Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: zařazení hmotného majetku  (Přečteno 1906 krát)

horsegita

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
zařazení hmotného majetku
« kdy: Prosinec 03, 2009 »

Dobrý den , tento rok jsem začal podnikat jako fyzická osoba v zemědělství. Můj příbuzný mi chce darovat starší traktor a 8 kusů skotu, není registrován jako podnikatel. Chtěl bych se zeptat jak mám tyto věci zařadit do svého hmotného majetku. Děkuji. Pavel.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zařazení hmotného majetku
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 08, 2009 »

Bude lepší, když vám traktor a skot příbuzný prodá za nějakou symbolickou cenu (za předpokladu, že není příbuzným v přímé linii: syn - otec - děd). Pokud není podnikatelem (zvířata ani traktor nebyla součástí jeho obchodního majetku), pak bude na jeho straně příjem osvobozen od daně podle § 4 zákona o daních z příjmů. Vy si pak traktor i skot zařadíte do majetku běžným způsobem, jako při nákupu.
Pokud přijímáte v souvislosti s podnikáním dar, pak ho musíte ocenit cenou obvyklou a přiznat ke zdanění jako příjem z podnikání.
IP zaznamenána

horsegita

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
zařazení hmotného majetku
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 08, 2009 »

Ještě pro upřesnění, když je dárce byl v přímé linii, měl bych postupovat jak.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zařazení hmotného majetku
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 11, 2009 »

Darování mezi příbuznými v řadě přímé je osvobozeno od daně darovací. Pokud ale přijmete dar v souvislosti s podnikáním, pak tento dar podléhá dani z příjmů. U darovaného hmotného majetku, který byl osvobozen od daně darovací, navíc nebudete moci uplatnit odpisy_viz § 27/ch) ZDP.

V případě prodeje mezi osobami blízkými byste měli realizovat prodej za cenu obvyklou. Tedy cenu, jakou by si sjednaly osoby vzájemně nezávislé.
IP zaznamenána
Stran: [1]