Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Paušál, prosím o radu  (Přečteno 3325 krát)

jijka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Paušál, prosím o radu
« kdy: Únor 10, 2010 »

Dobrý den,
načetla jsem si informace o přechodu na paušální výdaje, přesto dost tápu. Prosím, poradíte?
V daň.přiznání za rok 2009 chci přejít na paušální výdaje.
Musím tedy podat dodatečné daň.přiznání za rok 2008 a do tabulky E. zapsat pohledávky a zásoby k 31.12.2008. Závazky nemám. O zásoby a pohledávky se mi navýší příjmy, doplatím daň a penále.
Jak je to se sociál. a zdrav. pojištěním? Musím taky podávat opravné za rok 2008?
V daň. přiznání za rok 2009 zaškrtnu kolonku, že uplatňuji paušální výdaje, vyplním skutečné příjmy, jako výdaje částku 80% z příjmů (řemeslo), vypočtený základ daně, nebudu vyplňovat tabulku D, neuplatním v přiznání odpisy HM. Budu vyplňovat odčitatelné položky jako životní poj.,důchod.poj.? Odčitatelnou položku na poplatníka? Není možno někde vidět modelový příklad daňového přiznání. Jak to má být vyplněno?  
Děkuji moc
Jijka
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
Paušál, prosím o radu
« Odpověď #1 kdy: Únor 11, 2010 »

Ano,podáte dodatečné daňové přiznání za rok 2008,do tabulky E(úpravy zvyšující )uvedete dodanění pohledávek a zásob.
Co se týká SP a ZP nebudete podávat opravné přehledy,neboť podle zákonů platných v roce 2008 se odvádělo pojistné z rozdílů příjmů a výdajů,z úprav základu daně ne.
V DP uvedete vše tak jak popisujete,tabulka D - ne,odpisy jsou zahrnuty v paušálních výdajích,jinak můžete využít jak odčitatelné položky,tak slevy na poplatníka,obě tyto položky vychází až ze základu daně.
S modelovým příkladem vám nepomůžu,nemám teď momentálně přehled,kde by se dalo najít,určitě to někde bude,ale myslím,že to zvládnete i bez toho,máte o tom dost jasnou představu.
IP zaznamenána

mibel

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Paušál, prosím o radu
« Odpověď #2 kdy: Únor 13, 2010 »

Hezký den Jarmilo, a jak je to prosím Vás se mzdama? když mám zaměstnance. Chci si to jen ověřit jestli to chápu správně. Na konci roku mám přeci závazek vůči zaměstnanci, mzda, soc, zdarv. To patří tedy také do zákl. snižující DZ? Jen ta částka za poslední měsíc? Děkuji moc za radu.
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
Paušál, prosím o radu
« Odpověď #3 kdy: Únor 14, 2010 »

Pokud se jedná o DE,tak podle mého názoru se závazky z mezd neuplatňují jako závazky snižující,při dodanění za rok 2008 (čerpají se závazky z knihy závazků a to jsou podle mě jen neuhrazené faktury v DE) a v roce 2009 jsou daňové náklady z mezd roku 2008 zahrnuty již v paušálních výdajích.
Nejsem si tím 100% jistá,doufám že odpoví paní Zdena,celkem by mě zajímalo jak to je správně.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Paušál, prosím o radu
« Odpověď #4 kdy: Únor 19, 2010 »

Já bych závazky z titulu prosincových mezd uplatnila jako položku snižující základ daně, mzdy i pojistné počítám k 31.12.2008 a k tomuto datu dle mého názoru vznikl závazek.

Tyto (i jiné závazky, například daň z příjmů FO za příslušné zdaňovací období) do tabulky D běžně uvádím.
IP zaznamenána

mibel

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Paušál, prosím o radu
« Odpověď #5 kdy: Únor 19, 2010 »

Přesně takovou jsem měla představu, tak tedy jsem šla na to správně :-).Jen mě mate to že jak jsem se koukala jak to bylo doposud učtovano tak je \"DE vedena k 31.12, ale nic se předchozí paní která pomáhala s touto DE do tabulky D neuvádělo. Přitom prosincová mzda, tím že je zůčtována v lednu, je započítána vždy do dalšího roku.

Ješte se chci zeptat jak je to prosím Vás s účtováním v DE když si vzal majitel na splátky cvičební stroj v hodnote 39 tis. Patří to do DHIM  vím, ale vždy jen klasicky každý měsíc evidovat výdej ve formě  měs. splátky? , protože když bych šla podle lepších výsledků na paušální daň tak to již je přeci v tom.  Ono ty splátky zasáhnou do dvou let, a tak se může stát že každý rok bude účtován jiným způsobem jeden podle % a druhý dle skut. výdajů, nevím tedy jak postupovat když jeden rok použiji % a druhý rok budu nucena jet dle skut výdajů tak jen pokračovat v zaučt splátek?

Trošku jsem se zamotala, omlouvám se ještě jednou mocinkrát děkuji jste zlatá
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
Paušál, prosím o radu
« Odpověď #6 kdy: Únor 20, 2010 »

Zdeni i já děkuji za Váš názor,logicky závazek to je,to je fakt,ještě jsem neměla možnost tuto situaci řešit,tak alespoň vím,jak bych postupovala.
Pro mibel: k účtování drobného majetku do 40.000.-Kč na splátky
Účtuje se tak,že v době pořízení se zaúčtuje do nákladů a splátky jsou nedaňové.
IP zaznamenána

Monča

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Paušál, prosím o radu
« Odpověď #7 kdy: Únor 23, 2010 »

Dobrý den, prosím o radu jaké procento výdajů můžu uplatnit u živnosti provozované mým manželem, který podniká na základě živnostenského listu s předmětem podnikání: Poskytování služeb pro hospodaření v lesích a pro myslivost - pracuje s motorovou pilou a tahá dřevo traktorem.
Nevím jestli můžu uplatnit 80% nebo jen 50%. Předem děkuji Monika
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Paušál, prosím o radu
« Odpověď #8 kdy: Únor 23, 2010 »

Jde o živnost neřemeslnou, u které se uplatňují výdaje ve výši 60% příjmů.
IP zaznamenána
Stran: [1]