Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zápočet v daňové evidenci  (Přečteno 3172 krát)

Stanislava

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 40
Zápočet v daňové evidenci
« kdy: Prosinec 09, 2009 »

Dobrý den,

dnes bych měla ještě jeden zapeklitý dotaz. :))

Náš hlavní odběratel má u nás splatnost faktur 2 měsíce, takže pokaždé dluží nejméně 500 tis. Kč. Nyní jsme si od tohoto odběratele zakoupili kamion a on udělal zápočet. Započetl celkem 10 faktur a z té 10-té jen část. Všechny tyto faktury byly ve 2.Q a 3.Q, takže DPH jsem odvedla v příslušných přiznáních. Ale ZD nejsou v daňové evidenci, protože nebyly uhrazeny. Teď by vlastně měli tyto ZD jít do Výnosů a zápočtová faktura do Nákladů, obě tyto částky by byli shodné. Myslím, ale že by měli být nějak uvedeny v daňové evidenci.
Tato zápočtová faktura (DUZP 13.10.) je samozřejmě s dph, toto dph si normálně uplatním ve 4.Q, že ano?

Děkuji moc za pomoc, protože se zápočtem jsem se opravdu ještě nesetkala. Díky Stanislava
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
Zápočet v daňové evidenci
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 11, 2009 »

Vaše vystavené fa máte v uskutečněných plněnín v DPH za 2 a 3 Q . Z dodané faktury na kamion si uplatníte DPH ve 4 Q.Zápočtem si uhradíte jen částky celkových faktur,to znamená,že si uhradíte těch 10 faktur Vámi vydaných a zbyde nějaká částka a oproti tomu dodavatelskou fakturu na kamion,takže budete mít v DE ve zdanitelných  příjmech těch 10 faktur mimo té zbylé částky a ve výdajích budete mít nákup kamionu.(v základech budou částky bez DPH).Nevím jestli to vysvětluji správně,pokud Vám odběratel uhradí zbytek částky z těch 10 faktur přes účet,tak si to spárujete až z výpisem z banky,pokud hotově tak to uděláte příjmovými a výdajovýji doklady a pokud to neuhradí do konce roku,tak bych to řešila příjmovými a výdajovými doklady v pokladně a zbyde vám ve fakturách jen ten rozdíl z té 10 fakrury.
IP zaznamenána

Stanislava

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 40
Zápočet v daňové evidenci
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 17, 2009 »

Děkuji za odpověď.

Pochopila jsem to správně, ale zapomněla jsem se zmínit, že s tímto odběratelem obchodujeme v EUR.

Vystavené faktury přepočítávám aktuálním kurzem ČNB. Takto přepočítané DPH si dávám do uskutečněných plnění. Když mi tyto faktury platí přes banku, tak použiju přijatou částku odečtu od toho uskutečněné DPH a vyjde mi základ daně z příjmů.

Jaký mám tedy teď použít kurz? Mohu použít kurz uvedený na zápočtové faktuře? Je to také aktuální kurz ČNB. Tím bych si přepočítala všech 10 faktur, odečetla uskutečněné DPH v 2.a 3.Q a zbytek bych si dala do daně z příjmů do příjmů. A na zápočtové faktuře mám ZD a DPH a to bych si tedy dala do výdajů. Bylo by to tak správně?

Ještě jednou moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána
Stran: [1]