Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Honoráře  (Přečteno 3369 krát)

Jana

  • Host
Honoráře
« kdy: Březen 19, 2008 »

Chtěla bych se zeptat, když zdaňuji honoráře 40% musím zdanit honorář i za prosinec když je vyplácen v lednu? Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Honoráře
« Odpověď #1 kdy: Březen 19, 2008 »

Zdaňujete příjmy a příjem bude až v lednu 2008. Některé honoráře jste mohla obdržet už zdaněné srážkovou daní u zdroje, ty se do daňového přiznání nezahrnují.
IP zaznamenána

Martina

  • Host
Honoráře
« Odpověď #2 kdy: Březen 20, 2008 »

Mohu, když mám honoráře vést k tomu daňovou evidenci nebo musím uplaťňovat jen 40 %?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Honoráře
« Odpověď #3 kdy: Březen 20, 2008 »

U příjmů z honorářů, které nebyly zdaněny srážkovou daní, můžete uplatnit skutečné výdaje - viz § 7/3 ZDP.

Abyste neměla jednoduché rozhodování, tak zároveň platí, že:
pokud máte kromě příjmů podle autorského zákona ještě jiné příjmy podle § 7 (zemědělská výroba, živnost, podnikání podle zvláštních předpisů, nezávislé povolání, znalec, tlumočník .. atd), pak musíte postupovat jednotně a u všech příjmů buď vést DE, nebo uplatnit příslušné procento výdajů. Kdyby náhodou byly navíc ještě  příjmy ze spoluvlastnictví, nebo ze sdružení FO, tak můžete uplatnit paušál jen v případě, že jsou příjmy a výdaje rozděleny proporcionálně, jinak je třeba uplatnit skutečné výdaje:-)
IP zaznamenána

Jana

  • Host
Honoráře
« Odpověď #4 kdy: Březen 20, 2008 »

Prosím Vás ještě mám jeden dotaz. Dostala jsem cenu Toma Stopparda za svou vydanou knihu, zdaňuje se ta cena?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Honoráře
« Odpověď #5 kdy: Březen 20, 2008 »

To, bohužel, nevím. Asi by bylo dobré zeptat se přímo v Nadaci. Mezi osvobozenými příjmy jsou v § 4/1/f ZDP i ocenění v oblasti kultury podle zvláštních předpisů a odvolávka např. na nařízení vlády č. 5/2003 Sb. o oceněních v oblasti kultury.
IP zaznamenána

Jana

  • Host
Honoráře
« Odpověď #6 kdy: Březen 20, 2008 »

Citace: Zdena
To, bohužel, nevím. Asi by bylo dobré zeptat se přímo v Nadaci. Mezi osvobozenými příjmy jsou v § 4/1/f ZDP i ocenění v oblasti kultury podle zvláštních předpisů a odvolávka např. na nařízení vlády č. 5/2003 Sb. o oceněních v oblasti kultury.
Děkuji
IP zaznamenána

Jan

  • Host
Honoráře
« Odpověď #7 kdy: Září 04, 2008 »

Dobrý den, již několikátým rokem platím daně z příjmů, které mám z honorářů za dabing - výdaje jsem dělal procentem. Chtěl bych si od dalšího měsíce zřídit živnostenský list. To znamená, že do přílohy č. 1 v daňovém přiznání budu psát příjmy z honorářů a z podnikání dohromady. Vzhledem k tomu, že náklady za podnikání budu chtít dokladovat skutečnými náklady, musím tak dělat i náklady za honorář. Poradili byste mi, co se dá dát jako náklady za dabig? Je někde nějaký předpis nebo doporučení?
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Honoráře
« Odpověď #8 kdy: Září 13, 2008 »

Speciální předpis, ani doporučení pro dabing neznám, zkuste promluvit s kolegy, jestli někdo z nich uplatňuje skutečné výdaje. Obecný přehled o daňově uznatelných výdajích najdete v § 24 zákona o daních z příjmů.
IP zaznamenána
Stran: [1]