Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Paušální výdaje  (Přečteno 3365 krát)

dandy70

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Paušální výdaje
« kdy: Únor 15, 2010 »

Mám dotaz budu začínat s prodejem oblečení na internetu,pokud ted zvolím výdaje skutečné a pak bych se rozhodla na přechod na paušál,co musím udělat?Popř.jak je to při obráceném postupu?
A druhá otázka pokud bych tedy uplatnovala paušálem,musím uschovávat všechny doklady o výdajích-přesně faktury za zboží na prodej,nebo tedy budu vést jen evidenci příjmu?A jak v tomto případě se vlastně eviduje sklad-skutečný stav zboží,který je vlastně potřeba uvádět na konci roku,popř.co bude pro FÚ v pořádku?
Děkuji D
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Paušální výdaje
« Odpověď #1 kdy: Březen 07, 2010 »

Postupy při změně způsobu uplatňování výdajů upravuje zákon o daních z příjmů v § 23, odst. 8.

Pokud budete uplatňovat výdaje paušálem, tak budete vést jen evidenci příjmů, pohledávek a hmotného majetku, který lze odpisovat. Skladovou evidenci nemusíte vést, jako paušalista nemáte obchodní majetek. Paušalisté nevyplňují tabulku D daňového přiznání.

Doklady o nabytí zboží nemusíte evidovat, ale nevyhazovala bych je _ viz § 31, odst. 3 živnostenského zákona:
(3) Podnikatel je povinen zajistit, aby na provozovně, ve které je prodáváno zboží nebo poskytována služba, a nemá-li provozovnu, v místě podnikání, sídle nebo v místě organizační složky podniku zahraniční osoby byly kontrolnímu orgánu na jeho žádost a ve lhůtě jím stanovené k dispozici doklady prokazující způsob nabytí prodávaného zboží nebo materiálu používaného k poskytování služeb.

Pokud budete nakupovat použité zboží, tak si pročtěte ještě další odstavce § 31.
IP zaznamenána

Lejla

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Paušální výdaje
« Odpověď #2 kdy: Březen 31, 2011 »

Dobrý den, paní Zdeno,
hledám už nějakou dobu konkrétní informace (ne všechny se mi daří najít) a musím obdivovat šíři vašich znalostí:-) Chtěla bych se zeptat, zda při uplatnění výdajů paušálem tedy stačí archivovat jako příjmy jen paragony na prodané zboží? Případnou kontrolu z FÚ výpisy z banky nezajímají? A ještě jedna otázka - v případě, že zákazník platí i poštovné, vystavím paragon na částku za zboží+poštovné nebo jen za zboží?
Předem děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Paušální výdaje
« Odpověď #3 kdy: Březen 31, 2011 »

Dobrý den, paní Lejlo.
Pokud zákazníci platí na běžný účet, tak musíte archivovat i výpisy z běžného účtu. Paragon je pouze stvrzenka pro zákazníka, jestliže zaplatil převodem, tak byste ani nemusela paragon vypisovat. Vystavte paragon na částku, kterou vám zákazník zaplatí, tedy za zboží + poštovné. Poštovné je součástí ceny zboží.

Pokud jde o šíři znalostí, kdybych si je odpověďmi v diskusi nepřipomínala, tak by se mi dobré tři čtvrtiny vykouřily z hlavy:-)
IP zaznamenána

Lejla

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Paušální výdaje
« Odpověď #4 kdy: Březen 31, 2011 »

Paní Zdeno, děkuji za info. Ale nepotěšila jste mě (neberte si to osobně), já ty výpisy totiž nemám:-( A navíc jsem účet zrušila. Hrozí mi nějaká pokuta v případě kontroly?
Ještě mě napadá jedna otázka - pokud bych přijímaly platby v hotovosti a pořád platí, že paragon prodejce vystaví na žádost zákazníka, jak evidovat příjmy? Stačí si je psát do nějaké excelové tabulky nebo \"obyčejného sešitu\"?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Paušální výdaje
« Odpověď #5 kdy: Duben 02, 2011 »

Tak schovejte alespoň ty paragony, po uplynutí lhůty pro doměření daně (většinou 3 roky) je můžete vyhodit. Jestliže uplatňujete výdaje procentem z příjmů, tak se pravděpodobnost kontroly blíží nule. Žádná pokuta za nesprávné vedení daňové evidence, nebo evidence příjmů (u paušalistů) nehrozí. Jediné, co mě napadá je, že by mohli dotírat, zda jste přiznala všechny příjmy.
Pokud budete přijímat platby pouze v hotovosti a paragony budete vystavovat jen na žádost zákazníka, tak stačí zapisovat příjmy do nějakého seznamu (sešit, tabulka v Excelu), způsob vedení evidence příjmů není závazně stanoven.
IP zaznamenána
Stran: [1]