Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Změna v TP  (Přečteno 2150 krát)

Ludmila Prokešová

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 77
Změna v TP
« kdy: Leden 28, 2010 »

Dobrý den, poraďte mi prosím jak mám postupovat když chci auto které má manžel v OM z něj vyjmout a uplatňovat na něj náhradu za PHM+zákl. náhradu 3.90 Kč. Musí na Dopr.instektorát a přepsat TP, auto si odprodat a zaplatit z prodeje daň? Manžel je OSVČ a vedeme daňovou evidenci. Děkuji za odpověď. Lída.
IP zaznamenána

Ludmila Prokešová

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 77
Změna v TP
« Odpověď #1 kdy: Únor 01, 2010 »

mohl by mi prosím někdo poradit, děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Změna v TP
« Odpověď #2 kdy: Únor 08, 2010 »

Otázce příliš nerozumím. Manžel vyřadí auto z OM a vy si budete (v rámci svého vlastního podnikání) uplatňovat náhrady? Auto je ve společném jmění manželů?
IP zaznamenána

Ludmila Prokešová

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 77
Změna v TP
« Odpověď #3 kdy: Únor 09, 2010 »

Promiňte špatně jsem se vyjádřila, já nepodnikám pouze vedu manželovi DE, ptám se zdali je nutné aby manžel auto když ho vyjme z OM a bude si chtít na toto auto uplatňovat náhradu za PHM+zákl.náhradu /v TP je uvedeno že je majetkem firmy manžela/ musí na Dopravním inspektorátu zažádat o změnu v TP a to přepsání z firmy na jeho osobu. Děkuji snad  je to srozumitelné Lída.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Změna v TP
« Odpověď #4 kdy: Únor 09, 2010 »

Změna v technickém průkazu není nutná, manžel je stále jedna a tatáž fyzická osoba a je jedno, jestli má auto napsané na RČ, nebo na IČ.

Poznamenejte si na kartu majetku den vyřazení z OM a to je vše. Auto si manžel nebude odprodávat, ono to dost dobře ani nejde, kupní smlouva předpokládá alespoň dva různé subjekty a manžel je na to sám:-) a už vůbec nebude platit daň z prodeje, vždyť nic neprodal:-)
Pohlídejte si ale dobu 5 let ode dne vyřazení auta z OM. Pokud byste v tomto období chtěli auto prodat, pak bude příjem z prodeje podléhat dani.

Pokud si manžel uplatňoval ve výdajích na podnikání odpisy auta, nebo leasingové nájemné, tak už si nebude moci uplatnit základní náhradu 3,90 Kč/km, ale jenom náhradu za spotřebované pohonné hmoty, případně paušální výdaj na dopravu.
IP zaznamenána

Ludmila Prokešová

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 77
Změna v TP
« Odpověď #5 kdy: Únor 10, 2010 »

Velice děkuji za vyčerpávající odpověď. Jsem za tyto stránky vděčná, moc mi pomáhají. Lída.
IP zaznamenána

Ludmila Prokešová

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 77
Změna v TP
« Odpověď #6 kdy: Únor 10, 2010 »

Promiňte teď  jsem si ještě uvědomila když jsem začala pracovat na knize jízd, jak je to myšleno: pokud si manžel uplaňoval ve výdajích na podnikání odpisy auta... ? Ano ty si uplatňoval od roku 2001-2004. Tak nevím jestli si tedy může za rok 2009 uplatnit pouze PHM nabo i 3,90 Kč/km. Ještě jednou děkuji. Lída
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Změna v TP
« Odpověď #7 kdy: Únor 10, 2010 »

V období, kdy má auto ještě zahrnuté v obchodním majetku, si manžel uplatňuje prokázané výdaje (opravy, pojistné, benzín, všechno podle dokladů), žádné náhrady.

Od okamžiku, kdy auto vyřadí z OM, si bude uplatňovat už jen náhrady za použití vlastního auta pro podnikání. Vzhledem k tomu, že auto v minulosti odpisoval, si bude moci uplatnit pouze náhradu za spotřebované PHM.

Od roku 2009 vám zákon o daních z příjmů dává možnost zahodit knihu jízd i paragony za PHM i parkovné a uplatnit si paušální výdaj na dopravu. Paušál lze použít jak u vozidel v OM, tak u vlastních vozidel, která nejsou vložena do OM. Zkuste si propočítat, jestli by pro vás nebylo výhodnější namísto náhrady za spotřebované PHM uplatnit paušální výdaj na dopravu. U vozidel, která používáte ke služebním, ale i k soukromým účelům, je možné uplatnit krácený paušál ve výši 4.000,- Kč měsíčně. Předpokládám, že manžel nebude auto pronajímat, půjčovat, případně poskytovat svým zaměstnancům.
IP zaznamenána

Ludmila Prokešová

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 77
Změna v TP
« Odpověď #8 kdy: Únor 10, 2010 »

Již tomu rozumím a děkuji. Lída.
IP zaznamenána
Stran: [1]