Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Pohledávky  (Přečteno 1847 krát)

MarcelaL

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Pohledávky
« kdy: Prosinec 18, 2009 »

Dobrý den,
můžete mi prosím poradit ohledně odpisu pohledávek, které jsou nevymahatelné? Mám v evidenci pohledávky od roku 1990... Dlužníci neexistují, jsou v likvidaci, fyzické osoby se odstěhovali do ciziny.... Které pohledávky můžu daňově odepsat, vytvořit opravné položky? Jak správně postupovat.
Děkuji.
IP zaznamenána

Pavell

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 230
Pohledávky
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 23, 2009 »

Citace: MarcelaL
Dobrý den,
můžete mi prosím poradit ohledně odpisu pohledávek, které jsou nevymahatelné? Mám v evidenci pohledávky od roku 1990... Dlužníci neexistují, jsou v likvidaci, fyzické osoby se odstěhovali do ciziny.... Které pohledávky můžu daňově odepsat, vytvořit opravné položky? Jak správně postupovat.
Děkuji.
Vedete DE nebo účetnictví?

Hezký den!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Pohledávky
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 29, 2009 »

Pokud vedete účetnictví, tak postupujte podle zákona o rezervách. Najdete například zde:
http://business.center.cz/business/pravo/zakony/rezervy/
IP zaznamenána

Vacino

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
Pohledávky
« Odpověď #3 kdy: Leden 12, 2010 »

Prosím také o radu. Uvádějí se někde na daňovém přiznání neuhrazené platby, tedy pohledávky? Děkuji předem za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Pohledávky
« Odpověď #4 kdy: Leden 12, 2010 »

Pokud vedete daňovou evidenci, pak uvádíte výši pohledávek v tabulce D přílohy č. 1. Pokud uplatňujete výdaje procentem z příjmů, pak povinně vedete evidenci pohledávek, ale do daňového přiznání je neuvádíte (paušalisté tabulku D nevyplňují).
IP zaznamenána

Vacino

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
Pohledávky
« Odpověď #5 kdy: Leden 13, 2010 »

Děkuji za rychlou radu.
IP zaznamenána

Ivča109

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Pohledávky
« Odpověď #6 kdy: Leden 26, 2010 »

Dobrý den,
to tedy znamená, že pokud uplatňuji výdaje procentem příjmů, pohledávky do příjmů nezapočítávám a započtu je až po uhrazení do DP v roce 2010?
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Pohledávky
« Odpověď #7 kdy: Leden 26, 2010 »

Ano. Výdaje počítáte procentem z PŘÍJMŮ (tedy z peněz, které jste v příslušném roce opravdu obdržela), nikoliv procentem z příjmů a pohledávek.
Neuhrazené faktury (pohledávky roku 2009), které vám odběratelé zaplatí až v roce 2010, budou příjmem roku 2010.
IP zaznamenána
Stran: [1]