Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: nemovitost do podnikání  (Přečteno 5327 krát)

pethola

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
nemovitost do podnikání
« kdy: Únor 19, 2010 »

Dobrý den,jak vložit do podnikání budovu v OV.Jsem OSVČ,plátce daně, DE.V případě,že budova nebude v ob.majetku, co můžu dávat do nákladů týkající se provozu budovy atd.?
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
nemovitost do podnikání
« Odpověď #1 kdy: Březen 20, 2010 »

Zavedete si kartu majetku na vloženou budovu. Pokud chcete uplatňovat odpisy hmotného majetku, tak provedete ocenění budovy podle § 29 zákona o daních z příjmů. Pokud budova nebude vložena do OM, pak si nemůžete uplatňovat výdaje na opravy a údržbu budovy. Jiné provozní náklady, například energie, si uplatníte i bez vložení nemovitosti do OM.
IP zaznamenána

zdenek1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
nemovitost do podnikání
« Odpověď #2 kdy: Březen 21, 2010 »

Dobrý den.Koupil jsem v r.2009 chatu,kterou chci pronajímat a vložím ji do OM.Už jsem si tady přečetl,že když se jedná o dobu do 5 let, ocenění bude podle kupní ceny.Kupoval jsem přes RK a kupní cena je dvojnásobná než je znalecký posudek ,navíc cena obsahuje i cenu pozemků ,které se odepisovat nemohou, i když koupě pozemku je pro mně také náklad ,bez něj by pronájem nefungoval a je vyšší než 40000 kč.Poraďte mi ,prosím, jak se s tím vypořádat.Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
nemovitost do podnikání
« Odpověď #3 kdy: Březen 21, 2010 »

Při stanovení ceny chaty (bez pozemku, který nelze odpisovat) bych vycházela ze znaleckého posudku, ve kterém je zvlášť oceněna budova a zvlášť pozemek. Příklad: za chatu i pozemek jste zaplatil 600.000,- Kč. Znalec ocenil budovu na 200.000,- a pozemek na 100.000,- Kč, celkem 300.000,- Kč. Vaše kupní cena činí 200%  z celkové ceny, stanovené znalcem. Cena chaty bude 200.000 * 2 = 400.000,- a cena pozemku 100.000 * 2 = 200.000,- Kč.

Cenu pozemku nelze uplatnit jako daňový výdaj a to ani v případě, že by byla nižší, než 40 tis. Kč. Pozemek nemusíte zahrnovat do obchodního majetku.
IP zaznamenána

jitt

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 34
nemovitost do podnikání
« Odpověď #4 kdy: Březen 28, 2010 »

Jaký je vztah k dani z nemovitosti při vložení nemovitosti do podnikání? A musí být nemovitost zkolaudovaná? Myslím tím případ kdy podnikatel koupil cca 30 let starou budovu, která nemá kolaudaci bo byla postavena v akci Z a tenkrát se na to tak nějak asi nehledělo .A jak z OM vyřadit ? Zase jen zapsáním v EM? Běží po vyřazení 5-ti letá doba kdy nelze prodat??
Děkuji
IP zaznamenána

HanaM

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
nemovitost do podnikání
« Odpověď #5 kdy: Březen 13, 2012 »

Dobrý den, prosím o radu:
OSVČ zakoupila v roce 2011 objekt (budova+pozemek) cca 1.500.000,-,
na Výpisu z katastru: způsob využití bydlení.
Objekt způsobilý k bydlení není a ani to OSVČ nemá v plánu, neboť
tam zřídí dílnu k podnikání. V roce 2011 provedla opravu-technické
zhodnocení cca 100.000,- vč. DPH.
1. lze vložit nemovitost do majetku už v roce 2011 aniž by v tomto

roce započala s odepisováním? Na základě čeho vloží do majetku,
resp. jak prokáže při případné kontrole FÚ? Musí z důvodu
zahrnutí do majetku něčím doložit, že objekt je \"určen,způsobilý\"
k podnikání?
2. může si uplatnit zaplacené DPH z tech. zhodnocení už v roce 2011
nebo až v roce, kdy začne nemovitost odepisovat?

Děkuji za odpověď. Hanka
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
nemovitost do podnikání
« Odpověď #6 kdy: Březen 14, 2012 »

Předpokládám, že OSVČ vede DE nebo Ú.
Koupenou nemovitost lze zařadit do majetku již v roce 2011 (dokonce je to vhodné, vzhledem k provedenému TZ) Zavede kartu DHM, kde uvede pořizovací cenu, odpisovou skupinu, odpisový plán.....  . Bude mít 2 karty. Jednu na nemovitost (odpisovanou) a druhou na pozemek (ten se neodepisuje!) Odpisy nemovitosti může začít uplatňovat až v roce 2012, ale použije koeficient pro první rok odepisování. DPH si samozřejmě může nárokovat. Pokud by mělo třeba v následujících letech dojít k nějakým změnám ve způsobu využití nemovitosti, doporučuju přečíst §78 ZDPH.
IP zaznamenána

HanaM

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
nemovitost do podnikání
« Odpověď #7 kdy: Březen 14, 2012 »

Moc moc děkuji za odpověď. A teď jen tak pro zajímavost: při kontrole z FÚ nám kontrolující paní toto z účetnictví vyhodila, že to tak nelze (i přesto že budova byla zařazena v majetku) a DPH jim OSVČ, která vede DE musela vrátit. Samozřejmě s pokutou a penále!!!! A teď už prý nemá nárok za uplatnění DPH a to ani v roce 2012!! Má cenu se proti tomuto rozhodnutí odvolat?? Najdou si pak něco jiného.... Takže \"stát ve státě\".
Přeji pěkný den. H.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
nemovitost do podnikání
« Odpověď #8 kdy: Březen 14, 2012 »

Tak to je mi moc líto.

Souviselo to TZ s uvedením nemovitosti do podnikáníschopného stavu?
Uvedla kontrolující paní nějaký důvod?
IP zaznamenána
Stran: [1]