Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Sociální pojištění a dodatečné přiznání k DzFO  (Přečteno 1049 krát)

dukie

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Dobrý den,

až dosud jsem uplatňovala výdaje v prokázané výši. Od zdaňovacího období 2009 chci přejít na paušál. Což pro mne představje podat dodatečné přiznání k DzFO za rok 2008, kde provedu odpovídající úpravy základu daně.

A teď ten \"problém\". U sociálního pojištění byl vyměřovací základ v roce 2008 odvozen od rozdílu mezi příjmy a výdaji, takže tam bych logicky opravný přehled podávat nemusela a pohledávky a závazky vykázané k 31.12.2008 bych zahrnula v přehledu až do příjmů a výdajů roku 2009.

Ovšem... abych to neměla tak jednoduché, tak když jsem se snažila nakouknout, co s tím, tak jsem si všimla, že od 2009 je vyměřovací základ u sociálního pojištění odvozen nikoli od rozdílu mezi příjmy a výdaji, ale od základu daně. Takže pozor, změna... ve 2009 by zmíněné pohledávky a závazky v základu daně zahrnuty nebyly, takže bych vlastně stát \"ošidila\".

A včil... co s tím? Sama vidím jako rozumné řešení upravit si v přehledu za 2009 vyměřovací základ odvozený od základu daně o zmíněné pohledávky a závazky vykázané k 31.12.2008. Což by se mi zdá docela logické.

Ovšem ne vždy je platné to, co se člověku logické zdá, že ano.

Poradíte? Mnohokrát děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Sociální pojištění a dodatečné přiznání k DzFO
« Odpověď #1 kdy: Listopad 03, 2009 »

Vidím to následovně:

 buď si upravíte vyměřovací základ až v přehledu o příjmech a výdajích za rok 2009

nebo vyměř. základy neupravíte vůbec a ošidíte pojišťovny, ony na to stejně nepřijdou.  Navíc jsou zákony o pojistném tak šroubované, že není zcela jasné, zda vůbec máte povinnost odvést pojistné při úhradě dodaněné pohledávky z roku 2008, případně z let dřívějších.

Podle toho, co jsem se dočetla v zákonu o pojistném na SP, bych vyměřovací základ v přehledu za rok 2009 nezvedala. Vyměřovacím základem je (podle § 5b) od roku 2009 procento daňového základu. Dále cituji: daňovým základem se pro účely tohoto zákona rozumí základ daně nebo dílčí základ daně stanovený podle § 7 zákona o daních z příjmů z příjmů z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti po úpravě podle § 5 a 23 zákona o daních z příjmů ....
V daňovém přiznání za rok 2009 už žádné úpravy základu daně provádět nebudete, takže zbývá základ daně podle § 7 ZDP.  Do tohoto základu už ale nebudete zahrnovat úhrady pohledávek, které byly dodaněny v přiznání za rok 2008 - viz § 23/4/d) ZDP.
IP zaznamenána
Stran: [1]