Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Krácení odpočtu DPH  (Přečteno 4019 krát)

Lišák

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
Krácení odpočtu DPH
« kdy: Září 30, 2009 »

Dobrý den, rád bych poprosil o odpověď na níže uvedený dotaz:

Zakoupil jsem digitální fotoaparát neboť ke své činnosti potřebuji občas udělat fotodokumentaci (jsem OSVČ, plátce DPH), budu jej však používat i soukromě, přibližně 50/50. Je můj postup správný, když v \"Přiznání k DPH\" vyplním na řádku 40 úplný základ daně z dokladu (společně s ostatním přijatým plněním) a zkrácené DPH o 50% do posledního sloupce řádku 40 - krácený odpočet a to je vše ? A nebo s tím souvisí nějak i řádek 52 - Poměrná část odpočtu daně v \"Přiznání k DPH\"? V samotném zákoně o DPH se mě nějak nepodařilo zorientovat.

Díky za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Krácení odpočtu DPH
« Odpověď #1 kdy: Říjen 08, 2009 »

Sloupec kráceného nároku na odpočet se vyplňuje v případech, kdy krátíte nárok na odpočet proto, že jste přijatá plnění použili pro osvobozené činnosti bez nároku na odpočet (například výchovu a vzdělávání, zdravotnické služby) a to není váš případ.

Zákon o DPH říká v § 72, odst. 5:
Pokud plátce přijatá zdanitelná plnění použije jak pro uskutečnění své ekonomické činnosti, tak pro účely s ní nesouvisející, má nárok na odpočet daně pouze v poměrné výši odpovídající rozsahu použití pro ekonomickou činnost.

Ve vašem případě nejde tedy o krácení nároku na odpočet, ale pouze o uplatnění nároku na odpočet v částce nižší, než je uvedena na daňovém dokladu. Do řádku č. 40 bych do sloupců základ daně a V plné výši uvedla jen 50% základu daně a 50% DPH.
IP zaznamenána

Lišák

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
Krácení odpočtu DPH
« Odpověď #2 kdy: Říjen 10, 2009 »

Děkuji za odpověď.  

Paní Zdeno, přijměte mé díky a můj obdiv. Vaše odpovědi jsou vždy jasné, stručné, s odkazem na paragraf zákona a navíc ještě s Vaším vysvětlením, co víc by si člověk mohl přát. Pro nás co se potřebujeme rychle zorientovat a přitom mít jistotu, že své postupy obhájíme je to senzace.
Ještě jednou díky a přeji Vám mnoho úspěchů v pracovním i osobním životě.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Krácení odpočtu DPH
« Odpověď #3 kdy: Říjen 10, 2009 »

Lišáku, nepřehánějte:-)
Toto je pouze nezávazná internetová diskuse. Netroufám si vysvětlovat zákony a už vůbec nemohu poskytnout jistotu, že své postupy obhájíte. Pouze nabízím svůj názor na danou problematiku a je jen na vás, zda ho přijmete.
IP zaznamenána
Stran: [1]