Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Vedlejší činnost  (Přečteno 1981 krát)

davkiller

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Vedlejší činnost
« kdy: Červen 12, 2009 »

Dobrý den, prosím Vás chtěl sem se informovat ohedně platby sociálního pojištění při vedlejší činnosti. Mám své stálé zaměstnání, tudiž budu podnikat pouze pro svůj přivýdělek. Tedy vedlejší činnost, pokud to dobře chápu. Chtěl bych se zaptat na platbu soc. pojištění, zda se platí zálohově v minimální výši (z tabulky 681 kč - první rok podnikání, začátek podnikání) nebo se neplatí nic a vše se pak doplatí jednorázově z výše zisku z podnikání? Děkuji, nějak se v tom momentálně neorientuju.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vedlejší činnost
« Odpověď #1 kdy: Červen 13, 2009 »

Pokud jste zaměstnancem, pak v prvním roce podnikání neplatíte žádné zálohy na SP. Pojistné za rok 2009 byste doplácel v případě, že byste za rok 2009 vykázal základ daně z podnikání ve výši, která založí povinnou účast na pojištění, tedy 56.532,- Kč při celoročním podnikání, nebo v průměru 4.711,- Kč za každý započatý měsíc podnikání. Pokud bude váš základ daně nižší, pak nebudete doplácet žádné pojistné, ani hradit zálohy na rok 2010.
IP zaznamenána

Mirek1974

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Vedlejší činnost
« Odpověď #2 kdy: Říjen 07, 2009 »

Dobrý večer zajímá mě když začnu od roku 2010 podnikat na vedlejší činnost,jak je to se sociálním,zdravotním pojištěním a s daněmy. děkuji Mirek.
IP zaznamenána

Marek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Vedlejší činnost
« Odpověď #3 kdy: Říjen 21, 2009 »

Dobrý den,

chtěl bych přejít z hlavní podnikatelské činnosti na vedlejší a zajímalo by mě, jestli musím jít na finanční úřad, na zdravotní pojišťovnu a sociální péči, nebo ta změna stačí nahlásit jen na některém jiném úřadě. Dále by mě zajímalo, jestli se přechod z hlavní na vedlejší činnost dá nahlásit zpětně a pokud ano, o kolik dní??
IP zaznamenána

Marek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Vedlejší činnost
« Odpověď #4 kdy: Říjen 22, 2009 »

A ještě jsem se chtěl zeptat, zda je možné, mít vedlejší činnost a přitom nebýt zamněstanán na HPP.. Děkuji za odpověď..
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vedlejší činnost
« Odpověď #5 kdy: Listopad 06, 2009 »

Vaše samostatná výdělečná činnost může být z hlediska sociálního pojištění považována za vedlejší pouze za podmínek, které si můžete přečíst zde:
http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-vedlejsi-cinnost.php

podmínky pro posuzování vedlejšího příjmu z hlediska zdravotního pojištění najdete zde:
http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php
IP zaznamenána
Stran: [1]