedno, jakou formou je hradí. Pokud by je hradil z podnikatelského účtu, tak bych je při úhradě asi evidovala nedaňově a v určitých intervalech (čtvrtletí, půl roku, nebo zase až na konci roku) bych podle podnikatelova odečtu měřidel vypočítala výdaj, který uplatním daňově.
IP zaznamenána

bao

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
spotřeba auta
« Odpověď #6 kdy: Březen 07, 2010 »

děkuji Vám za podrobnou odpověď.doboru noc
IP zaznamenána
Stran: [1]