Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: paušál a nákup hmotného majetku  (Přečteno 1646 krát)

X Jana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
paušál a nákup hmotného majetku
« kdy: Únor 25, 2010 »

Dobrý den,prosím o radu.Za rok 2009 je pro mně výhodné zdaňovat paušálními výdaji,ale minulý týden jsem koupila traktor,který budu odepisovat.Musím tedy proto přejít v roce 2010 na dańovou evidenci,abych tento stroj dostala do majetku nebo mi k tomu účelu stačí evidence DPH?Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušál a nákup hmotného majetku
« Odpověď #1 kdy: Březen 03, 2010 »

Kvůli nákupu traktoru nemusíte přecházet na daňovou evidenci, stačí evidence majetku pro účely DPH.

Z pohledu daně z příjmů paušalisté nemají obchodní majetek_viz §/4 ZDP. Pokud jste traktor pořídila v roce, ve kterém uplatňujete výdaje procentem z příjmů, pak podle mého názoru máte 2 možnosti:
a) zavést si evidenci hmotného majetku a jeho odpisy vést evidenčně (budou zahrnuté v paušálním výdaji) a pokud byste v následujících obdobích uplatňovala skutečné výdaje, pak budete v odpisování pokračovat
b) nevést žádnou evidenci a pokud byste chtěla uplatňovat skutečné výdaje například za 2 roky, tak traktor vložit do OM, ocenit reprodukční pořizovací cenou (doba mezi úplatným nabytím a vložením do OM bude delší než 1 rok) a pak teprve zahájit odpisování.
IP zaznamenána
Stran: [1]