Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: POB - platí se zdrav. a soc.?  (Přečteno 2022 krát)

helena2009

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
POB - platí se zdrav. a soc.?
« kdy: Prosinec 12, 2009 »

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, ráda bych si vyřídila živnostenský list, mám POB v částce 8000 přiznané na tatínka o kterého se starám. Takže teď za mě zdrav. a soc. platí stát. Chtěla bych si vyřídit živnostenský list na drobný prodej přes internet, kde by byl tak měsíční zisk max 2tis. Musela bych v tomto případě platit zdravotní a sociální sama? Nebo jak by se to dělalo?
děkuji Helena
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
POB - platí se zdrav. a soc.?
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 15, 2009 »

Pokud máte nárok na příspěvek při péči o osobu blízkou, tak jste považována za OSVČ vedlejší. Budete postupovat stejně, jako členka aurecon, čtěte zde:
http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?pid=11462#p11462
IP zaznamenána

chapsy

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
POB - platí se zdrav. a soc.?
« Odpověď #2 kdy: Leden 07, 2010 »

Dobrý den, omlouvám se, vaši odpověď jsem vůbec nepochopila, proto vložím svůj dotaz, skrz který jsem toto forum našla.
Pobírám POB na své dítě - 9000, od 1.12.2009 jsem osoba OSVČ. Při nahlašování se na vzp, ossz jsem hlásila, že pobírám POB. Na VZP chtějí abych POB zrušila a teď jsem si z vaší odpovědi odvodila, že to rušit nemusím.
Na ZP mi dali zálohy 1590 a na SP 1720 kč.
Kde je tedy chyba? já se domnívala, že jako osvč nemůžu zároveň pobírat POB a zdá se, že je to jinak.
Omlouvám se, mám prostě ve všem tomhle zmatek, nerada bych šlápla vedle.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
POB - platí se zdrav. a soc.?
« Odpověď #3 kdy: Leden 07, 2010 »

Sociální pojištění:
samostatná výdělečná činnost se považuje za vedlejší, pokud OSVČ v kalendářním roce osobně pečovala o  osobu mladší 10 let, která je závislá na péči jiné osoby ve stupni I (lehká závislost) nebo o osobu, která je závislá na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost), pokud osoba, která je závislá na péči jiné osoby, je osobou blízkou, nebo žije s OSVČ ve společné domácnosti, není-li osobou blízkou.
Zdravotní pojištění:
stát je plátcem pojistného za osoby pečující o osoby závislé na péči jiné osoby ve stupni II, III anebo stupni IV a osoby pečující o osoby mladší 10 let, které jsou závislé na péči jiné osoby ve stupni I

Pokud se vejdete do těchto definic, tak nemusíte rušit POB. Nevím to jistě, ale myslím, že osoby s nárokem na POB, splňující uvedené podmínky, dostávají příspěvek pouze zálohově.

Relevantní informace vám podají kvalifikovaní pracovníci na VZP a OSSZ, toto je pouze diskuzní fórum.
IP zaznamenána

helena2009

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
POB - platí se zdrav. a soc.?
« Odpověď #4 kdy: Leden 08, 2010 »

chapsy- dejte pak vědět prosím jak jste dopadla.
IP zaznamenána

chapsy

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
POB - platí se zdrav. a soc.?
« Odpověď #5 kdy: Březen 16, 2010 »

Dobrý den :)
Podávám zprávu, jak se tato situace - stav řešil v ústeckém kraji:
Mám dítě zařazené v III. skupině, pobírám POB. Vykonávám práci na ŽL.
Pokud je dítě zařazeno alespoň do III. sk (týká se to i IV.) pak neplatím platby ZP ani SP z důvodu, že v první roce (pozor - v kalendářním roce) činnosti OSVČ je tato činnost \"vedená\" jako vedlejší pracovní činnost. Pro další rok budou poplatky vypočteny z příjmů - výdělků v předchozím roce (kalendářním roce).

Problém u mne vznikl tím, že ač je všude psáno, že stupeň přiznání POB si má čssz ověřit sama (protože o tomto rozhodují), nestatlo se tak (dokonce mi stihli poslat i upomínku na chybějící platbu), i když jsem toto ústně hlásila. Na VZP též ústní ohlášení nestačilo.
Pro ostatní radím nechat si udělat ověřenou kopii rozhodnuutí o přiznání POB a všude ji dokládat jako přílohu.
Týká se pouze stupně III a více a píšu jen o případu, kdy osobou nárokující POB je dítě ve věku 15 - 18 let v péči matky.

Děkuji Zdeno za radu a přeji hezký den.
IP zaznamenána
Stran: [1]