Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Paušální výdaje za auto  (Přečteno 5060 krát)

PrPa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Paušální výdaje za auto
« kdy: Leden 27, 2010 »

Dobrý den,
pročetla jsem diskusi i různé pokyny a chtěla bych si vše jen upřesnit a srovnat informace.

Manžel je zaměstnaný a jako vedlejší činnost je OSVČ ( topenářství), je plátce DPH . Auto není zahrnuté do OM. Žádné výdaje související s autem jsme do nákladů nikdy nedávali, protože jsem ho nemohla donutit, aby vedl potřebnou evidenci. Nyní bych chtěla uplatnit za rok 2009 paušální výdaj 4.000 za měsíc, protože žádná evidence již není třeba.

1. Vystavím měsíčně výdajový doklad na 4000,- nebo se jen provede úprava v daňovém přiznání?
2. Jak doložím, že v tom určitém měsíci auto potřeboval k podnikání, abych mohla paušál odečíst? Nebo není nutné nic dokládat a nárok trvá? Vzhledem k povaze jeho práce jede k zákazníkovi několikrát, než provede samotnou práci a vystaví fakturu, ale evidenci o jízdách žádnou nemá.
3. Na stránkách Jak podnikat jsem se dočetla, že paušál se nemůže odečíst, pokud dá podnikatel auto do užití někomu jinému. Počítá se i manželka?

Jaký je postup, kdyby chtěl auto vložit do OM? V diskusi jsem se tu dočetla, že není nutný přepis v TP, ale že postačí zavést v účetnictví evidenční list. Jaké výhody a nevýhody z toho plynou? Mohl by pak použít paušál na výdaje za auto 5000,- a dát si do nákladů i výdaje např. za opravy, gumy, zákonná a havarijní pojistka, aniž by vedl evidenci o jízdách soukromých a služebních?
Lze to zpětně od 1.1. 2009? Auto jsme koupili 21.1. 2008. S jakou cenou se auto do účetnictví zavede? Musí být znalecký posudek?

Děkuji za trpělivost.
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 579
    • http://www.jakpodnikat.cz
Paušální výdaje za auto
« Odpověď #1 kdy: Únor 02, 2010 »

1) například interní doklad
2) pokud nebudete nárokovat odpočet DPH, nemusíte nic dokládat. Hlavně ale zaplaťte silniční daň
3) pokud je manželka spolupracující osoba, tak to nevadí
Auto bych do účetnictví zavedla s pořizovací cenou sníženou o odpis v prvním roce. Do výdajů bych dala částku, která odpovídá odpisu v druhém roce.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Paušální výdaje za auto
« Odpověď #2 kdy: Únor 03, 2010 »

Dnes ke mně přišla informace, že paušál na auto nelze užít, pokud je auto spláceno úvěrem, neboť se jedná o ZAPŮJČENÉ vozidlo, je to tak? Ve velkém techničáku je uveden jako vlastník podnikatel, nikde jsem nějakou poznámku o úvěrové společnosti nenašla.  Jana  
IP zaznamenána

verahost

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Paušální výdaje za auto
« Odpověď #3 kdy: Únor 08, 2010 »

Dobrý den, mám ještě dotaz, když budu náhrady za PHM na auto řešit paušálem na auto Kč 5000,- měsíčně, které uplatním až v daňovém přiznání, promítnou se mi tyto náklady jen do daně z příjmu a na sociální a zdravotní pojištění již ne? Je to tak? Není tedy lepší psát Knihu jízd a uplatňovat podle skutečných najetých km, které se mi v podobě cestovného promítnou i do skutečných nákladů? A jak je to s odpisy na auto, ty se také nepromítnou do platby sociál. a zdrav. pojištění? Děkuji za odpověď, trochu jsem teď vyvedená z reality.
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 579
    • http://www.jakpodnikat.cz
Paušální výdaje za auto
« Odpověď #4 kdy: Únor 08, 2010 »

Paušál 5000 Kč je výdajem, který sníží základ daně daně z příjmů a zároveň základ pro výpočet zdravotního i sociálního pojištění.Jako každý jiný daňově uznatelný výdaj. Odkud máte prosím informaci, že se paušál na auto uvádí až v daňovém přiznání?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Paušální výdaje za auto
« Odpověď #5 kdy: Únor 08, 2010 »

Citace: verahost
Dobrý den, mám ještě dotaz, když budu náhrady za PHM na auto řešit paušálem na auto Kč 5000,- měsíčně, které uplatním až v daňovém přiznání, promítnou se mi tyto náklady jen do daně z příjmu a na sociální a zdravotní pojištění již ne? Je to tak? Není tedy lepší psát Knihu jízd a uplatňovat podle skutečných najetých km, které se mi v podobě cestovného promítnou i do skutečných nákladů? A jak je to s odpisy na auto, ty se také nepromítnou do platby sociál. a zdrav. pojištění? Děkuji za odpověď, trochu jsem teď vyvedená z reality.
Paušální výdaj na dopravu i odpisy HM se promítnou do daňového přiznání a také do přehledu pro OSSZ. V přehledu za rok 2009 nebudete uvádět příjmy a výdaje, nýbrž daňový základ, ve kterém už jsou zahrnuté i úpravy základu daně. V přehledu pro ZP budete muset o tyto úpravy základu daně zvýšit výdaje.

Paušální výdaj na dopravu i odpisy můžete zahrnout do daňové evidence, například jako poslední zápisy roku 2009 bez pohybu peněžních prostředků a tím se vám automaticky promítnou do obou přehledů.
IP zaznamenána

verahost

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Paušální výdaje za auto
« Odpověď #6 kdy: Únor 08, 2010 »

Děkuji za rychlou odpověď. Oddechla jsem si, že nemusím celý loňský rok účetně předělávat. Myslela jsem si, že to bude tak, jak jste mi potvrdily. Měla jsem dnes totiž rozhovor s kamarádkou, která si ověřovala i na kontrolním oddělení na FÚ uplatnění paušálu na auto, kde jí bylo řečeno, že výdaje uvedené v tabulce E v tiskopisu Přiznání k dani z příjmů se promítají pouze do daně z příjmů, kde snižují základ daně, na soc. ani zdrav. pojištění prý již nemají vliv.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Paušální výdaje za auto
« Odpověď #7 kdy: Únor 08, 2010 »

Citace: JANAA
Dnes ke mně přišla informace, že paušál na auto nelze užít, pokud je auto spláceno úvěrem, neboť se jedná o ZAPŮJČENÉ vozidlo, je to tak? Ve velkém techničáku je uveden jako vlastník podnikatel, nikde jsem nějakou poznámku o úvěrové společnosti nenašla.  Jana  
Není to tak, pokud je v TP uveden jako vlastník, pak jde o jeho vlastní vozidlo, nikoliv o zapůjčené.

Může nastat situace, kdy je ve smlouvě o úvěru zakotveno ustanovení o zajišťovacím převodu vlastnického práva (auto přejde do vlastnictví dlužníka po doplacení např. poloviny, nebo celého úvěru), pak se s úvěrovou společností uzavírá smlouva o výpůjčce, aby dlužník mohl majetek odpisovat _ viz § 28/4 ZDP. V tom případě by nebylo možné využít paušálního výdaje na dopravu.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Paušální výdaje za auto
« Odpověď #8 kdy: Únor 09, 2010 »

Moc děkuji, paní Zdeno. Pěkné dny. J.
IP zaznamenána
Stran: [1]