Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: změna z dpp na živnostenský list  (Přečteno 1367 krát)

Maki

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
změna z dpp na živnostenský list
« kdy: Leden 21, 2010 »

Dobrý den,

mám řadu otázek - v současné době vyučuji keramiku v předškolních zařízeních na DPP. Zaměstnavatel mi ale doporučuje, abych si udělala živnostenský list jako lektor, aby mě mohl zaměstnávat déle než 150  h ročně.

Znamená to pro mě, že budu brát od zaměstnavatele příjem, budu schovávat účtenky za materiál a na konci zdaňovacího období vyúčtuji? Čas od času potřebuji využít auto - přivézt hlínu, odvézt výrobky k sobě domů na výpal a zase zpět. Je možné a výhodné zaplatit silniční daň a odečíst si paušál, pokud je to jednou za čas - i když sebe tímto způsobem mohu dopravit pokaždé, tedy 3x týdně? Co v případě, že s tímtéž autem občas jede manžel a je vedený jako majitel?

Je nějaký způsob jak do výdajů započítat výpaly ve vlastní elektrické peci? A její amortizaci?

A jak je to s platbami pojistného v době prázdnin, když podnikat tímto způsobem nebudu?

Dále dosud soukromě tvořím keramické výrobky a čas od času je prodávám na trhu - zích. Zisk zatím nepřesahuje 20000,-, ale ráda bych nabízela své výrobky na více místech. Když i toto zahrnu pod živnost plyne mi z toho nějaká zvláštní další povinnost? Prodej je činnost nárazová, většinou jen v době adventu, výroba průběžná. Rozumí se živností č. 21 nejen výroba, ale i prodej?

Jaké mám do formuláře udat místo podnikání, když výuku provádím na dvou odlišných pracovištích a výrobu keramiky doma?

Děkuji a přeji pěkný den
IP zaznamenána

beruna

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 54
    • http://www.beruna.cz
změna z dpp na živnostenský list
« Odpověď #1 kdy: Leden 21, 2010 »

Prijem - v pripade ZL budete vystavovat DDM fakturu za provedene sluzby, uctenky si budete schovavat pouze budou-li vase naklady vyssi nez 60 procent prijmu, pokud ne vyplati se pocitat vyjade pausalem a v tom pripade neni treba schovavat doklady

Auto - ano silnicni dan lze zaplatit i na jeden den, zalezi pak jiz jen na administrativni zatezi a vypoctu od kdy se vam vyplati zaplatit si dan na cely rok

Pec - muzete pec vlozit do podnikani a pak ji odepisovat (v pripade ze je cena vyssi nez 40t), pred vlozenim do podnikani by bylo asi potreba udelat nejaky odhad (zde presne nevim)

Prazdniny - pokud nechcete platit zalohy i v dobe kdy nebudete pracovat je nutne zivnost prerusit, jinak zalohy na zdravotni a socialni pojisteni se plati bez ohledu na to zda vydelavate nebo ne

Prodej - nic zvlastniho potreba neni, prodej keramiky je zcela urcite volna zivnost a na volne zivnosti dnes staci jeden ZL

Misto podnikani - zadejte domaci adresu v pripade uvedeni nemovistosti ktera neni vase budete muset mit souhlas vlastnika
IP zaznamenána
Stran: [1]