Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Souběh OSVČ a jednatele s.r.o.  (Přečteno 4097 krát)

pp

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Souběh OSVČ a jednatele s.r.o.
« kdy: Červen 09, 2009 »

Jsem OSVČ (podnikání mám jako hlavní zdroj příjmů).

Z důvodu zmenšení rizik vyplývajících ze smluvních závazků (ručení celým osobním majetkem atd.) zakládám s.r.o. a převedu na něj tyhle \"rizikové\"  činnosti. V s.r.o. budu jednatelem (ale ne zaměstnancem, aspoň prozatím). Zároveň si nerizikové činnosti chci ponechat jako OSVČ.

Pochopil jsem, že bych neměl jako podnikatel vykonávat pro s.r.o. za úplatu činnosti (protože to smrdí \"švarcem\" a incestem). Rozumím, chápu  a nebudu tak činitM

Ale jak je to se zapsanými obory činnosti(živnosti) mé jako OSVČ a s.r.o. ? mohou se krýt? U odborných, jednoznačně definovaných činností (namátkou vyberu z živnosti volné \"stavba strojů\" - tam je to jasné - buď to budu mít zapsané já jako OSVČ nebo s.r.o.

Co ale u \"nedefinovatelně rozplizlých\" činností - namátkou (opět z volných živností):

Zprostředkování obchodu a služeb
Velkoobchod a maloobchod
Poskytování technických služeb


MOHOU TYTO ČINNOSTI MÍT ZAPSANÉ OBA SUBJEKTY? (Já jako OSVČ a s.r.o jehož jsem/budu jediným jednatelem?)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Souběh OSVČ a jednatele s.r.o.
« Odpověď #1 kdy: Červen 13, 2009 »

Trocha teorie podle obchodního zákoníku:
§ 136 Zákaz konkurence
(1) Nevyplývají-li ze společenské smlouvy nebo stanov další omezení, jednatel nesmí
a) podnikat v oboru stejném nebo obdobném oboru podnikání společnosti ani vstupovat se společností do obchodních vztahů,
b) zprostředkovávat nebo obstarávat pro jiné osoby obchody společnosti,
c) účastnit se na podnikání jiné společnosti jako společník s neomezeným ručením nebo jako ovládající osoba jiné osoby se stejným nebo podobným předmětem podnikání, a
d) vykonávat činnost jako statutární orgán nebo člen statutárního nebo jiného orgánu jiné právnické osoby se stejným nebo s obdobným předmětem podnikání, ledaže jde o koncern.
(2) Porušení odstavce 1 má důsledky stanovené v § 65.
(3) Společenská smlouva může určit, v jakém rozsahu se vztahuje zákaz konkurence i na společníky.

......a teď ty důsledky zlotřilého jednání:
§ 65 Zákaz konkurence
(1) Ustanovení o jednotlivých společnostech určují, které osoby a v jakém rozsahu podléhají zákazu konkurenčního jednání.
(2) Společnost je oprávněna požadovat, aby osoba, která tento zákaz porušila, vydala prospěch z obchodu, při kterém porušila zákaz konkurence, nebo převedla tomu odpovídající práva na společnost. Tím není dotčeno právo na náhradu škody.
(3) Práva společnosti podle odstavce 2 zanikají, nebyla-li uplatněna u odpovědné osoby do tří měsíců ode dne, kdy se společnost o této skutečnosti dověděla, nejpozději však uplynutím jednoho roku od jejich vzniku. Tím není dotčeno právo na náhradu škody.

Praxe:
Vidíte sám, že při nedodržení zákazu konkurence byste mohl nanejvýš sám od sebe vyžadovat, abyste si vydal prospěch z obchodu a ještě byste to musel stihnout v zákonných termínech:-)

Obory činnosti se mohou krýt. Doporučuji důsledně oddělit aktivity FO a PO, spráce daně zřejmě bude  zkoumat, zda nepřeléváte náklady mezi FO a PO.
IP zaznamenána

pp

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Souběh OSVČ a jednatele s.r.o.
« Odpověď #2 kdy: Červen 15, 2009 »

Kuju.
IP zaznamenána
Stran: [1]