Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH při prodeji VZV  (Přečteno 1377 krát)

ajka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
DPH při prodeji VZV
« kdy: Leden 12, 2010 »

Dobrý den,
v roce 2001 jsem koupil starý vysokozdvižný vozík. V té době jsem nebyl plátcem DPH, takže jsem žádný odpočet neuplatňoval. Od roku 2004 již plátcem DPH jsem. V roce 2009 se na tomto vysokozdvižném vozíku měnily některé náhradní díly. Z těchto výdajů jsem si DPH uplatnil. Nyní chci tento vysokozdvižný vozík prodat a prosím o radu, zda při jeho prodeji musím DPH odvádět?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH při prodeji VZV
« Odpověď #1 kdy: Leden 12, 2010 »

Ano, při prodeji VZV budete odvádět DPH bez ohledu na to, zda jste si při pořízení uplatnil odpočet.
IP zaznamenána

ajka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
DPH při prodeji VZV
« Odpověď #2 kdy: Leden 12, 2010 »

Děkuji za odpověď. Trošku jsem si to myslel. Ale když se prodává automobil od neplátce, tak tam je to jinak?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH při prodeji VZV
« Odpověď #3 kdy: Leden 13, 2010 »

Kdybyste prodával osobní automobil, při jehož pořízení jste neměl nárok na odpočet (nikoliv proto, že byste ho kupoval od neplátce, ale proto, že vám do 31.3.2009 zákon o DPH nedovoloval uplatnit nárok na odpočet), pak byste uskutečnil osvobozené plnění, prodával byste tedy bez DPH. Pokud byste prodával vozidlo kategorie N (nákladní), tak budete postupovat stejně, jako u VZV.

Prodej hmotného (movitého) majetku je z pohledu zákona o DPH považován za dodání zboží, je tedy zdanitelným plněním a proto odvádíte DPH. Výjimku tvoří výše uvedený prodej osobního automobilu, který lze osvobodit od daně.

Jestliže jste majetek koupil od neplátce a neprovedl jste na majetku technické zhodnocení, tak byste tak byste jej mohl vyřadit do osobního užívání a bylo by to bez povinnosti odvodu DPH. Pokud se třeba za rok rozhodnete majetek (už osobní) prodat, tak budete zdaňovat pouze daní z příjmů.
IP zaznamenána
Stran: [1]